שר הביטחון יואב גלנט, קיים הבוקר (שבת) הערכת מצב מבצעית באוגדה 91 בגבול הצפון, יחד עם מפקד האוגדה תת-אלוף שי קלפר, מפקדי החטיבות וקצינים נוספים בסדיר ובמילואים. "חיזבאללה החליט להשתתף בלחימה ומשלם על כך מחיר", הדגיש, "עלינו להיערך בדריכות לכל אפשרות - צפויים בפנינו אתגרים גדולים יותר". 

ישראל במלחמה: סיקור N12

השר גלנט קיבל סקירה על פריסת הכוחות על קו הגבול וביישובים הסמוכים, ושמע מהמפקדים על פעולותיהם להגנה על הישובים וסיכול הטרור. בהמשך, הוא נפגש עם ראשי ערים ומועצות בצפון בנוגע למענה שניתן לתושבים שפונו מבתיהם.

שר הביטחון גלנט בגבול הצפון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"להיות מוכנים כקפיץ דרוך". גלנט בשיחה עם חיילים | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"אנחנו במלחמת אין ברירה"

"לפני שבועיים בדיוק נפתחה עלינו מלחמה על ידי החמאס בדרום", אמר גלנט בשיחה עם חיילים באוגדה, "המלחמה הזאת נועדה לרצוח, לחטוף, לאנוס ולפגוע בילדים, בניצולי שואה, ובנשים. אבל יותר מזה, היא הוסרטה, צולמה ונשלחה על מנת להרתיע את מדינת ישראל מארגון החמאס. אנחנו נהפוך את המשוואה הזאת ב-180 מעלות, היום בו החלה המתקפה ייזכר כיום שבו החלה השמדה סופית ומוחלטת של ארגון החמאס - אנו פועלים בכיוון הזה, זה ייקח זמן - יהיו לכך מחירים".

שר הביטחון גלנט בגבול הצפון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"נהפוך את המשוואה". שר הביטחון גלנט בגבול הצפון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"אני רואה את ההיערכות של האוגדות והחטיבות ואת מערכי ההגנה והמוכנות. החובה שלכם היא לבצע את כל ההכנות: גם בהגנה וגם לכל דבר אחר שיידרש. אנחנו במלחמת אין ברירה. נפעל בכל מקום שנידרש וננצח במלחמה. אני מניח שהאתגרים יהיו יותר גדולים ואתם צריכים לקחת את הדבר הזה בחשבון, להיות מוכנים כקפיץ דרוך לכל מצב. מדינת ישראל, מערכת הביטחון וצה"ל, גאים בכם ובעיקר סומכים עליכם".

גלנט תמך בתקיפת חיזבאללה, נתניהו בלם

בניו יורק טיימס נכתב כי שר הביטחון דחף למתקפה כוללת על ארגון הטרור בלבנון, כך הוא אמר למזכיר המדינה האמריקני בלינקן באחד מביקוריו בישראל . ממשל ביידן לחץ על ישראל שלא ללחום בשתי חזיתות במקביל, מול חיזבאללה וחמאס, כי הדבר עלול לגרור את ארה"ב ואיראן לתוך המלחמה .כתוצאה מכך, נתניהו אותת לבכירים האמריקנים - תקיפת פתע של חיזבאללה לא נמצאת על הפרק.

ביידן, נתניהו, גלנט (צילום: פלאש 90)
ביידן, נתניהו, גלנט | צילום: פלאש 90

על פי הדיווח, המסרים הללו הועברו בין השאר בנוכחותם של הנשיא ביידן ושר החוץ בלינקן בקבינט המלחמה המצומצם במהלך השתתפותם בימים האחרונים באותם הדיונים. שר הביטחון יואב גלנט אמר לבלינקן בשיחה אישית במהלך אחד ביקוריו כי הוא תמך בפתיחת מלחמת פתע נגד חיזבאללה, מכיוון שהוא מאמין שהם הסכנה האמיתית הגדולה יותר.