עדכונים שוטפים

22:59 - חברת החשמל, בעקבות הפגיעה בכבל מתח גבוה במטח הרקטי האחרון לאזור השפלה: "נגרם נזק לרשת החשמל באזור שגרם גם לשרפת עמוד חשמל על יד מושב מצליח. כתוצאה מכך קיימת פגיעה באספקת החשמל לחלק מתושבי רחובות וסתריה". 

22:11 - הפנטגון: ארה"ב שולחת תוספת של 900 חיילים למזרח התיכון, ותעביר לישראל עוד שתי סוללות כיפת ברזל ומיירטים. בשבוע האחרון הותקפו כוחות אמריקנים 12 פעמים בעיראק וארבע פעמים בסוריה. 

22:02 - 10 רקטות שוגרו במטח כבד לעבר גוש דן והשפלה. כבל מתח גבוה נפל סמוך לכביש 40 ככל הנראה מפגיעת רסיסים, לא דווח על נפגעים. 

21:24 - דיווחים בעזה על תקיפות במחנה הפליטים אל-בריג'.

21:11 - מתקפה נוספת של המיליציות הפרו-איראניות נגד כוחות צבא ארה"ב, הפעם באזור ארביל בעיראק.

20:42 - דובר צה"ל דניאל הגרי: "כוחות צה״ל ימשיכו בפשיטות ברצועה גם הלילה וזה יימשך ביתר שאת בימים הקרובים. חמאס בתפקוד יותר קשה - הם חווים את התקיפות של צה"ל. נמשיך לפקח על חמאס ועל מערכת הדלקים. בשלב זה לא נכנס דלק על פי החלטת הדרג המדיני".

20:38 - הודעת הבית הלבן על ביטויי האנטישמיות בקמפוסים: "לעשות דה-לגיטימציה לישראל בזמן שמשבחים את החמאס, ששרף אזרחים תמימים בעודם בחיים, או לתקוף סטודנטים יהודים - אנטישמי ובלתי מתקבל על הדעת".

20:02 - דובר צה"ל פרסם תיעוד ממצלמת הקסדה של אחד הלוחמים שהשתתף בקרבות ב-7 באוקטובר ביישובי העוטף, שבמהלכם נפל מפקד הפלוגה הרובאית בחטיבת הנח"ל - רס"ן טל גרושקה ז"ל. לקריאת הכתבה המלאה

19:56 - משרד החוץ בגינוי חריף לממשלת רוסיה, שאירחה בשטחה את מנהיגי חמאס: "ישראל רואה בהזמנת בכירי החמאס למוסקבה צעד מגונה הנותן רוח גבית לטרור ולגיטימציה למעשי הזוועות של מחבלי החמאס. אנחנו קוראים לממשלת רוסיה לגרש את מחבלי החמאס לאלתר".

19:42 - צה"ל ושב"כ חיסלו באמצעות מטוסי קרב את מפקד גדוד דרג' תפאח של חמאס, ראפת עבאס, סגנו, אברהים ג'ד'בה ומפקד הסיוע הקרבי והמנהלתי, טארק מערוף. גדוד דרג' תפאח הוא גדוד בחטיבת העיר עזה, שנחשבת לחטיבה המשמעותית ביותר של ארגון הטרור. מחבלי הגדוד לקחו חלק משמעותי בטבח הרצחני ב-7 באוקטובר, כך לפי דובר צה"ל. 

צמרת פיקוד גדוד דרג' תפאח שחוסלה (צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ)
צמרת פיקוד גדוד דרג' תפאח שחוסלה | צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ

19:21 - שר הביטחון יואב גלנט מסר לציבור סקירה ביטחונית לראשונה מאז פרוץ המלחמה, במסיבת עיתונאים שערך: "אנחנו ברגעים מכריעים - זו מלחמה על הבית ואנחנו ננצח בה. זה או אנחנו או הם. זה החוזה הבלתי כתוב בין הממשלה לציבור. זוהי חובתי כמי שאחראי על הביטחון לכך שננצח במלחמה כדי שאזרחי ישראל יוכלו לחיות כאן בשקט ובשלווה כפי שמגיע להם. אני נחוש יחד עם מערכת הביטחון כולה לעשות כל מאמץ על מנת להשיב את החטופים למשפחותיהם".

עוד הוסיף שר הביטחון: "חיזבאללה סופג הרוגים רבים, אבל אין לנו עניין להרחיב את המלחמה. אם תקרה, כוחות הקרקע מוכנים להגנה וחיל האוויר להתקפה". לקריאת הכתבה המלאה

19:04 - ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר במנהלת תקומה ביבנה: "אנחנו הולכים להעביר את חוק חבל התקומה. החוק הזה ייתן קודם כל כסף, שלא תצטרכו ללכת עם יד מושטת לאיזה אגרוף קפוץ, אלא שפשוט יהיה הרבה כסף לשיקום הזה במהירות האפשרית".

18:51 - כטב"ם תקף לפני זמן קצר חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט משטח לבנון לעבר מוצב צה"ל.

18:24 - צה"ל ושב"כ חיסלו את סגן ראש מחלקת המודיעין של חמאס המקורב להנהגת ארגון הטרור, שאדי בארוד. במסגרת תפקידו הקודם כראש מחלקת ההתקפה במטה המבצעים של ארגון הטרור, בארוד תכנן עם יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, את תכניות ההתקפה שיצאו לפועל בטבח הרצחני ב-7 לאוקטובר, כך לפי דובר צה"ל.

שאדי ברוד, בכיר חמאס, מודיעין
סגן ראש מחלקת המודיעין של חמאס שתכנן עם סינוואר את הפשיטה הרצחנית

בעברו, בארוד שימש גם כמפקד גדוד בגזרת חאן יונס והיה שותף לתכנון מספר פיגועים נגד אזרחי ישראל. לאחר מכן, ניהל מספר תפקידים במודיעין הצבאי של חמאס, והיה אחראי לביטחון המידע של הארגון. במרכז האש בפיקוד דרום מסכמים את היממה החולפת ומדגישים כי מחבלי חמאס מתחבאים בבתים, במבנים ציבוריים, בבתי קפה ובבתי חולים. במרכז מנהלים מצוד אחר חוליות תלוי מסלול, תקיפות להכנת התמרון הקרקעי, פגיעה במערכי הגנה, השמדת פעילים ומנהור.

18:19 - מטה משפחות החטופים והנעדרים ערך הפגנה בתל אביב בקריאה ברורה לממשלת ישראל: "דמיינו שהילדים שלכם יושבים בתופת - פקעה סבלנותנו. החזירו אותם עכשיו, היום". 

מחאת משפחות החטופים בקפלן (צילום: n12)
מחאת משפחות 224 החטופים, קפלן - תל אביב | צילום: n12

מלכי שם טוב, אביו של עומר שם טוב שנמצא בשבי החמאס כבר עשרים ימים: "תדמיינו לכם עשרים יום לשבת במחילות. אולי אין חשמל, אולי אין חמצן, אולי אין מים ואולי הם סובלים מהפגזות. תחשבו מה הם מרגישים - אני פונה אליכם המנהיגים ומקבלי ההחלטות. אנחנו באי וודאות, בחושך מוחלט וכל הזמן מבקשים מאיתנו להיות סבלניים וממלכתיים, אז אנחנו לא ממתינים יותר. אנחנו רוצים אותם בחזרה - היום". לקריאת הכתבה המלאה

18:04 - אזעקות בשורת יישובים בגוש דן, בשפלה ובשרון - לפחות 5 רקטות שוגרו מהרצועה, לא ידוע על נפגעים. בעזה מדווחים על גל משמעותי של תקיפות, בין היעדים - אוניברסיטה שמזוהה עם חמאס. 

17:12 - לאחר שרוסיה הטילה וטו במועצת הביטחון של האו"ם על ההצעה האמריקנית לגינוי חמאס - משרד החוץ הרוסי מאשר כי משלחת של ארגון הטרור נחתה במוסקווה. בין חברי המשלחת של מחבלי חמאס, סגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, מוסא אבו מרזוק. 

משלחת חמאס נחתה במוסקבה ונפגשה עם שר החוץ הרוסי בוגדנוב

16:25 - נשיא המדינה יצחק הרצוג בתגובה על דבריו של מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש: "במובן מסוים גוטרש רמז כאילו מקור כל הרוע הזה קשור לסכסוך. אני דוחה את דבריו לחלוטין כיוון שיש בהם מעין השלכה או אפילו הכלה לזוועות, ולטרור שארע פה. הבעיה העמוקה ביותר שמדרדרת את תהליך השלום בין הישראלים לפלסטינים היא הטרור. בשנה האחרונה, כנשיא, ביקרתי משפחות אבלות בכל רחבי הארץ. אבל הפעם חזינו בדוגמה הנוראה ביותר לטרור. מאז מלחמת העולם השנייה, מאז השואה, לא נרצחו מספר כזה של יהודים ביום אחד". את הדברים אמר בראיון לערוץ החדשות הצרפתי BFMTV. 

16:22 - דיווח בעיתון הפלסטיני אל-קודס: קטאר הציעה נוסחה לשחרור האזרחים הישראלים החטופים - בתמורה לרגיעה הומניטרית.

16:14 - אזעקות באשקלון ובזיקים שבעוטף עזה. 

16:00 - הירי נמשך: אזעקות באשקלון, באשדוד במערב הנגב ובעוטף. מעיריית אשדוד וממד"א נמסר כי אין נפגעים בנפש ולא נגרם נזק כתוצאה מהמטח. 

16:00 - "מחזירים עיניים לעזה": בצה"ל שיקמו את אמצעי המודיעין על הגדר שנהרסו במהלך מתקפת הפתע. אוגדת עזה, מנהלת גבולות ותפר במשרד הביטחון ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה פועלים ללא הפסקה מתחילת הלחימה ותחת אש, לתיקון והחזרה לכשירות של האתרים והאמצעים שנפגעו במרחב הגדר. במסגרת המאמץ האתרים נסרקו וזוכו ממטענים והותקנו מערכות ואמצעים חדשים במרחב.

תיקון מתקני האיסוף בעוטף עזה (צילום: דובר צה"ל)
תיקון מתקני האיסוף בעוטף עזה | צילום: דובר צה"ל

מפקד מרכז שיקום ואחזקה, אלוף-משנה תומר שרייבר: "התגייסנו כולנו לטובת המשימה ואנו נפעל בכל שעות היממה ובכל מרחב שנידרש. נמשיך לעבוד יחד בשיתוף פעולה בחיזוק השליטה באיזור". מפקד גדוד 414, סגן-אלוף אופיר אברם: "במהלך השבועות האחרונים אנחנו משקמים את מערך התצפיות, תחת איום ובמהלך לחימה באופן משימתי ונחוש. כוחותינו פועלים בכל עת במטרה לשקם את האמצעים, לאתר אויב ולהשמידו".

15:50 - לאחר שגם אתמול רה"מ נתניהו לא העלה את נושא סגירת אל ג'זירה לקבינט - הערוץ עדיין ממשיך לפעול מישראל.

15:28 - צבע אדום בעין השלושה.

15:25 - שר הביטחון יואב גלנט, סיים לפני זמן קצר את הערכת המצב היומית עם בכירי מערכת הביטחון.

שר הביטחון יואב גלנט, סיים לפני זמן קצר את הערכת ה (צילום: תקשורת שר הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט, סיים לפני זמן קצר את הערכת המצב היומית עם בכירי מערכת הביטחון | צילום: תקשורת שר הביטחון

15:15 - נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם משפחות החטופים ברהט והדגיש את המאמץ הלאומי להשבת החטופים: "זהו אתגר לאומי עצום שנמצא בראש סדר העדיפויות הלאומי שלנו ובראש סדר היום העולמי. זהו אתגר חשוב מאוד שעובדים עליו ברגישות ובאחריות בשעות האלה ובכל יום ויום".

15:13 - ג'וזפ בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, יוצא להגנת מזכ"ל האו"ם גוטרש: "דבריו הוצאו מהקשרם, הוא גינה באופן חד-משמעי את מתקפת הטרור של 7 באוקטובר וגם היה ברור שחיי אזרחים זהים והחוק ההומניטרי הבין-לאומי חל על כולם, לפני ואחרי 7 באוקטובר".

15:10 - רחפן של צה"ל נפל הלילה במעלות תרשיחא. בצה"ל מסרו כי האירוע מתוחקר, ואין חשש לדליפת מידע.

14:55 - צבע אדום בכרם שלום.

14:40 - חיסול נוסף של בכיר במערך הירי הרקטי של חמאס: מטוסי קרב בהכוונת מידע מודיעיני של שב"כ ואמ"ן חיסלו את מפקד מערך הירי הרקטי של צפון חאן יונס של ארגון הטרור חמאס, חסן אלעבדאדלה.

14:25 - פגיעת הרסיס בבניין בפתח תקווה: צוותי הכיבוי החליטו לפנות את כל דיירי הבניין מחשש שמדובר ברקטה שלא התפוצצה. מסריקה ראשונית לא ידוע על לכודים.

14:21 - שתי התרעות צבע אדום הופעלו בדקות האחרונות בעוטף.

14:05 - סגנית השר מיכל וולדיגר מתפטרת מתפקיד סגנית שר האוצר, כדי להתמקד בתחום מומחיותה - שיקום הנפש. היא מבקשת להעביר את תקציב משרדה לטובת המערכה.

14:00 - פגיעה בבניין בפתח תקווה: צוותי כיבוי אש פועלים לכיבוי שרפה שפרצה באחת הדירות בבניין. במקביל, מבצעים הצוותים סריקות לאיתור לכודים או נפגעים בדירות הסמוכות, ככל הנראה מדובר הפגיעה של רסיס או חלקי מיירט.

13:30 - אזעקות בגוש דן, בשפלה ובשרון: 5 יירוטים באזור המרכז. מנכ"ל מד"א לחדשות 12 דקות לאחר המטח: "נכון לעכשיו לא התקבלו קריאות מאזרחים, אומר זאת בזהירות כי עדיין התושבים נמצאים במרחבים המוגנים".

13:20 - 12 משאיות של סיוע הומניטרי נכנסו היום לדרום הרצועה דרך מעבר רפיח - והן כוללות מים, מזון, תרופות וציוד רפואי. בעזה מדווחים כי מתחילת המלחמה: נכנסו 74 משאיות של סיוע הומניטרי. בישראל מדגישים שכלל הציוד נבדק טרם כניסתו.

13:18 - צבע אדום בכיסופים.

13:05 - ר' מנהלת תקומה משה אדרי הציג תוכנית בעלת שלושה שלבים: "שלב ההתאוששות": העברה לבתי מלון וטיפול קרוב, תקופה שתיערך כמה שבועות ארוכים. "שלב בינוני": מחפשים יישובים כפריים שיכולים לקלוט חלק מתושבי היישובים שנהרסו וספגו מכות אנושות - מדובר על התקופה עד שתסתכם בנייה מחדש של היישובים שנהרסו במתקפת הטרור. "שלב ארוך": המטרה של המנהלת לאפשר חזרה לבתים ולקהילה ובשאיפה מורחבת.

13:00 - הדי פיצוצים נשמעים באזור הגליל המערבי בעקבות ירי ארטילרי שמבצע צה"ל לעבר לבנון.

12:19 - השר גנץ במסיבת עיתונאים: "הצעד של כניסה לממשלה כבר הוכיח את עצמו. בצד המהלכים בהגנה ובהתקפה, אנחנו מקדמים את המשך המערכה ואת המוכנות לעליית מדרגה במתקפה מול החמאס, ובכל החזיתות ככל שיידרש. במענה לשאלת חדשות 12 אמר: "אינני משחרר את עצמי מאחריות על דברים שקרו". לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

12:00 - "הם יורים על מי שעוזב דרומה": יחידת המודיעין 504 חושפת שיחה בין חייל מהיחידה לתושב הרצועה שנקרא להתפנות לדרום הרצועה למען בטחונו. תושב עזה נשמע בשיחה כשהוא אומר לקצין שהתקשר אליו שהדרכים חסומות, ואנשי חמאס "מחזירים אותם הביתה". בצה"ל ממשיכים להציג הוכחות כי חמאס משתמש בתושבי עזה כמגן אנושי, וההקלטה נחשפה לראשונה הלילה בתקשורת הבין-לאומית. לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

11:50 - צבע אדום בעוטף עזה.

11:30 - חברי קיבוץ כפר עזה, שספג אבידות קשות והוחרב כמעט לחלוטין במתקפת הפתע הרצחנית של חמאס, הגיעו לרחוב קפלן סמוך לקריה בתל אביב להבעת הזדהות ותמיכה במשפחות החטופים של הקיבוץ.

הפגנה של תושבי כפר עזה
חברי קיבוץ כפר עזה מחוץ לקריה בתל אביב

11:15 - 105 מיליון שקל יועברו למשרד הפנים לצורך סיוע לרשויות המקומיות הסמוכות לגבול, ולרשויות שמהן לא פונו תושבים אולם זקוקות לסיוע לצורך התמודדות עם מצב החירום. 

11:10 - דובר צה"ל עדכן בהצהרה כי מספר החללים שנפלו מאז תחילת הלחימה עומד על 309. בנוסף, 224 משפחות קיבלו את ההודעה שיקירהן נחטפו לתוך עזה. תת אלוף דניאל הגרי מסר פרטים נוספים על הפשיטה הלילית שביצעו כוחות חי"ר, והדגיש שהיא נועדה כדי להכין את השטח לקראת השלבים הבאים של הלחימה: "הפעילות נמשכה כמה שעות, הכוחות נכנסו ויצאו חזרה - אין נפגעים לכוחותינו".

10:55 - בשעה זו תוקף חיל האוויר מטרות חמאס בחאן יונס.

10:50 - חיזבאללה הודיע על שני מחבלים נוספים שחוסלו. מתחילת המלחמה - הצהיר ארגון הטרור על 46 הרוגים.

10:35 - לאחר יותר מ-12 שעות התחדש הירי מעזה לעבר ישראל, התרעת צבע אדום הופעלה בשדרות, בכיסופים, בניר עם, בכפר עזה ובאיבים. ממד"א נמסר כי לא התקבלו קריאות על נפגעים או נפילות.

10:20 - מהאוויר ומהים: צה"ל תקף למעלה מ-250 מטרות חמאס ביממה האחרונה. בין המטרות שהותקפו - תשתיות טרור, מפקדות מבצעיות, פירי מנהרות טרור ומשגרי רקטות, שהוצבו בסביבה אזרחית מהם בוצע ירי לעבר ישראל במהלך הלחימה. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו למעלה מ-250 מטרות, לוחמי חיל הים תקפו באמצעות חימוש מדויק עמדות שיגור של טילי קרקע אוויר, שהוצבו באזור חאן יונס בסמוך למסגד ולגן ילדים.10:10 - תקרית אנטישמית חריגה בארה"ב: גבר נעצר לאחר שפרץ לבית משפחה יהודית בלוס אנג'לס ואיים על יושבי הבית שיהרוג אותם, תוך שהוא קורא "לשחרר את פלסטין" וצועק מילות גנאי כנגד יהודים. הגבר לא היה חמוש אבל ככל הנראה היה תחת השפעת חומרים כלשהם, ובמשטרה המקומית חוקרים את האירוע כפשע שנאה. אפרת, אם המשפחה, סיפרה ל-N12: "העיניים שלו היו רצחניות, בעלי הגן על המשפחה בגופו". לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

09:55 - מרכז הסיוע למשפחות הנעדרים והחטופים: החל מהיום - המענה למשפחות יינתן על ידי מרכז השליטה לטיפול משפחות החטופים והנעדרים - מרכז מהל"ב, במספר 6754*. את המרכז יאיישו נציגי משטרה ומשרדי ממשלה שונים, והוא יפעל במשך כל ימות השבוע ובכל שעות היממה.

מודעות של חטופים בתל אביב (צילום: מרים אליסטר, פלאש 90)
מודעות החטופים על קיר בתל אביב | צילום: מרים אליסטר, פלאש 90

09:50 - "הסרנו יותר מ-775,000 סרטונים": טיקטוק ישראל מעדכנת את נתוניה אודות פעילותה בתקופת המלחמה. "מאז ה-7 באוקטובר הסרנו יותר מ-775,000 סרטונים וסגרנו למעלה מ-14,000 שידורים חיים המקדמים אלימות, טרור, שיח שנאה, מידע מוטעה והפרות אחרות של הנחיות הקהילה שלנו באזור ישראל, הגדה ועזה. אנו ממוקדים באכיפת המדיניות שלנו במהירות ובעקביות בכדי להגן על קהילת טיקטוק, ופועלים נגד הפרת כללי הקהילה שלנו", נמסר מהחברה.

09:37 - שר הבינוי והשיכון גולדקנופף פנה לשר האוצר סמוטריץ' בבקשה לבטל את תשלומי השכירות של דיירי הדיור הציבורי, שנאלצו להתפנות מאזורי הלחימה בדרום ובצפון, עד חזרה לשגרה. בשבוע שעבר אושר בכנסת חוק לדחיית התשלומים ב-30 יום בלבד.

09:00 - פצועים קשה וקל בעימותים עם פלסטינים באזור בנימין: שני צעירים יהודים נפצעו לאחר שעל פי החשד הותקפו על ידי פלסטינים בחווה חקלאית סמוך לצומת רימונים. אחד הפצועים, צעיר כבן 25, פונה על ידי צוותי מד"א לבית החולים שערי צדק במצב קשה ויציב עם חבלת ראש.

08:20 - פוטין התייחס למלחמה בישראל והזהיר כי היא עלולה להתרחב הרבה מעבר לתחומי המזרח התיכון. לדבריו, זה "לא בסדר" שילדים, נשים וקשישים חפים מפשע בעזה נענשים עונש קולקטיבי על פשעיהם של בני עמם.

07:45 - פשיטה בעומק הרצועה: כוחות צה"ל בפיקוד חטיבת גבעתי ביצעו הלילה פשיטה ממוקדת באמצעות טנקים בצפון רצועת עזה, כחלק מהכנה לשלבי הלחימה הבאים. במסגרת הפעילות הכוחות איתרו ותקפו מחבלים רבים, השמידו תשתיות טרור ועמדות נ"ט. בסיום הפעילות חזרו הכוחות לשטח ישראל. לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

06:48 - העצרת הכללית של האו״ם תתכנס היום בשעה 10:00 (17:00 שעון ישראל) לדיון חירום במלחמה בעזה. כינוס החירום מתקיים לבקשת הקבוצה הערבית בהובלת ירדן וארגון המדינות המוסלמיות. דיון העצרת ייפתח בנאום של הפלסטינים, לאחר מכן ינאמו השגריר ארדן, שגריר ירדן ושר החוץ של איראן. 

06:00 - תקיפות צה"ל ברצועה נמשכו במהלך הלילה - על רקע היערכות לכניסה קרקעית. 

05:30 - האו"ם: כ-600 אלף בני אדם שנעקרו מבתיהם בצפון רצועת עזה מתגוררים כעת במקלטים בצד הדרומי.

מלחמת "חרבות ברזל" - סיקור N12

04:20 - הבית הלבן: הנשיא ביידן וראש הממשלה נתניהו שוחחו ודנו בהתפתחויות בלחימה ובמאמצים לשחרור החטופים. "הנשיא ציין את מחויבותו לסיוע הומניטרי לעזה והדגיש את זה שלישראל יש זכות ואחריות להגן על עצמה ושחמאס לא מייצגת את העם הפלסטיני. הם סיכמו להמשיך את הדיונים השוטפים ביניהם", נכתב. עוד הדגיש ביידן בשיחה כי לאחר המלחמה - צריך להביא לפתרון שלום קבע של שתי המדינות.

הצהרה משותפת של הנשיא ביידן ונתניהו (צילום: ap)
ביידן ונתניהו דנו בהתפתחויות המלחמה ובמאמץ להשבת החטופים. ארכיון | צילום: ap

03:30 - ראש עיריית ניו יורק אריק אדמס על התקרית האנטישמית בקופר יוניון קולג׳: המשטרה נכחה במקום והייתה בקשר מלא עם האבטחה במשך כל האירוע - איש לא נפגע. בעוד שלסטודנטים  יש זכות להפגין בדרכי שלום, לשנאה אין מקום בעיר שלנו". 

02:40 - ראש ממשלת קטר התייחס להתבטאותו של שר החוץ כהן באו"ם, שלפיה קטר מממנת את חמאס: "ההצהרות הפרובוקטיביות הללו מערערות את המאמצים המתמשכים לשחרור החטופים ומסכנות חיים, וניתן להבין אותן רק בהקשר של סחיטה פוליטית ותעמולה. מצפה שכל הצדדים יכבדו את המאמצים של קטר ושותפיה ויסייעו להצלחתם".

02:15 - בליגה נגד השמצה פרסמו נתונים על אירועי האנטישמיות בארצות הברית - מאז ה-7 באוקטובר שבה החלה המלחמה בחמאס: עלייה של 388% בתקריות האנטישמיות ב-20 הימים האחרונים - 312 תקריות אנטישמיות לעומת 64 בתקופה המקבילה אשתקד. 

בנוסף, ב-109 הפגנות אנטי-ישראליות נשמעו קריאות תמיכה בחמאס; זינוק של 1000% בקריאות אנטישמיות ברשת החברתית טלגרם - בימים שאחרי תחילת המלחמה.

הקונגרס האמריקני, ארה"ב, ארצות הברית, קונגרס, בית הנבחרים, סנאט (צילום: רויטרס)
בית הנבחרים האמריקני אישר: תמיכה בישראל במלחמה בחמאס | צילום: רויטרס

01:45 - תקיפות נרחבות של צה"ל ברצועת עזה.

01:27 - שר ההגנה הבריטי גרנט שאפס לסקיי ניוז: "לבקש מישראל להפסיק לתקוף בעזה? זה בלתי נסבל. אנו מבינים שישראל הותקפה בצורה מאוד אכזרית בידי מחבלי חמאס - שחטו גברים, נשים וילדים כמו דאעש".

01:09 - קופר יוניון קולג׳ בניו יורק: סטודנטים יהודים התבצרו בספריה לביטחונם בזמן שמפגינים פרו-פלסטינים ניסו להיכנס פנימה. לאחר כשעה האירוע הסתיים - התלמידים הוצאו בבטחה על ידי האבטחה ומשטרת ניו יורק.

00:50 - שגרירת ארה"ב באו"ם, לינדה תומס-גרינפילד, אמרה כי היא "מאוכזבת מאוד" מהווטו שהוטל על הצעת ההחלטה האמריקנית במועצת הביטחון על תמיכה בישראל וגינוי חמאס.

00:35 - בית הנבחרים האמריקני אישר החלטה על תמיכה בישראל במלחמה בחמאס - 412 הצביעו בעד, 10 התנגדו. זו ההחלטה הראשונה שהתקבלה מאז בחירתו של מייק ג'ונסון לתפקיד היו"ר. 

אלי כהן נואם באו"ם (צילום: reuters)
שר החוץ אלי כהן באו"ם | צילום: reuters

00:10 - שגריר ישראל באו"ם ארדן: "הישג משמעותי לארצות הברית במועצת הביטחון, שלצערי נחסמה על ידי וטו רוסי וסיני".

00:04 - ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה: "אנחנו משבחים את העמדה של רוסיה וסין במועצת הביטחון, שסיכלו את ההחלטה האמריקנית שמוטה כלפי ישראל".

23:46 - מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר תאודרוס אדהנום גברה-יסוס, שוחח עם נציגי מטה משפחות החטופים והנעדרים. "קיים צורך דחוף לספק סימני חיים של החטופים", אמר המנכ"ל, "יש צורך להוכיח מתן טיפול רפואי ויש לשחרר, על רקע הומניטרי ובריאותי, את כל החטופים". בהודעת ארגון הבריאות העולמי הביע הארגון דאגה ממצב החטופים וקרא לשחרור שלהם.

טנקים של צה"ל בדרך לעוטף עזה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
בצה"ל ממשיכים להיערך לכניסה קרקעית. ארכיון | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

23:25 - לוחמי ההגנה האווירית יירטו טיל קרקע-אוויר ששוגר מלבנון לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של צה"ל. מדובר צה"ל נמסר כי כלי טיס של צה"ל תקף את מקור הירי בשטח לבנון.

23:04 - רוסיה וסין הטילו וטו במועצת הביטחון של האו"ם על ההצעה האמריקנית לגינוי חמאס, תמיכה בישראל וקריאה לשחרור כל החטופים. בהצעה תמכו: ארה"ב, אנגליה, שוויץ, צרפת, יפן, מלטה, גאנה, אקוודור, אלבניה וגבון. הצביעו נגד: רוסיה, סין ואיחוד האמירויות. ברזיל ומוזמביק נמנעו.