תושבי המועצה האזורית עמק חפר התעוררו הבוקר (רביעי) לקולות מטחי ירי מטולכרם. על רקע האירועים הביטחוניים בימים האחרונים חלקם כבר מגדירים עצמם תושבי "עוטף גוש דן". מאיה סריג, תושבת יד חנה, אחד הקיבוצים במועצה, סיפרה ל-N12 על רגעי הפחד: "קמנו בבוקר בבהלה. שמענו שריקה ממש קרובה ואז הייתה דפיקה בתריס המתכתי".

"היו פה באזור כבר מטחי ירי, אבל היום זה נשמע סופר קרוב, ממש אצלנו. מיד בסיום המטח שמענו את השריקה, וסגרנו את התריסים מחשש לעוד ירי", הוסיפה מאיה. "לאחר כמה דקות יצאנו לגינה, מצאנו קליע על הדק, ואז קראנו לכוחות הביטחון".

קבוצת הווטסאפ של יד חנה
התכתבויות של תושבים מבוהלים ביד חנה

"התחושה שהבית שלנו הפך למטרה של המחבלים... הפעם בבוקר זה נשמע ממש קרוב. היינו בטוחים שיורים לנו על בית, וזה מתחיל להרגיש שאנחנו ממש חשופים לאש המחבלים. אם פעם הייתה תחושה שכביש 6 מרחיק אותנו מהאש, עכשיו זה כבר לא קיים. אין לנו ש"ג, אין לנו את כיתת כוננות שהייתה כאן בחודשים האחרונים. מפחיד להשאיר את הילד לבד".

בני ציפרוט, רבש"ץ היישוב בת חפר שחבר בארגון הרבש"צים הארצי מבית ההסתדרות הלאומית, מסר בתגובה על הירי: "כשצעקנו שהכתובת על הקיר כולם התעלמו מאיתנו. כעת גם תושבי בת חפר החלו לסבול מטרור ישיר נגדם. כל עוד לא יסדירו את מעמד הרבש"צים ושל כל אנשי כוחות הביטחון, נמשיך לראות מיליוני אזרחי ישראל חיים תחת משטר טרור. הגיע הזמן שהשר גלנט יתעורר בטרם אנשים ימותו לחינם. בתור איש צבא לשעבר אין לנו ספק כי גלנט יכול לעבוד במקומנו בשמירה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, ולקבל על כך 6,000 שקלים. היום שבו אזרחי ישראל ימותו מירי "תמים" קרוב מתמיד". 

בת חפר וטולכרם (צילום: google maps)
בת חפר וטולכרם | צילום: google maps

 

תיעוד הירי על בת חפר
תיעוד הירי על בת חפר

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, עמית יפרח, הגיב גם כן: "7 באוקטובר לחלוטין יכול לקרות כאן במרכז הארץ וביישובי השרון. על מדינת ישראל להתעורר כאן ועכשיו ולהיערך לאיום המוחשי ברמה הלאומית. בקו התפר מול טולכרם החקלאים מעבדים את האדמות עד התלם האחרון ומשפחות רבות נמצאות בסכנה קיומית".

"בשבועות האחרונים מאות מחבלים מטולכרם יורים על יישובי עמק חפר", הוסיף יפרח. "המחבלים מרימים רחפנים באזור כדי לאסוף מידע ורק השבוע עשרות שב"חים נתפסו מסתננים לבת חפר. לפני כמה שבועות ערכתי סיור באזור וקראתי למדינה לפעול בנושא ולתגבר את כוחות הביטחון והצבא ואת כיתות הכוננות באזור. מדובר ביישובים שנמצאים סמוך לנתניה ובמרכז בארץ. על מדינת ישראל לטפל בזה מיד. לא ייתכן שמאות משפחות נמצאות תחת סיכון ממשי של חייהם יום-יום. יחד עם ראש המועצה האזורית עמק חפר גלית שאול אני קורא לנקוט מיד צעדים הכרחיים לפני שיהיה מאוחר מדי. יש להוסיף כוחות ביטחון וצבא גדולים במרחב באופן קבוע, להוסיף אמצעים למכשול הקיים ממזרח לחומה ובעיקר להקים אזור חיץ מעבר לחומה שימנע התקרבות אל קו התפר".

בדובר צה"ל הגיבו על הטענה של תושבים ביד חנה שקליעים מהירי מטולכרם היום פגעו ביישוב שלהם: "במקום נמצאו קליעים. בבדיקה התברר שהם לא קשורים לירי הבוקר מכיוון טולכרם".