אירוע חריג במעבר רפיח: חילופי אש התפתחו היום (שני) בין צה"ל לכוחות מצריים, וחייל מצרי נהרג. בצה"ל מבהירים כי מי שפתחו באש היו אלו המצרים - וצה"ל השיב. לא היו נפגעים בקרב כוחותינו, וצה"ל הודיע שהוא בודק את התקרית: "הנושא בחקירה, מתקיים שיח עם הצד המצרי". גם במצרים התייחסו: "חוקרים את אירוע הירי שבו נהרג איש כוחות הביטחון".

חילופי האש התרחשו כשברקע המתיחות בין מצרים לישראל סביב תפיסת מעבר רפיח על ידי צה"ל, ופעולת צה"ל ושב"כ בעומק רפיח הלילה, שבה חוסלו בכירים בחמאס ודווח על 35 הרוגים נוספים.

מעבר רפיח (צילום: דובר צה"ל)
מעבר רפיח | צילום: דובר צה"ל

המבצע של צה"ל בעיר הדרומית ברצועת עזה אומנם מוגבל, אך הוא הוביל כבר למתיחות גדולה עם קהיר. בפיקוד הדרום ניסו להימנע ככל האפשר מעימות ישיר שכולל ירי מול המצרים.

חידוש הכנסת סיוע הומניטרי דרך כרם שלום
הכנסת סיוע הומניטרי דרך כרם שלום

בסוף השבוע נשיא מצרים א-סיסי שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב ביידן וסיכם איתו על העברת הסיוע דרך מעבר כרם שלום באופן זמני, עד לפתיחת מעבר רפיח מהצד הפלסטיני. רק אתמול חודשה הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה דרך מעבר כרם שלום, לאחר כ-3 שבועות שבהם קהיר סירבה לאפשר זאת כמחאה על השתלטות צה"ל על מעבר רפיח. "מצרים לא מוכנה לקבל את המדיניות שהצד השני כופה עליה ומעוניינת למצוא במהירות פתרונות זמניים להכנסת דלק לעזה כדי להפעיל את בתי החולים שהפסיקו לעבוד", אמר מקור מצרי בכיר לתקשורת המקומית.