התפטרות ראש אמ"ן, האלוף אהרון חליוה, היא הראשונה ולא האחרונה בקצונה הבכירה בעקבות מחדלי הטבח ב-7 באוקטובר. אמש (שלישי) פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" כי חליוה צפוי לסיים את תפקידו בעוד כחודשיים, בתום הצגת התחקירים של אגף המודיעין לרמטכ"ל הרצי הלוי. הדבר עלה בשיחה ביניהם שלשום לאחר שחליוה הניח את מכתב ההתפטרות על שולחנו.

בינתיים, ראש אמ"ן הפורש מנסה להמשיך בלוח הזמנים שלו כרגיל ושלשום חגג את ליל הסדר עם אנשי אגף המודיעין בבסיס ליד ירושלים. הוא תכנן לפרוש לקראת הפסח, אבל המתיחות שהתפתחה מול איראן עיכבה את הודעת ההתפטרות. חליוה אמר לאנשים ששוחחו עמו שהוא "חש הקלה". לדבריו, "אמרתי ועשיתי, עוד יידרש זמן בהמשך לעכל את הכול".

הודעת הפרישה של חליוה מגבירה את הלחץ על קצינים נוספים לפרוש מתפקידם וסביר להניח שנראה את כדור השלג הזה מתחיל להתגלגל בתקופה הקרובה. בצה"ל מבינים שיצטרכו למנות שדרת פיקוד חדשה ולעשות זאת באחריות, מכיוון שיש עוד זירות מלחמה פתוחות והרבה מאוד פעולות עוד לפנינו. לכן פרישת הקצינים הבכירים מצה"ל תהיה מדורגת והם לא יתפטרו בבת אחת.

ראש אמ"ן אהרון חליוה פורש מצה"ל (צילום: פלאש 90, דובר צה"ל)
"עוד יידרש זמן לעכל הכול". חליוה | צילום: פלאש 90, דובר צה"ל

בצה"ל מתפתחות שתי מערכות יחסים במקביל. מצד אחד, אנחנו עוד נראה התפטרויות. מצד שני, יש שאלות לגבי מי יהיה הגורם הממנה. בצבא אומרים שהרמטכ"ל הרצי הלוי יהיה זה שיבצע את המינויים בתוך הצבא וגם שר הביטחון יואב גלנט חושב שזה הדבר הנכון.

אביה של רוני אשל: "טוראי חליוה - לשם אנחנו מכוונים"

למרות הודעת הפרישה של חליוה – אייל אשל, אביה של התצפיתנית רוני אשל ז"ל שנפלה בבסיס נחל עוז בשבת השחורה, הבטיח בצוהריים בריאיון לחדשות 12: "אנחנו לא נעזוב אותו בשקט. נלווה אותו צעד צעד, עד הרגע האחרון בשרשרת עצמה. טוראי אהרון חליוה - לשם אנחנו מכוונים".

"אנחנו ניפגש איתו בכל צעד שילך", המשיך אשל. "הוא וכל שרשרת הפיקוד שאחראית לכל הכישלון והצער של מדינת ישראל. אנחנו נלווה את האנשים האלה. שלא יחשוב שבזה שהוא הניח את המכתב הוא סיים. את המלחמה אנחנו הפסדנו. אני רוצה להסתכל טוב טוב לאותם עורכי דין של אותם אנשים בעיניים. האם זה ראוי שהם ייצגו את האנשים האלה. יותר מדי קורבנות, תסכול ושכול יש כאן".

"התרבות הארגונית בצה"ל היא מהכושלות במדינת ישראל", תקף האב השכול. "ואת זה רוני ושאר הבנות אכלו עם כפית, כל יום, שעה שעה. אף אחד לא הסתכל עליהן ולא שמע עליהן, כל הבנות הנהדרות האלה שלצערנו כבר לא איתנו".