ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה הודיע היום (שני) על פרישה מצה"ל - יותר מחצי שנה לאחר מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס ב-7 באוקטובר. הוא שוחח כבר בתחילת המלחמה עם הרמטכ"ל  - והודיע לו על כוונתו לסיים את תפקידו. בהחלטה משותפת עם רא"ל הלוי, חליוה יישאר בתפקידו עד שימונה מחליף בתהליך סדור. במכתב ששלח לרמטכ"ל כתב: "את אותו יום שחור אני נושא עימי מאז - יום-יום, לילה-לילה. לעד אשא איתי את הכאב האיום של המלחמה".

 לקריאת המכתב המלא של ראש אמ"ן לחצו כאן

"לאורך כל תפקידיי ידעתי כי לצד הסמכות מונחת גם אחריות כבדה", המשיך חליוה במכתב הפרישה. "עם תחילת המלחמה הבעתי בפניך את רצוני לקבל אחריות ולסיים את תפקידי. עד סיום המשמרת שלי, אעשה הכל למען הכרעת חמאס ומבקשי רעתנו והחזרת כלל החטופים, השבויים והנעדרים לביתם ולאדמתם".

עוד כתב חליוה שיש לבדוק את הכשלים שהובילו למתקפת הפתע: "אני משוכנע למען מדינת ישראל, למען עם ישראל ולמען הדורות הבאים שנכון שתוקם ועדת חקירה ממלכתית, אשר תוכל לחקור ולברר באופן יסודי, מעמיק, מקיף ונוקב את כלל הגורמים והנסיבות שהובילו לאירועים הקשים". 

חלויה, בן ה-56, מונה לראש אגף המודיעין באוקטובר 2021. כפי שחשפנו ב-N12 בחודש נובמבר, נגדת בכירה ב-8200 התריעה שחמאס מתכנן אירוע חדירה המוני לישראל, ודיווחה זאת לקצין בכיר בפיקוד הדרום ולמפקד 8200. היא גם דיווחה למפקדה הישיר - שעדכן את ראש אמ"ן. עם זאת, חליוה שמע את הדברים, ובחר שלא להעביר את המידע לרמטכ"ל ולראש השב"כ. 

לפני ארבעה חודשים אילנה דיין חשפה ב"המהדורה המרכזית" את מה שהתרחש שעות בודדות לפני המתקפה - והמחדל של ראש אמ"ן. בהתייעצויות שנערכו לפני בוקר הטבח, חליוה נפש באילת - ולא השתתף בשום התייעצות.

הוא עצמו הסביר לאחר מכן למי ששאל על היעלמותו: "הרי גם אילו הייתי משתתף בהתייעצות עם הרמטכ"ל, זה לא היה משנה דבר: הייתי אומר שככל הנראה מדובר בתרגיל, שהסימנים חלשים, ושנחכה לבוקר. זה לא היה משנה בכלום את התוצאה הסופית".

הרמטכ"ל הרצי הלוי בסיור והערכת מצב בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)
הפרישה - החלטה משותפת עם הרמטכ"ל. ארכיון | צילום: דובר צה"ל

בעקבות המחדלים, חליוה הבהיר כבר באוקטובר באיגרת שפרסם למשרתי החיל: "לא עמדנו במשימה החשובה ביותר שלנו, וכראש אמ"ן אני נושא באחריות המלאה לכישלון.  "אמ"ן תחת פיקודי כשל במתן התרעה על מתקפת הטרור שביצע חמאס. את אשר נדרש לתחקר, נתחקר באופן העמוק והנוקב ביותר ונסיק את המסקנות. אבל כעת, לנגד עינינו ניצבת משימה אחת בלבד - להשיב מלחמה ולנצח בה".

גם בחודש נובמבר נאם ראש אמ"ן בטקס סיום קורס קציני מודיעין, ואמר: "חלפו למעלה משלושה שבועות מאז אותה שבת שחורה, חג שמחת תורה, ב-7 באוקטובר, שבה פתח חמאס במתקפת טרור רצחנית, אכזרית ונפשעת על מדינת ישראל". אמ"ן בפיקודי כשל ולא עמד במשימה החשובה ביותר שלו - התרעה על מלחמה".