בסקירה הביטחונית שקיים הערב (רביעי) שר הביטחון יואב גלנט הוא מתח ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יש מדיניות שמקדמת ממשל צבאי של ישראל - זו חלופה רעה ומסוכנת למדינה", הבהיר. "ממשל צבאי יהפוך להיות המאמץ הביטחוני הראשי של ישראל על חשבון זירות אחרות. הוא יעלה בדם ובמחיר כלכלי כבד ללא תכלית".

שר הביטחון גלנט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
שר הביטחון גלנט | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

גלנט פנה לראש הממשלה והפציר בו לקבל החלטה על "היום שאחרי": "זהו רגע של מבחן לאומי, גם אם הדבר כרוך במחיר פוליטי". עוד הוסיף השר: "אם לא תהיה חלופה לחמאס יהיו שתי אפשרויות - חמאס או ממשל צבאי ישראלי. שתי החלופות גרועות. לא אסכים לממשל צבאי בעזה, אני קורא לנתניהו - תכריז שלא נעשה זאת".

השר ציין בנאומו כי "מאוקטובר אני מעלה את נושא 'היום שאחרי' בקבינט ללא תשובה. זו סכנה להישגים הצבאיים שלנו. סופו של המעשה הצבאי במעשה מדיני. גורמים פלסטיניים בגיבוי מדינות ערב צריכים לשלוט ברצועת עזה, זה אינטרס ישראלי כדי להשיג את מטרותינו".

ראש הממשלה נתניהו הגיב על הביקורת הנוקבת של גלנט נגדו: "אני לא מוכן להחליף חמאסטן בפתחסטן. התנאי הראשון ליום שאחרי הוא לחסל את חמאס ולעשות את זה בלי תירוצים". מנגד, השר גנץ גיבה את שר הביטחון: "אומר דברי אמת, אחריות ההנהגה לעשות את הדבר הנכון עבור המדינה - בכל מחיר".

"בקרוב נידרש להחלטה כיצד לפעול בצפון - הסדר או פעולה"

על המתיחות מול ארגון הטרור חיזבאללה בגבול הצפון אמר גלנט: "בקרוב נידרש להחלטה כיצד לפעול במרחב הזה, הסדר - או פעולה". עוד ציין השר כי "חמאס אינו מתפקד כארגון צבאי, צה"ל פועל ברפיח לחסל את הגדודים האחרונים ולאתר חטופים".

בתגובה על שאלת חדשות 12 בדבר הודעת רה"מ נתניהו, שהחליט לקדם את חוק הגיוס שהעלה השר בני גנץ בכנסת הקודמת, השיב שר הביטחון: "אתמוך בכל חוק גיוס שיהיה מקובל על כל סיעות הקואליציה - ולא בפחות מכך".

על היחסים עם ארה"ב: "פותרים את המחלוקות בחדרים סגורים ולא בציוצים"

גלנט התייחס למתיחות בין רה"מ נתניהו לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן, והבהיר: "הקשר עם האמריקנים חיוני, חזק ויציב. יש חילוקי דעות אבל ארה"ב הייתה הראשונה להתייצב לצידנו  במעשים, לא בדיבורים, וממשיכה לעמוד לצידנו גם כעת. את המחלוקות פותרים בחדרים סגורים, לא בראיונות ולא בציוצים".