לפי מסמך שנכתב באוגדת עזה, בצה"ל מתכננים לאפשר לתושבים ועובדים חיוניים ביישובים הממוקמים במרחק של יותר מארבעה קילומטרים מגבול הרצועה לשוב לביתם. בניגוד לדיווחים היום (שלישי), התוכנית עדיין לא אושרה בפיקוד הדרום ולפי שעה תושבים עדיין לא יכולים לחזור ולהתגורר בהם.

רשימת היישובים שפורסמה במסמך של אוגדת עזה, שהועבר לאישור פיקוד הדרום, מתייחסת ליישובים במרחק 7-4 ק"מ מגבול רצועת עזה ומכלל המועצות האזוריות: שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון ואשכול.

הרשימה המלאה של היישובים, לכשהתוכנית תאושר:


עם תחילת המלחמה, פונו מהנגב המערבי כלל התושבים מהיישובים הממוקמים עד 7 ק"מ מהגבול עם רצועת עזה. עם הימשכות המלחמה והתמרון הקרקעי ברצועה, בצה"ל בוחנים את האפשרות להקל על ההנחיות בשטחי הנגב המערבי, שחלק ממנו הוכרז כשטח צבאי סגור.

במסמך שנכתב באוגדת עזה ומפרט את התוכנית, שלא אושרה עדיין, תושבים מיישובים הממוקמים בין 7-4 ק"מ מהגבול יכולו לחזור ולהתגורר בבתיהם במידה ויש ברשותם ממ"דים או מיגון מספק מירי רקטות. התוכנית מתייחסת גם לתושבים שגרים ביישובים צמודי גדר, עד 4 ק"מ מהגבול, ובמסגרתה הם יוכלו להגיע לביתם, בתיאום עם פיקוד העורף, לשם הצטיידות בלבד. לאחר מכן הם יצטרכו לצאת חזרה מחוץ לגזרה. עובדים חיוניים, הקריטיים לקיום החקלאות והמשקים ביישובים הצמודים לגדר (עד 4 ק"מ מהגבול) יוכלו להישאר ביישובים לזמן בלתי מוגבל, באישור רבש"ץ היישוב. הנחיה זו לא תהיה תקפה ליישוב נתיב העשרה.

במועצה אזורית שער הנגב הבהירו שלא התקבלה אצלם אף הודעה רשמית מצד צה"ל על חזרה ליישובים בטווח ה-7-4 ק"מ מגדר הגבול. "אם וכאשר תתאפשר על ידי משרד הביטחון, החזרה תתנהל בצורה הדרגתית, כל יישוב בקצב שלו", נכתב בהודעה שפרסמו.