עם קריסתה על הפסקת האש הזמנית, חזרו בצה"ל ללחימה ברצועת עזה ובגבול לבנון, ומסתמן כי היא הולכת ומתרחבת. מאז החזרה לתקיפות בעזה, חיל האוויר פועל בעוצמה באזור ח'אן יונס, במה שנראה כמו הכנה להרחבת התמרון הקרקעי מצפון לדרום הרצועה. כפי שהעריכו במערכת הביטחון, חמאס התארגן במהלך ההפוגה, אך גם אחרי שהסתיימה - הלחימה אינה שונה בעוצמתה באופן ניכר משהייתה קודם לכן. על פי הערכות של גורמים צבאיים, רוב הנהגת חמאס נמצאת כרגע בדרום הרצועה - וגם חלק לא קטן מהחטופים.

המטרות העיקריות במערכת הביטחון נותרו: חיסול חמאס והשבת החטופים והשבויים. ניתן להעריך כי המשך הלחימה צפוי להשתנות מעט בגלל היבטים בין-לאומיים כאלו ואחרים, דוגמת דיווחים שונים על התבטאויות מצד אנשי ממשל אמריקני, שקראו לישראל "להגביל פינוי תושבים בדרום הרצועה". עם זאת, בצה"ל יודעים כי הם חייבים להמשיך לפעול לכיוון מרכזי הכובד של חמאס שנמצאים שם.

 

מסגד בחאן יונס אחרי תקיפת צה"ל
תקיפות בח'אן יונס

למרות ההפוגה שהובילה לעצירת הלחימה הרציפה, בצבא חזרו לפעול בכל הגזרות באופן מלא, וניתן לראות שהלחימה מתקדמת באופן נכון ומקצועי. בימים הבאים ימשיכו בקבינט המלחמה לחשוב קדימה ולתכנן את האסטרטגיה, ובעיקר לחשוב איך מצליח הצבא לשים יד על מנהיגי ארגון הטרור הרצחני.

אל"ם אסף חממי, מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, נפל ב-7 באוקטובר

בשעות הראשונות של שבת 7 באוקטובר לא היו מספיק כוחות בשטח. מפקדים בכירים מצאו עצמם נלחמים כמו אחרון הלוחמים, לפעמים לבד, איפה שרק יכלו להשפיע, ולא נשארו בחמ"לים. חלקם גם נפלו בקרבות. אסף חממי ז"ל ושני לוחמים בחפ"ק שלו נפלו באזור נירים, שם היה ניסיון של עשרות מחבלים לחדור לקיבוץ. ההודעה על מותו בשבי חמאס מגיעה אחרי מאמצים מודיעינים, בהם כנראה עדויות של חטופים ששוחררו, שאפשרו לרבנות הצבאית להכריז עליו כחלל צה"ל.

אל״ם אסף חממי ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
אל"ם אסף חממי ז"ל | צילום: דובר צה"ל

סירת המחבלים בחוף זיקים

בתיעוד שפרסם אמש ברהנו טגניה ב"מהדורה המרכזית", ניתן לראות סירת גומי שממנה הצליחו לרדת לחוף בין 7 ל-8 מחבלים, אשר הצליחו לעשות נזק עצום ולפגוע בעשרות אזרחים וחיילים. באותו בוקר חיל הים הצליח לעצור 6 סירות אחרות, חלקן היו בדרך לחופי אשקלון. עם זאת, העובדה שחלקם בכל זאת הצליחו לחדור לחוף, מעידה על כך שצה"ל לא היה ערוך עם מספיק כלים. מדובר בכשל חמור, וצה"ל יצטרך לשנות את כל תפיסת ההגנה שלו - גם ביבשה וגם בים.

המשא ומתן להרחקת חיזבאללה מגבול הצפון

אחרי שבמהלך ימי ההפוגה נשמר שקט יחסי גם בגזרה הצפונית, במהלך סוף השבוע, כצפוי, האש התחדשה גם שם. בשלב זה ישראל פועלת בצפון בצורה שונה. במקביל ללחימה מתבצעים מאמצים מדיניים ובין-לאומיים, בשיתוף גופים ומדינות שונות, בהן צרפת וארצות הברית, כדי לעצב מציאות חדשה בשטח. קשה לדעת מה סיכויי ההצלחה של הניסיונות הללו וייתכן שנראה את האש באזור מתרחבת לפני שהיא נרגעת. הצלחת המהלכים תלויה בין היתר בעמוד השדרה שישראל תפגין מול התגרויות חיזבאללה.

נאום נסראללה בטקס העשוראא (צילום: AP)
מזכ"ל חיזבאללה, נסראללה | צילום: AP