ביישוב בת חפר בעמק חפר עדכנו את התושבים הבוקר (רביעי) כי נורו יריות רבות אל היישוב מכיוון מזרח. בעקבות הירי, שמבוצע שוב, וחציית חומת ההפרדה בידי עשרות פלסטינים השבוע, הגיעו כוחות הצבא למקום לסריקות, ומסרו כי בשלב זה לא אותרו פגיעות. נמסר כי נקודות ההסעה של תלמידים במזרח היישוב יאובטחו בידי כוחות הסיור.

תיעוד הירי על בת חפר
תיעוד הירי על בת חפר

 

תושב אחד היישובים הסמוכים לגדר במועצה עמק חפר אמר ל-N12: "החיים בעוטף טולכרם אחרי 7 באוקטובר הפכו למפחידים. צה"ל פועל בעיר, אבל הטרור לא עושה סימנים שזה מזיז לו. בתחילת החודש קוצצו התקנים בכיתות הכוננות ביישובים סמוכי הגדר. חלק מהתושבים בהיסטריה, לא קיבלנו מהמדינה תשובות מספקות".

בתיעודים שפורסמו הבוקר, מחבלים רעולי פנים שמזוהים עם חמאס נראו יורים לעבר בת חפר. באחד הסרטונים נשמעו המחבלים אומרים: "גדודי עז א-דין אל-קסאם בטולכרם מבקשים להגיב על התקפות האויב הציוני על גדודי עז א-דין אל-קסאם בעזה והאזרחים החפים מפשע".

תיעוד הירי על בת חפר
תיעוד הירי על בת חפר

 

טרור בקו התפר: אירועי ירי סמוך לגדר
טרור בקו התפר: אירועי ירי סמוך לגדר

על רקע הירי, גלית שאול, ראש המועצה האזורית עמק חפר, שלחה הבוקר מכתב לשר הביטחון יואב גלנט: "אנחנו מתריעים כבר שבועות ארוכים על ההסלמה באזור קו התפר, ולצערנו המצב ממשיך להידרדר. אנו קוראים לצבא ולמדינה להתעורר ולפעול בנחישות ובאפס סובלנות מול האירועים החמורים בגזרה. לא ייתכן כי לאור היום פלסטינים חוצים את הגדר באין מפריע".

"לא ייתכן כי יורים לעבר יישובינו שוב ושוב. חייבים לנקוט מיד צעדים הכרחיים לפני שיהיה מאוחר מדי", הוסיפה שאול. "צריך להוסיף כוחות ביטחון וצבא גדולים במרחב באופן קבוע, להוסיף אמצעים למכשול הקיים ממזרח לחומה ובעיקר להקים אזור חיץ מעבר לחומה שימנע התקרבות אל קו התפר. תושבינו חיים בחרדה גוברת ונראה כי בכל יום נחצה קו אדום נוסף. אסור לחכות עוד רגע אחד".

בת חפר וטולכרם (צילום: google maps)
בת חפר וטולכרם | צילום: google maps

גורם ביטחון מסר בתגובה: "בחודשים האחרונים צה"ל עם השב"כ והמשטרה פעלו נגד מאות מחבלים וחוליות טרור שירו לעבר יישובים ישראליים, חלקם גם ממרחב טולכרם. חלק מהסיכולים מבוצעים באמצעות מארבים שפרוסים בשטח, חלק בפעילות ההתקפית העצימה שאנחנו עושים וחלק בסיכולים מהאוויר. אנחנו פועלים 24/7, מסביב לשעון, בפעילות בהגנה ובהתקפה כדי לסכל את האירועים האלה עוד לפני שהם קורים, אך לצערי אין 100%. הירי היום של המחבלים בוצע ממרחק ולאחר סריקות רבות כרגע לא נמצאו פגיעות. אנחנו נעקוב, נרדוף ונגיע לאותם מחבלים במוקדם או במאוחר".

בתיעוד שפורסם בימים האחרונים נראו עשרות פלסטינים חוצים את חומת הביטחון מטולכרם ומתקרבים ליישוב בת חפר. עבור התושבים זו הייתה תזכורת למאורעות 7 באוקטובר ולמה שעלול להתרחש גם סמוך לבתיהם. נוסף על כך אותרו תרמילי הכדורים שירו מחבלי חמאס ליישוב.

החשש של תושבי עמק חפר ניכר בצל המרחק בין טולכרם ליישובים הישראליים שעומד על כ-200 מטרים באזורים מסוימים. תושבת בת חפר, דניאלה זפרני, הציעה פתרון לאיום: "מי שמתקרב - צריך להגיב בירי הרתעה. דרוש שינוי בנוהל הפתיחה באש באופן כללי. ברגע שאנחנו בגדר נהיה חזקים, כל המדינה תהיה מוגנת".