החטופים המשוחררים
החטופים המשוחררים

הפעימה השביעית יצאה לדרך בעיכוב משמעותי. עם ההחלטה הלילית על הארכת ההפוגה ושחרור החטופים הישראלים, חזרו הערב עוד שמונה ישראלים במסגרת עסקת החטופים, בהם עוד שני ילדים. 

אילנה גריצ'בסקי, נילי מרגלית, ספיר כהן,אעישה, בילא
המשוחררים

מייה שם שנחטפה מהמסיבה ברעים וצולמה כשהיא כביכול על מיטת ניתוחים בסרטון תעמולה ראשון של חמאס מהשבי, ועמית סוסנה שנחטפה מביתה בכפר עזה שוחררו ראשונות בשעות אחרי הצהריים, נפגשו עם בני משפחתן והגיעו כבר לבתי החולים. 

אילנה גריצ'בסקי, נילי מרגלית, ספיר כהן,אעישה, בילא
המשתחררים בדרכם לישראל
הצלב האדום
רכבי הצלב האדום שהוציאו את החטופים מעזה

מספר שעות לאחר מכן, חזרו לישראל האחים הבדואים בילאל (18.5) ועאישה (17) ששבו לארץ ללא אביהם יוסף ואחיהם חמזה בן ה-21 שנשארים בשבי. הנשים - אילנה גריצ'בסקי, נילי מרגלית ושני גורן. ספיר כהן חזרה ללא בן זוגה אלכסנדר (סשה טרופנוב), שיישאר בשבי. 

בילאל ועאישה אלזיאדנה - נחטפו מחולית

בילאל בן ה-18.5 ועאישה בת ה-17 מרהט, נחטפו יחד עם אביהם יוסף ואחיהם הגדול חמזה, מקיבוץ חולית. יוסף עבד ב-19 השנים האחרונות ברפת בקיבוץ, באותה שבת הצטרפו אליו שלושת ילדיו. 

אעישה ובילאל אל -זיאדנה
אעישה ובילאל אל -זיאדנה

בני המשפחה גילו על החטיפה בסרטון שבו תיעדו המחבלים כשהם תופסים את בילאל וחמזה. יוסף האבא ועאישה נחשבו נעדרים במשך 23 יום, עד שבני המשפחה קיבלו סרטון נוסף מהצבא שבו נראים ארבעת בני המשפחה מתהלכים לצד המחבלים לתוך עזה בריאים ושלמים. "עד שראינו את הסרטון של ארבעתם העצבים היו מאוד רופפים, כל טלפון שהגיע חשבנו שרוצים להגיד לנו שמצאו את הגופות", אומר עלי אחיו של יוסף. "אין יותר קשה מזה. לאימא שלי כבר לא נשארו עיניים מרוב דמעות, כל הכפר בוכה פה. אם יגידו לי ללכת לעזה אני מוכן להקריב את נפשי בשבילם". 

בילאל ועאישה אל-זיאדנה
בילאל ועאישה. אביהם והאח חמזה נשארים בשבי

בני המשפחה הם משבט אלזיאדנה השוכן בפזורה הבדואית בסמוך לעיר רהט. עאישה התארסה לאחרונה לבן השבט והייתה אמורה להתחתן בקרוב. בעת החטיפה עטתה חיג'אב לראשה. ההנחה היא שבני המשפחה דיברו גם ערבית עם חוטפיהם מהחמאס לפני שעברו לעזה.

בילאל, חמזה ועאישה הם ילדיו של יוסף מהאישה הראשונה שאיתה התחתן. אחריה נשא אישה נוספת, וממנה נולדו לו ארבעה ילדים קטנים. בסך הכל יש לו 18 ילדים שהוא מפרנס באמצעות העבודה ברפת, בה הוא מועסק כבר 19 שנה, ו–20 נכדים. "הקיבוץ כמו משפחה בשבילו, הכול הם היו עושים ביחד עם חברי היישוב - בריכות בקיץ, אירועים", אומר האח עלי. בילאל ועאישה משתחררים, חמזה ויוסף נשארים בשבי. 

אילנה גריצ'בסקי - נחטפה מניר עוז

אילנה בת ה-30 נחטפה יחד עם בן זוגה, מתן צנגאוקר (23) מביתם בניר עוז. אילנה היא בעלת אזרחות מקסיקנית, אמה ואחיה גרים במקסיקו, משם חזרה רק כמה ימים קודם והיא בוגרת "נעלה" בכפר רופין. הקשר האחרון של אילנה, היה עם חברתה. 

אילנה גריצ'בסקי
אילנה גריצ'בסקי

מתן התכתב במהלך הבוקר עם בני משפחתו מהממ"ד, בהתחלה עוד ניסה להרגיע את אימו, אך בהמשך כבר כתב: "הם כאן, הם בבית", וגם "אני אוהב אתכם, אל תבכו". שלוש ההודעות האחרונות שלו היו: "כאן". אילנה משתחררת, מתן יישאר בשבי.

אילנה גריצבסקי
אילנה גריצ'בסקי. בן זוגה יישאר בשבי

נילי מרגלית - נחטפה מניר עוז

נילי בת ה-40 נחטפה מביתה בקיבוץ ניר עוז. היא עובדת במלר״ד ילדים בבית החולים סורוקה באר שבע. יש לה כלב בשם נצ'י נצ' והיא מאוד אוהבת את רביד פלוטניק. יוכבד ליפשיץ ששוחררה בסוף חודש אוקטובר, עדכנה שהיא הייתה איתה בעזה - והוסיפה כי היא במצב טוב ומסייעת לטפל בפצועים. המשפחה של נילי לא ידעה מה עלה בגורלה עד לחזרתה מהשבי של ליפשיץ.

נילי מרגלית
נילי מרגלית

נילי מרגלית
נילי מרגלית. אביה חטוף במצב לא ידוע

נילי למדה סיעוד לתואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון. מיד בסיום הלימודים החלה לעבוד כאחות במחלקת כירורגיית ילדים בבית החולים איכילוב. לאחר 5 שנים חזרה נילי לגור בביתה בקיבוץ ניר עוז ועם המעבר, עברה לעבוד במיון ילדים בסורוקה. במהלך עבודתה למדה נילי שני קורסי על בסיסיים: רפואת חירום והדרכה קלינית, ועשתה גם תואר שני במנהל מערכות בריאות. אביה של נילי, אליהו, נחטף במצב לא ידוע לרצועה. 

נילי מרגלית ושני גורן
נילי מרגלית ושני גורן

שני גורן - נחטפה מניר עוז 

שני בת ה-29 היא אזרחית אורגוואי, שם נולדו והכירו הוריה. בבוקר 7 באוקטובר, היא נחטפה מקיבוץ ניר עוז. היא דיברה בטלפון עם בני משפחתה ששמעו צעקות בערבית ויריות. ארוסתה של אחיה נשארה עם שני על הקו ותירגלה איתה נשימות, אבל במהלך השיחה נשמעה כניסת המחבלים. יש עדות של שכנה שראתה אותה בחיים עוזרת לבת השכן עם שתי בנותיה, ובסרטונים מהחטיפה שלה היא מחבקת את אחת התאומות ממשפחת קוניו, בנותיהן של שכניה דוד ושרון שנחטפו יחד מביתם בניר עוז - שרון והבנות שוחררו, דוד עדיין בשבי.

החטופה שני גורן
שני גורן. דאגה ליהלומי בשבי

הדר בר, חברתה של שני גורן, סיפרה על הקושי בניר עוז אחרי האירועים ועל הציפייה ששני תשוב. "פשוט מחכים לה, להיות איתה בהחלמה", סיפרה.

שני מאוד אוהבת לשחק כדורגל ועובדת עם ילדים בחינוך הבלתי פורמלי בקיבוץ. אחיה מספר, כי "שני היא ילדה מאושרת. היא עובדת עם ילדים, היא דמות מאוד משמעותית בקיבוץ. תמיד מצחיקה מאוד, מוקפת בחברים, תמיד מזמינה אנשים לביתה, אהובה על אנשים בגילה וגם על אנשים מבוגרים". לפני שעבדה בחינוך, שני עבדה בקיבוץ כרפתנית.

החטוף איתן יהלומי בן ה-12 סיפר עם שחרורו, כי הוא פגש את שני שהיתה המטפלת שלו בילדותו, בזמן השבי. הוא סיפרה למשפחתו שהיא טיפלה בו, דאגה לו ואף נתנה לו מהאוכל שקיבלה כדי שיאכל מספיק.

איתן יהלומי
איתן יהלומי. נשבה עם הגננת שטיפלה בו

ספיר כהן - נחטפה מניר עוז

ספיר וסשה התארחו בשבת הארורה אצל ההורים שלו בניר עוז - ונחטפו. גם אמו של סשה, ילנה טרופנוב נחטפה וסבתו אירנה טאטי. אביו, ויטלי נרצח. בתיעוד שהופץ על ידי חמאס נראתה ספיר כשהיא מובלת על אופנוע עם שני מחבלים, ומסביב עשרות תושבי עזה מרביצים לה וזורקים עליה חפצים. 

ספיר כהן
ספיר כהן

אחרי שספיר שבה לישראל, אלכסנדרה, קרובה שלה, סיפרה על השמחה הגדולה ועל האכזבה מכך שסשה, בן זוגה שחטוף גם הוא, לא חוזר בשלב זה. "אני רוצה לראות אותה ולוודא שהיא בסדר", אמרה.

קרוביהם הפעילו לחץ חזק בשגרירות הרוסית בישראל. השבוע הם נפגשו עם נציגי השגרירות ובמקביל נציגים משלוש משפחות הגיעו לרוסיה ונפגשו עם סגן שר החוץ הרוסי. "אנחנו בקשר עם השגרירות ויודעים שהרשימה הועברה ישירות לפוטין וראינו את השחרור של רוני קריבוי שלפי הפרסומים נעשה במעורבות רוסית", אמרה ל-N12 אלכסנדרה, קרובת משפחה של ספיר כהן, אחרי שחרורו של קריבוי. "אנחנו ממש מקווים שיעזרו לנו להוציא אותה משם. יש לנו תקווה שאולי רוסיה תעזור לפתור את המצב הקיים". 

אלכס טרופנוב וספיר כהן
ספיר וסשה. יוצאים יחד מהשבי

"בני הזוג נסעו לבקר את המשפחה לרגל שמחת תורה בקיבוץ ניר עוז", היא מוסיפה. "ספיר שומרת שבת כך שדיברנו איתם ערב לפני. אלכס דיבר עם אחד החברים שלו בשעה שמונה וחצי בבוקר ובשלב הזה עדיין לא היה מודע לכך שיש חדירת מחבלים. דיברנו איתו לשיחה קצרה והוא אמר שהוא מתבאס שהביא את ספיר לקיבוץ בזמן שיש מתקפה על עוטף עזה". 

ספיר, במקור מקריית אתא, עובדת כמהנדסת בחברת סטארט-אפ. גם סשה עובד בחברת היי-טק גדולה. לאחר שש שנים של זוגיות, לאחרונה בני הזוג עברו לגור יחד ברמת גן: "הם הספיקו לגור בדירה רק שבועיים ואז נחטפו לרצועת עזה", מוסיפה קרובת המשפחה.

ילנה טרופנוב, אירנה טאטי
ילנה טרופנוב ואירנה טאטי ביציאה מהשבי

אירנה וילנה שוחררו אתמול (29.11.23) משבי חמאס כמחווה לפוטין. סשה נשאר לעת עתה בשבי חמאס. 

 

עמית סוסנה - נחטפה מכפר עזה

עמית סוסנה ומייה שם עברו כבר בשעות אחרי הצוהריים לישראל והן כבר בבתי החולים.

עמית סוסנה
עמית סוסנה

עמית בת ה-40 נחטפה מביתה בשכונת הצעירים בכפר עזה. שלושה שבועות לאחר שהוכרזה כנעדרת, משפחתה קיבלה הודעה רשמית מצה"ל שעמית נחטפה. עמית, עורכת דין רווקה, גדלה בשדרות ועבדה במשרד רשם הפטנטים לוצאטו. עמית שמעה את המחבלים מחוץ לדלת בכפר עזה, ובפעם האחרונה שהתכתבה עם בת דודתה היא סיפרה שמחוץ לביתה היא שומעת צעקות ויריות. היא חשה ברע, והתחבאה בארון. ההודעה האחרונה ששלחה בקבוצה המשפחתית הייתה שנגמרת לה הסוללה ומאותו רגע נותק איתה קשר. 

עמית סוסנה (צילום: באדיבות המשפחה)
עמית סוסנה | צילום: באדיבות המשפחה

שירה אחותה, סיפרה: "אין מילים שיכולות לתאר את הדבר הזה. אני מרגישה שאני חיה בתוך סיוט ואני לא מאמינה שזו המציאות שלי. אני לא מסוגלת לנשום. הבית של עמית נשרף כליל, אין שום זכר לעמית ואף אחד לא יודע כלום. עמית היא היחידה שעדיין נעדרת מהשכונה, שכונה שטבחו בה במשך שלושה ימים, ואין תשובות, כל מי שנעדר כבר הודיעו למשפחות שלהם שהם חטופים, ורק על עמית אין שום דבר. כבר חמישה ימים שהיא הנעדרת היחידה. איך זה יכול להיות? אני מסרבת להאמין שמשהו יקרה לאחותי, היא בן אדם כל כך חזק ומיוחד".

מייה שם - נחטפה מהמסיבה ברעים

מייה שם בת ה-21 משוהם, נחטפה מהמסיבה ברעים. היא החטופה הראשונה ממנה התקבל אות חיים כאשר חמאס הפיץ סרטון בו היא מדברת.

מייה שם
מייה שם עם משפחתה

"כרגע אני נמצאת בעזה", אמרה מייה בסרטון. "חזרתי לפנות בוקר ביום שבת מאזור שדרות. הייתי במסיבה, נפצעתי קשה מאוד ביד. לקחו אותי לעזה, ניתחו אותי ביד פה בבית חולים במשך שלוש שעות. דואגים לי, מטפלים בי, נותנים לי תרופות". לאחר פרסום הסרטון אמרה אמה, כי היא נראית מאוד מפוחדת ושנראה שאומרים לה מה להגיד. 

מייה שם
מייה שם
מייה שם, חטופה בשבי חמאס
הסרטון של מייה שם ששחרר חמאס

מייה נכחה במסיבת הטבע ברעים עם חבר בשם אליה שנחטף גם הוא. בשעה 7:17 היא שלחה לאחד ממארגני המסיבה הודעת וואטסאפ שבה כתבה: "יורים עלינו, בואו להציל אותנו". על פי עדויות, מחבלים ירו על רכבם של מייה וחברה והם נאלצו להתפצל.