כותרות מרכזיות מהיום:

עדכונים שוטפים

23:42 - צה"ל תקף אתרים צבאיים של חיזבאללה, 2 לוחמים נפגעו קל בשתולה

דובר צה"ל: "מטוסי קרב ומסוקי קרב תקפו שורת מטרות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון. בין המטרות שהותקפו - עמדה שממנה בוצעו שיגורים לישראל, אתרים צבאיים שבהם פעלו מחבלי הארגון ועמדת תצפית". בנוסף הודיע צה"ל כי שני לוחמי צה"ל נפצעו קל מפגיעת טיל נ"ט סמוך למרחב שתולה. "הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי, משפחותיהם עודכנו".

23:16 - דרור קפלון שהוגדר כחטוף - נרצח

קיבוץ בארי הודיע הערב כי דרור קפלון בן ה-68 שהוגדר כמי שנחטף לעזה, נרצח. "בצער רב ובלב שבור אנו מודיעים על פטירתו של דרור קפלון שנרצח במתקפה האכזרית על קיבוץ בארי בשבת 7.10.23. אשתו, ד"ר מרסל פרייליך קפלון נרצחה גם בטבח".

דרור קפלון ובת זוגתו מרסל (צילום: באדיבות המשפחה)
דרור קפלון ובת זוגתו מרסל | צילום: באדיבות המשפחה

23:05 - מג"ד בנח"ל הציג: נמצא כרטיס האשראי של איסמעיל הנייה

מג"ד בנח"ל פרסם סרטון ובו הציג כרטיס אשראי של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה שנמצא ברצועה: "כשאמרנו שנגיע עד אליכם, לזה התכוונו", אמר. "ברחתם כמו פחדנים והגענו אפילו לכרטיס האשראי שלכם, אשראי של איסמעיל הנייה - שם את הכרטיס שלו וברח. גדוד 932 יגיע עד אליך".

כרטיס האשראי של הנייה
כרטיס האשראי של הנייה

 

22:08 - גורם בבית הלבן: "ארה"ב מאמינה שאיראן מעורבת בתכנון, ביצוע ואישור התקיפות של החות'ים"

סגן ראש המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ונתן פיינר, אמר כי "ארה"ב מאמינה שאיראן מעורבת בתכנון, ביצוע ואישור התקיפות של החות'ים על ספינות ישראליות". עוד אמר פיינר כי ארה"ב לא הגבילה את ישראל במועד סיום פעולות הלחימה נגד חמאס בעזה, והוסיף: "אם המלחמה תסתיים כעת, הארגון האיסלאמיסטי ימשיך להוות איום". 

20:50 - דיווח: צה"ל תקף בדמשק ובקוניטרה 

בתחנת רדיו שמזוהה עם משטר אסד דווח על פיצוצים בדרום-מערב דמשק ובקוניטרה, על פי דיווחים התקיפה - ישראלית, בעקבות הירי לבוקעתא שבצפון הגולן. 

20:28 - דובר צה"ל בהצהרה: מתקדמים בשלבי הלחימה, מעמיקים את הלחימה בצפון הרצועה ובדרומה

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי נשא הצהרה הערב ואמר בה כי הלחימה בעזה נמשכת וכי היא עוד ארוכה. "גם בשעה זו כוחות צה"ל פועלים במרכזי הכובד של חמאס ברצועה. אנחנו נמצאים בלחימה עיקשת בכל רחבי הרצועה, מחסלים מפקדים בכירים בחמאס שנמצאים במנהרות ומשמידים תשתיות טרור". 

"אנחנו נחושים לפרק את חמאס - אך הדרך עוד ארוכה", הוסיף תא"ל הגרי. "היום נכנסנו יחד לשטח לח'אן יונס. ראיתי לוחמים נחושים, שנלחמים ומטהרים את השטח. אנחנו מחפשים כל קצה חוט לחטופות ולחטופים". דובר צה"ל התייחס גם לתיעודים שפורסמו היום ואמר: "מחבלים מסגירים את עצמם ומספקים מודיעין להמשך הלחימה".

מחבלים שנעצרו ע"י כוחות צה"ל (צילום: לפי סעיף 27 א')
מחבלים שנעצרו ע"י כוחות צה"ל | צילום: לפי סעיף 27 א'
 

20:18 - בוטלה "צעדת המכבים"

הצעדה שתוכננה להתקיים בעיר העתיקה בירושלים ולעבור דרך שער שכם והרובע המוסלמי, בוטלה. במשטרת ירושלים הוחלט לפזר את הצועדים כבר בנקודת הכינוס לאחר שהפרו את תנאי הרישיון. לכתבה המלאה

20:00 -  צה"ל חשף תיעוד ממצלמת גוף שנמצאה על גופת מחבל חמאס 

צה"ל חשף תיעוד ממצלמת מחבל חמאס ובו נראים מחבלים זוחלים על הקרקע עם RPG וקלצ'ניקוב, מקימים עמדות טילי נ"ט, ומתבצרים במבנים. "בסגירת מעגל מהירה ואיכותית, החוליה הותקפה בידי כלי טיס מאויש מרחוק של חיל האוויר, בהכוונת מכלול האש החטיבתי, מידע מודיעיני והלוחמים בשטח", מסר דובר צה"ל. לתיעודים ולכתבה

19:56 - אזעקות בבוקעתא שבצפון רמת הגולן ובזרעית שבגליל

האזעקה בזרעית הופעלה אחרי שיגור בודד, ייתכן כי מדובר בשיגור כושל שהתפוצץ בשטח לבנון. באזור בוקעתא אותרו 2 נפילות בשטח פתוח, אין נפגעים.

19:40 - ראש הממשלה נתניהו משוחח נשיא ארה"ב ביידן

לשכת רה"מ הודיעה כי רה"מ נתניהו משוחח עם נשיא ארה"ב. השיחה בין השניים - לאחר אישור הקבינט את הגדלת מכסת הדלק לעזה, בלחץ ארה"ב. 

19:20 - אייל אוזן מגשר הזיו הוא החקלאי שנרצח מירי חיזבאללה

המועצה האזורית מטה אשר הודיעה על הירצחו של אייל אוזן, חקלאי בן 54 תושב קיבוץ גשר הזיו. אוזן נפגע מירי חיזבאללה בצוהריים בשעה שעיבד את אדמתו במטעים, ומת. הלווייתו תיערך הלילה בגשר הזיו: "אנו מחבקים את המשפחה ואת כל קהילת גשר הזיו בשעות קשות אלה", מסרה המועצה.

אייל אוזן, החקלאי שנהרג מאש חיזבאללה בגבול הצפון (צילום: באדיבות המשפחה)
אייל אוזן, החקלאי שנהרג מאש חיזבאללה בגבול הצפון | צילום: באדיבות המשפחה

19:12 - אזעקות בעוטף עזה 

18:09 - הותר לפרסום: גל איזנקוט, בנו של השר גדי איזנקוט, נהרג בקרבות ברצועת עזה

 דובר צה"ל הודיע כי רס"ר במיל' גל מאיר איזנקוט, בן 25 מהרצליה, לוחם בגדוד 699 בעוצבת 'חצי האש', נפל בקרב בצפון רצועת עזה, וכי רס"ם במיל' יונתן דוד דיטש, בן 34 מחריש, לוחם בגדוד הסיור 6623 בעוצבת 'חוד החנית' (55), נפל בקרב בדרום רצועת עזה.

גל וגדי איזנקוט
רס״ם (מיל׳) יונתן דוד דיטש (צילום: דובר צה"ל)
רס"ם במיל' יונתן דוד דיטש | צילום: דובר צה"ל

 

בנוסף הודיע דובר צה"ל כי שני לוחמים במילואים, לוחם ופרמדיקית מגדוד 53 בעוצבת 'ברק', נפצעו קשה, וכי קצין לוחם מסיירת הנח"ל נפצע קשה. "הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים ומשפחותיהם עודכנו".

גדי איזנקוט ובנו גל ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
גדי איזנקוט ובנו גל ז"ל | צילום: דובר צה"ל

גדי איזנקוט קיבל את הבשורה בעת שהיה בחפ"ק שניהל את הקרב, יחד עם יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ שספד לגל איזנקוט: "גל לא היסס והתגייס למילואים למען המדינה שאותה חונך לאהוב כל חייו, ושאותה אהב בכל נימי נפשו. יחד עם כל עם ישראל אני שולח חיזוק גדול לגדי ולמשפחה כולה, וחיבוק גדול. כולנו מחויבים להמשיך ולהילחם למען המטרה הקדושה שבשמה נפל גל. יהי זכרו של גל וזכר כל הנופלים במערכה על הבית של כולנו ברוך. גם בשמו, גם בשמם, אנחנו ממשיכים במשימה".

רה"מ בנימין נתניהו ספד: "גל היה לוחם אמיץ וגיבור אמיתי. אנו שולחים תנחומים מעומק ליבנו למשפחתכם ולמשפחות כל נופלינו הגיבורים. העם עוטף אתכם באהבה ובהוקרת תודה - היום ולתמיד. מה גדול הכאב. מה עמוק הצער. ממשלת ישראל ואזרחי ישראל אבלים יחד אתכם. גיבורינו לא נפלו לשווא. נמשיך להילחם עד לניצחון".

שר הביטחון יואב גלנט ספד: "בצער רב קיבלתי את הבשורה הקשה על נפילתו של גל, בנו של השר גדי איזנקוט עימו חלקתי שנים ארוכות של שירות משותף. גל חונך על ערכי אהבת הארץ, ולדאבון הלב גם נפל למענם. לבי ומחשבותיי עם כל בני המשפחה. ‏מי ייתן ונהיה ראויים לקורבנו של גל, ושל כל הנופלים במלחמה הצודקת הזו".

17:30 - מחבלים עם RPG נערכו לתקוף לוחמי גולני, ואז חוסלו מהאוויר

דובר צה"ל פרסם תיעוד מפעילות יחידת האיסוף 'ניצן' (636) ברצועת עזה שבו מזוהה חוליית מחבלים עם טילי נ"ט ואז מושמדת. החוליה תועדה מתקרבת לכוח של לוחמים מחטיבת גולני, חמושה בכמה טילי נ"ט מסוג RPG, ומבצעת ירי לעבר הלוחמים. "במסגרת פעילותם במרחב בצפון רצועת עזה, זיהו לוחמי האיסוף את חוליית המחבלים, והכווינו אש מדויקת מהאוויר", מסר דובר צה"ל. "כל המחבלים חוסלו בהכוונה ובסגירת מעגלי אש מהירה".

 

חיסול חוליית מחבלים עם טילי נ"ט (צילום: דובר צה"ל)
חיסול חוליית מחבלים עם טילי נ"ט | צילום: דובר צה"ל

 

17:24 - הושמדה האוניברסיטה האיסלאמית בעזה

צה"ל תקף את "האוניברסיטה האיסלאמית" בעזה שהקים המחבל השיח' יאסין. בפיצוץ אדיר בשכונת תל אל-הווא בעיר עזה, פוצץ המבנה שהפך עם השתלטות חמאס על הרצועה ב-2006 ל"מוסד אקדמי". המבנה הותקף גם במהלך מבצע "צוק איתן" ב-2014, וכעת הושמד לחלוטין.

 

 16:48 - השב"כ וצה"ל: חוסלו שני בכירים במערך המודיעין של חמאס

דובר צה"ל והשב"כ הודיעו כי צה"ל והשב"כ חיסלו שני בכירים במערך המודיעין של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה. "מטוסי קרב בהכוונת מודיעינית של אמ"ן והשב"כ חיסלו לפני כמה ימים את עבד אל-עזיז רנתיסי, בכיר במודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס".

צה"ל והשב"כ חיסלו 2 בכירים במערך המודיעין של חמאס (צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ)
צה"ל והשב"כ חיסלו שני בכירים במערך המודיעין של חמאס | צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ
צה"ל ושב"כ חיסלו שני בכירים במערך המודיעין של חמאס (צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ)
צה"ל ושב"כ חיסלו שני בכירים במערך המודיעין של חמאס | צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ

 

"רנתיסי היה אחראי לכל התצפיות של חמאס והשתתף בתכנון הטבח האכזרי של 7.10", הוסיפו בדובר צה"ל. "הוא חוסל בתקיפת חמ"ל מרכזי של המודיעין של החמאס, ויחד איתו חוסל גם פעיל במערך התצפיות בגדוד 'קרארה', אחמד עיוש. בחמ"ל רוכזה תמונת התצפיות מכל הרצועה, והוא שימש נכס אסטרטגי של ממש לניהול הלחימה של ארגון הטרור חמאס, וביכולתו להוציא מתווי טרור נגד לוחמי צה"ל". 

 16:40 - ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל קיימו הערכת מצב בצפון

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי קיימו הערכת מצב בצפון. רה"מ נתניהו אמר: "אם חיזבאללה יבחר לפתוח במלחמה כוללת, במו ידיו הוא יהפוך את ביירות ואת דרום לבנון לעזה ולח'אן יונס". 

 

ראש הממשלה נתניהו עם הלוחמים בגבול הצפון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ראש הממשלה נתניהו עם הלוחמים בגבול הצפון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו, גלנט והרצי הלוי בהערכת מצב בצפון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נתניהו, גלנט והרצי הלוי בהערכת מצב בצפון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

16:15 - תיעוד מפעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה

פירים שאותרו ע"י כוחות אוגדה 36 (צילום: דובר צה"ל)
פירים שאותרו ע"י כוחות אוגדה 36 | צילום: דובר צה"ל

16:10 - עשרות מחבלים נעצרו ברצועת עזה

בתיעודים שפורסמו מרצועת עזה, נראים עשרות מחבלים ישובים על הקרקע אחרי שנשבו בידי לוחמי צה"ל. במקביל - צה"ל כבש את "כיכר פלסטין" שבמרכז העיר עזה, מקום שממנו בחר חמאס להפגין עוצמה ולשחרר חטופים במהלך ההפוגה. לכתבה המלאה

עשרות מחבלים שנלקחו בשבי ברצועת עזה (צילום: לפי סעיף 27 א')
עשרות מחבלים שנלקחו בשבי ברצועת עזה | צילום: לפי סעיף 27 א'

15:45 - שרון קוניו והתאומות אמה ויולי חוזרות הביתה

התאומות אמה ויולי קוניו בנות השלוש שוחררו יחד עם אימן שרון ממחלקת הילדים השבים בבית החולים שניידר לילדים. השלוש מלוות בידי הצוות הרפואי מאז הגעתן לפני כשבוע וחצי ויחזרו הביתה ליבנה. ד"ר אפרת ברון הרלב, מנהלת מרכז שניידר, אמרה: "לא פשוט לנו להיפרד מכם, וחשוב לנו שתזכרו שאנחנו פה תמיד עוגן עבורכם כשתצטרכו. תודה על שהייתם אור גדול עבורנו בתוך החושך".

התאומות אמה ויולי קוניו בנות ה-3, יחד עם אמן שרון (צילום: דוברות מרכז שניידר)
שרון קוניו והתאומות אמה ויולי חוזרות הביתה, היום | צילום: דוברות מרכז שניידר

14:40 - הרוג מירי נ"ט בגבול לבנון, צה"ל השיב באש 

חוליית מחבלים של חיזבאללה שיגרה נ"ט לעבר רכב אזרחי שהיה בשטח חקלאי ליד המושב מתת שבגליל העליון. גבר כבן 60 נפגע מהירי, צוותי מד"א נאלצו לקבוע את מותו בתום פעולות החייאה. צה"ל תקף בתגובה באמצעות מסוקי קרב, טנקים וארטילריה. זו הפעולה הרביעית מהבוקר עליה חיזבאללה קיבל אחריות בגבול. 

טיל נ.ט לעבר מתת (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
חילופי האש באזור מתת, היום | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

14:38 - תיעוד ההרס בח'אן יונס, בכיר מצרי: "עושים מאמץ לחזור להפוגה"

תיעוד מח'אן יונס מראה את ההרס שנשאר במקום אחרי תקיפות צה"ל. במקביל, ראש מערך ההסברה המצרי, דיאא א-רשואן, אמר שמצרים ממשיכה בניסיונות בלתי פוסקים לקדם עסקת חטופים: "מצרים עושה כל מאמץ עם השותפות כדי לחזור להפוגה בהקדם האפשרי ולהאריך אותה לתקופות נוספות - עד להשגת הפסקת אש כוללת".

13:50 - 21 מבוקשים נעצרו במבצע מעצרים ביו"ש, 4 מהם פעילי חמאס 
במהלך הלילה כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו 21 מבוקשים ברחבי יו"ש, בהם ארבעה פעילי חמאס. במבצע של חטיבת מנשה במחנה הפליטים נור א-שמס שבטול כרם, הכוחות עצרו חמישה מבוקשים וחשפו על ידי כלי הנדסה מטענים שהוטמנו מתחת לצירים בכוונה לפגוע בכוחות. במהלך הפעילות מחבלים ירו והשליכו מטענים לעבר הכוחות שהגיבו בירי.

בכפר דהרייה אותר רובה מסוג קרלו והוחרמה מחרטה לייצור אמצעי לחימה. בחטיבת עציון כוחות צה״ל בהכוונה מודיעינית של שב״כ וצה״ל אטמו הלילה את משרדי הסניף של אגודת הצדקה האסלאמית בכפר בית אומר. משרדים אלו מקושרים לחמאס ובכספי הארגון מעסיקים ומממנים את פעילי הארגון.

רובה קרלו שנתפס ביו"ש (צילום: דובר צה"ל)
רובה קרלו שנתפס בדהרייה | צילום: דובר צה"ל

בכפר אל בירה נאטם בית דפוס שהדפיס חומרי הסתה של חמאס. במהלך הפעילות, הושלכו מטענים ובוצע ירי לעבר כוחותינו, הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. בפעילות במחנה הפליטים דהיישה למעצר מבוקשים חשודים השליכו בלוקים, בקבוקי צבע ואבנים על הכוחות, שהגיבו בירי. זוהו פגיעות. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-2,200 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,100 מהם פעילי לחמאס.

13:28 - נתפס ברצועה: קבלות של תכשיטים באלפי דולרים - של הבן של הנייה
דובר צה"ל חשף ממצאים מודיעיניים שנתפסו במהלך הפעילות הקרקעית ברצועת עזה. באחת הפשיטות, נמצאו חמש קבלות על שמו של מעאד׳ אסמאעיל הניה - בנו הרביעי של ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה. הקבלות מעידות על רכישת תכשיטי יוקרה באלפי דולרים מחנויות ברצועת עזה ובקטאר.

חברת הזהב והתכשיטים גראנד בזאר דוחא על סך 10,430 ד (צילום: דובר צה"ל)
חברת הזהב והתכשיטים גראנד בזאר דוחא על סך 10,430 דולר | צילום: דובר צה"ל
קבלה מחברת התכשיטים סמיר עבדאללה אלסעדי ושות׳ על ס (צילום: דובר צה"ל)
קבלה מחברת התכשיטים סמיר עבדאללה אלסעדי ושות׳ על סך 7,650 דולר | צילום: דובר צה"ל
קבלה מחברת התכשיטים עמר אלסר על סך 4,100 דולר (צילום: דובר צה"ל)
קבלה מחברת התכשיטים עמר אלסר על סך 4,100 דולר | צילום: דובר צה"ל
קבלה מחברת התכשיטים סמיר עבדאללה אלסעדי ושות׳ על ס (צילום: דובר צה"ל)
קבלה מחברת התכשיטים סמיר עבדאללה אלסעדי ושות׳ על סך 1,470 דולר | צילום: דובר צה"ל

סכום הכסף של קבלה אחת שווה למשכורת של כמעט שנתיים עבור התושב העזתי הממוצע. הקבלות האלה, ומסמכים מודיעיניים נוספים שנתפסו בפשיטה, מלמדות על הניתוק והפער בין תושבי רצועת עזה להנהגת חמאס. כלל העדויות עברו מיצוי מודיעיני ביחידת האמש"ט (איסוף מסמכים לשולל טכני) של אגף המודיעין. לכתבה המלאה - לחצו כאן 

12:07 - הותר לפרסום שם של לוחם צה"ל שנפל בקרבות
צה"ל התיר לפרסם היום כי רב סמל במילואים מאור גרשוני, בן 24 מיקנעם עילית, נפל בקרבות בצפון רצועת עזה. גרשוני שימש כמפקד בגדוד 8173 שבחטיבת 'עציוני', ונהרג במהלך הלחימה אתמול. הבוקר צה"ל התיר לפרסם שני שמות נוספים של לוחמים שנפלו בקרבות ברצועה: סמ"ר עמית בונצל, בן 22 משוהם, וסמ״ר עלמנאו עמנואל פלקה, בן 22 מקריית גת.

מאור גרשוני ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס״ל (מיל׳) מאור גרשוני, נפל אתמול בקרבות בצפון הרצועה | צילום: דובר צה"ל

12:00 - תיעוד מפעילות לוחמי חטיבת צנחנים ברצועה
צה"ל פרסם היום תיעוד מלחימת חטיבת צנחנים ברצועה. בפעילות השתתפו גם לוחמים בגדוד ההכשרה, בשלב האימון המתקדם. בלחימה במרחבי עיסא, רימאל ושיח עג'לין, הלוחמים חיסלו מחבלים, השמידו תשתיות טרור, מחסני אמצעי לחימה ואתרים לייצור אמצעי לחימה וסיכלו עשרות פירים. צפו בתיעוד:

 

11:55 - תיעוד: המוני עזתים ממתינים בתור לחלוקת מזון ברצועה 
סרטון שמתפרסם ממרכז הרצועה מראה איך המוני תושבי עזה ממתינים בתור לחלוקת מזון, מחוץ לסניף אונר"א באזור דיר אל-בלח. זאת, אחרי שאתמול פורסמו תיעודים של תושבי עזה נכנסים למחסן אונר"א ובוזזים ממנו את המזון, לאחר שנשאר במחסן ולא חולק, מה שעורר זעם רב ברצועה.

תורים ארוכים לחלוקת אוכל מהאו"ם בעזה
תורים ארוכים לחלוקת אוכל מהאו"ם בעזה

 

11:50 - מרגמות נורו על מוצב בגליל, צה"ל תקף יעדי חיזבאללה
פצצות מרגמה נורו מלבנון בסביבות 11:00 לכיוון מוצב צבאי שנמצא סמוך לקיבוץ מעיין ברוך שבאצבע הגליל. הן נחתו סמוך לשטח חקלאי שבו שהו כמה עובדים, אין נפגעים. צה"ל השיב באש ארטילרית.

בהמשך, צה"ל הודיע כי מטוסי קרב תקפו שורת מטרות של החיזבאללה בלבנון. בין המטרות שהותקפו - תשתיות טרור, עמדות משגר, עמדות צבאיות ומבנים צבאיים של החיזבאללה. 

זאת, לאחר שהבוקר זוהו מספר שיגורים לעבר מושב מרגליות, ללא דיווח על נפגעים או נזק. גם אז צה"ל תקף בתגובה בוואדי סלוקי שבדרום לבנון, כך על פי רשת אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה.

11:15 - צה"ל: כך חמאס משתמש באזור ההומניטרי למטרות צבאיות
צה"ל חשף הבוקר בתקשורת הזרה כיצד חמאס משגר רקטות מתוך אזורים הומניטריים לעבר ישראל. בצילומי אוויר מהאזור, הצבא הראה איך אתמול בשעה 16:00 שיגרו מחבלי חמאס 12 רקטות לעבר באר-שבע ממשגרים שמוקמו צמוד לאוהלים של אזרחים עזתים שפונו לדרום הרצועה, ובסמוך למתקני או"ם.

אתר השיגור, ליד אוהלים של אזרחים עזתים שפונו (צילום: דובר צה"ל)
אתר השיגור, ליד אוהלים של אזרחים עזתים שפונו | צילום: דובר צה"ל

 

10:00 - אחרי יותר מ-16 שעות: צבע אדום בשדרות ובעוטף
התרעת צבע אדום הופעלה בשדרות, איבים, ניר עם ובגבים. זאת, אחרי שהאזעקה האחרונה לאזור נשמעה אתמול ב-17:40. ממד"א נמסר שלא התקבלו דיווחים על נפילות או על נפגעים.

09:40 - תיעוד: כטב"ם חיסל חוליית מחבלים שיצאה מפיר מנהרה בח'אן יונס  
כטב"ם של חיל האוויר זיהה אתמול חוליית מחבלים שהסתתרה במרחב ח'אן יונס. המחבלים יצאו מפיר מנהרה מתחת להריסות מבנה, כאשר אחד מהם אוחז במשגר RPG. לוחמים מצוות הקרב של גדוד 71, חטיבה 55, הכווינו את כלי הטיס שחיסל את המחבלים.

תקיפת פעילי טרור בכניסה לפיר (צילום: דובר צה"ל)
מתוך התיעוד: זיהוי המחבלים חוסלו | צילום: דובר צה"ל
אינפוגרפיקה של החיסול (צילום: דובר צה"ל)
כך נראה חיסול חוליית המחבלים בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

בתיעוד ניתן לשמוע את אישור התקיפה בקולות הקשר: "יש לך רשאי ממפקד תא התקיפה, ביצוע על האדם עם ה- RPG". בהמשך, כוחות יהל"ם מצוות הקרב השמידו את פיר המנהרה שממנו יצאו המחבלים. 

08:51 - שליח ארה"ב לאזור: עדיין מחויבים לנורמליזציה בין סעודיה לישראל
שליח ארה"ב לאזור עמוס הוכשטיין אמר היום כי ארה"ב עדיין מצפה לראות קידום של הנורמליזציה בין סעודיה וישראל. "שלא תחשבו שאנחנו מאבדים את התקווה, המטרה נותרה זהה - עודנו מחויבים למהלך אזורי", אמר. "המהלך הזה צריך גם להתרחב מעבר ליחסים שאנו מעוניינים לקדם בין סעודיה לישראל". 

08:00 - הלחימה ברצועה נמשכת: תיעוד מפעילות צה"ל
צה"ל ממשיך בקרבות נגד חמאס ברחבי הרצועה. במסגרת פעילות אוגדה 98 בח'אן יונס, הכוחות חיסלו מחבלים, ובמקביל חיל האוויר תקף עשרות יעדי טרור. כוח של דובדבן מצוות הקרב של עוצבת הקומנדו נתקל בחוליית מחבלים שיצאה מפיר מנהרה, חיסל שני מחבלים - והשמיד את הפיר.

פעילות הכוחות ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
מתוך התיעוד: פעילות כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

בתוך כך, צוות הקרב של חטיבה 460 נלחם במרחב מחנה ג'באליה שבצפון הרצועה. הלוחמים פשטו על מוצב "הביסאן", מוצב צבאי של גדוד מרכז ג'אבליה של חמאס. בפשיטה, חוסלו מספר מחבלים. כמו כן, איתרו הכוחות רשת מנהרות תת קרקעיות המובילות מחוץ למוצב, מתחם אימונים ומחסן אמצעי לחימה במרחב המוצב.

פעילות הכוחות ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
הפעילות הקרקעית ברצועה | צילום: דובר צה"ל
פעילות הכוחות ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
מתוך התיעוד: פעילות כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

נוסף על כך, כוחות זרוע הים תקפו תשתיות טרור ומתחמים צבאיים של ארגון הטרור באמצעות חימושים מדויקים וירי פגזים, במסגרת סיוע לכוחות הפועלים ביבשה.

07:40 - הפלסטינים: צה"ל אטם כניסה לבית דפוס ברמאללה – לאחר שהביע תמיכה בטרור
לפי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, במהלך פעילות של צה"ל בעיר, כוחות הביטחון אטמו את הכניסה לבית דפוס ששייך לאסיר ביטחוני.

"בית העסק הזה תומך בטרור ולכן נסגר", נכתב בשלט שהוצב על ידי הכוחות בכניסה למקום. עוד תלו שם לוחמי צה"ל פוסטרים שעליהם נכתב: "חמאס = דאעש". במהלך הפעילות, נרשמו חילופי אש בין כוחות צה"ל ובין הפלסטינים. לקריאת הכתבה המלאה - לחצו כאן 

06:52 - אחרי שעות של שקט: אזעקה במרגליות שבגליל העליון
אזעקה נשמעה במושב שנמצא סמוך לגבול בגליל העליון. מספר שיגורים מלבנון זוהו, לפי שעה לא דווח על נפגעים או נזק. לפי דיווח באל-מיאדין, ערוץ הנשלט בידי החיזבאללה, צה"ל תקף בתגובה לשיגורים בוואדי סלוקי שבדרום לבנון. נוסף על כך, הלילה צה"ל תקף בלבנון בתגובה על השיגורים לעבר ישראל אתמול. 

06:00 - שני לוחמים נפלו בקרבות בעזה
סמ"ר עמית בונצל, בן 22 משוהם, לוחם וסמל מחלקה בסיירת צנחנים, חטיבת הצנחנים (35), נפל אתמול בקרב במרכז רצועת עזה.

סמ"ר עמית בונצל ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר עמית בונצל ז"ל | צילום: דובר צה"ל

סמ״ר עלמנאו עמנואל פלקה, בן 22 מקריית גת, לוחם ביחידת דובדבן, חטיבת הקומנדו (89), נפטר אתמול מפצעיו לאחר שנפצע בקרב לפני יומיים בדרום רצועת עזה.

סמ"ר עלמנאו עמנואל פלקה ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר עלמנאו עמנואל פלקה ז"ל | צילום: דובר צה"ל

בנוסף, בקרב בו נפל סמ"ר עמית בונצל ז״ל, נפצעו שלושה לוחמים במילואים מסיירת צנחנים באורח קשה. לוחם נוסף במילואים מגדוד 7008 נפצע באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה. הלוחמים פונו לטיפול רפואי בבית החולים, משפחותיהם עודכנו.

05:25 - דיווח: צה"ל תקף ברצועה בנשק אמריקני 
ארגון זכויות האדם אמנסטי טוען כי נעשה שימוש במערכות נשק אמריקניות בשתי תקיפות ישראליות ברצועת עזה, שגרמו למותם של יותר מארבעים פלסטינים. לדברי אמנסטי, שברי מערכת הכוונה מתוצרת ארה"ב נמצאו בהריסות בתים במרכז הרצועה.

רחוב הרוס בעזה (צילום: דובר צה"ל)
הנזק מהתקיפות ברצועה | צילום: דובר צה"ל

 

04:35 - הוושינגטון פוסט: כך חמאס ניסה "להרדים" את ישראל
לפי העיתון, ארגון הטרור שנמנע מלירות לעבר ישראל מאז מבצע "שומר החומות", ניסה להציג את הרושם כאילו הוא מעוניין ברגיעה. הוושינגטון פוסט ציטט גורם ביטחון ישראל, שאמר כי פקידי חמאס סיפקו מידע מודיעיני על הג'יהאד האיסלאמי כדי לחזק את הרושם כי הארגון מעוניין בשקט ובשיתוף פעולה. לקריאת הכתבה המלאה - לחצו כאן.

00:45 - סיוע אמריקני לישראל נעצר בסנאט
חקיקה אמריקנית לסיוע ביטחוני לישראל ואוקראינה נחסמה בסנאט, אחרי שלא הצליחה להשיג את הרוב הדרוש. מחוקקים רפובליקנים התנגדו למהלך כחלק ממחאה על מדיניות אבטחת הגבולות של ארה"ב.

00:24 בנט נגד החלטת הקבינט: "הדלק הוא החמצן של חמאס"
ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט: "הכנסת דלק לעזה בעת מלחמה מהווה זריקת אנרגיה לחמאס". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב: "זו שגיאה חמורה, בוודאי כשזה קורה בזמן שהחטופים שלנו מוחזקים בתנאים לא אנושיים, ולא זוכים אפילו לביקור של הצלב האדום". לדבריו, הדלק הוא החמצן של חמאס, ובלעדיו הוא יקרוס.

23:33 - הקבינט אישר את הגדלת מכסת הדלק הנכנס לרצועה
בלחץ אמריקני, הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את הגדלת מכסת הדלק לעזה - בכמות שתיקבע על ידי קבינט המלחמה. כמות הדלק תעלה בפעימות וההערכה היא שתגיע בהמשך לדרישה האמריקנית של 180 אלף ליטר - פי שלושה מהכמות היומית עכשיו. השרים בן גביר וסמוטריץ' התנגדו להחלטה.

בנימין נתניהו בקבינט המדיני-ביטחוני  (צילום: חיים צח, לע"מ)
הערכה כי כמות הדלק שתיכנס לרצועה תגדל בפעימות. ארכיון מדיון הקבינט | צילום: חיים צח, לע"מ