ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב היום (חמישי) בסיור שקיים בדרום על הביקורת שהשמיע נגדו אמש שר הביטחון יואב גלנט. "את הדברים שיש לי לומר אגיד לו בארבע בעיניים, אני בהחלט מתכוון לשוחח איתו בקרוב על העניין", אמר רה"מ.

על האפשרות שהשר גלנט הציג, הכוללת הכנסת של הרשות הפלסטינית לרצועה, אמר נתניהו: "אני מתנגד בתוקף להחליף את חמאסטן בפתחסטן. הרשות הפלסטינית מממנת טרור, תומכת בטרור, מחנכת לטרור, מנהלת מסע עולמי נגדנו. בבית הדין הבין-לאומי בהאג, בכל המוסדות באו"ם, שבאים לחנוק אותנו. לתת להם אחרי מה שקרה פה פרס לטרור, להכניס אותם פנימה לכאן?"

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: חדשות 12)
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חדשות 12

"הרשות הפלסטינית הייתה בעזה, מעבר לדיונה הזאת. ומה קרה? חמאס נפנף אותם ולקח את זה וזה מה שיקרה עוד פעם. אז לומדים מהטעויות, לא חוזרים על הטעות הזאת, ומי שרוצה להכניס את הרשות הפלסטינית שיגיד את זה בצורה ברורה", הבהיר רה"מ. "כשמדברים לסרב לקבל החלטות, זו ההחלטה שאני מסרב לקבל".

כאשר הוא נשאל מדוע מסרב לקבל אחריות על מחדל 7 באוקטובר, השיב ראש הממשלה: "הממשלה אחראית לשמור על ביטחון ישראל, וצה"ל וזרועות הביטחון אחראים לשמור על ביטחון אזרחי מדינת ישראל. ברור שהיה פה כשל. לגבי חלוקת האחריות, מידת האחריות, את כל הדברים האלה, כולנו, כולל אני, נצטרך לתת תשובות לשאלות קשות".

שר הביטחון גלנט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
שר הביטחון גלנט | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בוויכוח הפומבי בין ראש הממשלה לשר הביטחון נחשפים שני דברים. הראשון הוא שרבים מאלה שאמרו שדרושה אסטרטגיית "היום שאחרי", רצו למעשה שתהיה שליטה של הרשות הפלסטינית ברצועה. השני - מעטים, אם בכלל, הקצינים בצה"ל שחושבים אחרת. 

בשיחה עם לוחמים, לאחר סקירה אווירית על הפעילות במרחב רפיח:, אמר נתניהו: "הקרב ברפיח הוא קריטי. הוא קרב שמכריע הרבה דברים במערכה הזאת".

גלנט פנה אמש לראש הממשלה והפציר בו לקבל החלטה על "היום שאחרי": "זהו רגע של מבחן לאומי, גם אם הדבר כרוך במחיר פוליטי". עוד הוסיף השר: "אם לא תהיה חלופה לחמאס יהיו שתי אפשרויות - חמאס או ממשל צבאי ישראלי. שתי החלופות גרועות. לא אסכים לממשל צבאי בעזה, אני קורא לנתניהו - תכריז שלא נעשה זאת".