"צעדת המכבים", שארגן פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל, והייתה אמורה לעבור הערב (חמישי) דרך הרובע המוסלמי בירושלים, נעצרה לפני שהמשתתפים החלו לצעוד דרך שער שכם. הסיבה לכך - הנפת שלטים שקוראים לסלק את הוואקף מהר הבית, כשעל אחד מהם הכיתוב: "משטרת בן גביר נכנעה לחמאס". הצועדים ניסו לפרוץ את מחסום השוטרים ולרוץ לשער שכם, אך נעצרו והוחזרו לכיכר צה"ל, הנקודה שממנה הייתה אמורה לצאת הצעדה, ולאחר מכן לא אפשרו להם להתחיל בתהלוכה. למקום אף הוקפצה מכת"זית.

התהלוכה בעיר העתיקה בירושלים הופסקה (צילום: דוברות המשטרה)
כוחות המשטרה במקום | צילום: דוברות המשטרה

במשטרה תיארו את הסיבות שהובילו להחלטה לבטל את הצעדה, למרות האישור שניתן לה אתמול: קריאות גזעניות במקום מצד חלק מהמשתתפים, וחלק מהמשתתפים ש"התקדמו ללא אישור בריצה פרועה למרחק קצר".

מהמשטרה נמסר: "השוטרים בלמו אותם אחרי כמה עשרות מטרים, ובהתאם הוכרזה במקום התקהלות בלתי חוקית בידי קצין משטרה. לנוכח התנהלות זו מצד חלק מהמוחים שהעלתה חשד לכוונה להפר את הסדר, והפרת התנאים שהוצבו - הוחלט שלא לאפשר את המשך המחאה ו/או התהלוכה, למניעת חיכוך ושמירת הסדר הציבורי במקום".

התהלוכה בעיר העתיקה בירושלים הופסקה (צילום: דוברות המשטרה)
התהלוכה בירושלים | צילום: דוברות המשטרה

זאת הפעם הראשונה שהאירוע היה אמור להתקיים, ובתזמון נפיץ במיוחד - העובדה שישראל נמצאת בעיצומה של מלחמה ותחילתו של חג החנוכה. המשטרה נתנה את אישורה למארגן האירוע ברוך מרזל למרות המתיחות, ותחת הגבלה של 200 משתתפים בלבד.