התפתחות בפרשת הירי למוות באזרח שנטרל את המחבלים ונהרג: משפחתו של עו"ד יובל דורון קסטלמן ז"ל - שנטרל את המחבלים ונורה כי נחשד שהוא מחבל בפיגוע בירושלים בשבוע שעבר - נתנה את הסכמתה לנתיחת הגופה. בעקבות כך, גופתו תוצא מהקבר לצורך נתיחה. כעת מתברר כי בגופה נמצאו מספר קליעים, זאת בניגוד לגרסת המשטרה שלפיה לא נמצאו קליעים בגופתו. הדבר ייבדק כעת בנתיחה לאחר המוות.

המשטרה כתבה והצהירה כמה פעמים כי התקיימה בדיקת CT ובה לא נמצאו קליעים. כעת מתברר שיש חוות דעת של בית החולים שערי צדק, שפענח בדיקת CT שנעשתה - ושם נמצאו סימנים שמעידים על הימצאותם של "חלקי מתכת משמעותיים", כשההערכה היא שמדובר בקליעים. בשל כך, התביעה הצבאית ביקשה את הוצאת הגופה - שבוצעה - והנתיחה תתבצע בתחילת השבוע הבא

ביום שני, בהחלטה על הארכת מעצרו של סמל אביעד פריג'ה, החשוד בירי בקסלטמן ז"ל, כתב השופט סא"ל טובי הרט: "בשים לב לכך שלא נמצאו קליעים בגופת המנוח ולא נערך ניתוח שלאחר המוות. ספק רב אם יהיה ניתן לקבוע מעבר לכל ספק סביר גם בהמשך ההליכים באיזה שלב נפגע המנוח פגיעות שהיו מובילות למותו בסופו של דבר".

"נציגי הפרקליטות הצבאית נפגשו אתמול עם משפחתו של יובל דורון קסטלמן ז"ל, ובפגישה הוצגו בפניהם עיקרי ההתפתחויות בחקירה", נמסר מדובר צה"ל. "במקביל לפגישה זו, פעלה המשטרה הצבאית בליווי התביעה הצבאית, לעריכת בדיקות נוספות מול גורמי מקצוע רלוונטיים, שמהן עלה מידע חדש ורלוונטי. בהתאם למידע זה, נמצא כי קיימת תוחלת חקירתית בקיום נתיחה".

עוד ציינו בצה"ל כי "מידע עדכני זה הובא לידיעת משפחתו של יובל ז"ל, והיא הביעה את הסכמתה לפתיחת הקבר. עם קבלת העמדה ובחינת כלל הנתונים הרלוונטיים, פעלו המשטרה הצבאית החוקרת והתביעה הצבאית לפתיחת הקבר לשם העברת הגופה למכון לרפואה משפטית לטובת נתיחתה. לשם כך התבקש והתקבל צו בית משפט".

נראה מרים ידיים בתיעוד

בחמישי שעבר שני מחבלים פתחו בירי לעבר ישראלים שעמדו בתחנת אוטובוס בכניסה לירושלים. שלושה בני אדם נרצחו במקום. יובל דורון קסטלמן ז"ל היה בדרך לעבודה כשראה את הפיגוע ונטרל את המחבלים שרצחו 3 אזרחים. יובל ז"ל נורה בשוגג כשנחשד שהוא בעצמו מחבל, למרות שנראה מרים ידיים בתיעוד. סמל אביעד פריג'ה, שחשוד בהמתה של קסטלמן ז"ל, נעצר ושוחרר למעצר בית. 

פריג'ה חשוד שירה למוות בעורך הדין קסטלמן ז"ל, בעת שניסה לנטרל את המחבלים שביצעו את הפיגוע בירושלים. שופט בית הדין הצבאי החליט לשחרר את פריג'ה לאחר שהטיל ספק בהיתכנות להגיש נגדו כתב אישום, מכיוון שלא בוצעה נתיחה בגופת המנוח. ברביעי חשפנו ב"מהדורה המרכזית" הקלטה בין ראש צוות החקירה לבין בן משפחתו של קסטלמן, ובה טען החוקר כי אין צורך בנתיחת הגופה.

לאחר מותו הטראגי של קסטלמן, הגיע לביתו ראש צוות החקירה של ימ"ר ירושלים ונועד עם משפחתו האבלה. בשיחה מקוממת שקיים עם אחד מבני המשפחה, חזר ואמר: "לא צריך לעשות נתיחה". הוא טען: "אנחנו יודעים מי הבן אדם שירה. יש צילומים ואת הבן אדם שאומר שהוא ירה".

"ההחלטה שלא לבצע נתיחה לאחר המוות תמוהה מאוד", הדגיש עורך הדין עמית שלף, פרקליט משפחת קסטלמן. "הכיצד בתיק שכזה, כשאנחנו מדברים על זירת פיגוע, כשאנחנו מדברים על אירוע פלילי שהתרחש לאחר אירוע פח"ע, הכיצד לא מבוצעת נתיחה?"

חקירת מצ"ח נפתחה, אולם באיחור ובאופן מגומגם. וכעת נודע כי הגופה תוצא מהקבר לנתיחה.