בכירים ישראלים אמרו אמש (שני) שיש פוטנציאל להתקדמות במשא ומתן על עסקה לשחרור חטופים - אבל מוקדם מדי לאופטימיות. לפי הגורמים, יש להמתין לתשובת חמאס למרחב ההתגמשות החדש של ישראל. לדבריהם, כל ההתקדמות הזו כרגע היא בין ישראל למתווכות, וזה לא תמיד מעיד על התקדמות בפועל. גורם מדיני אמר אמש כי "יש דיונים רציניים וענייניים". הגורם הוסיף כי "יש פוטנציאל להתקדמות בימים הקרובים".

בינתיים, צוותי המשלחת הישראלית למשא ומתן יישארו בקהיר גם הלילה, בהמתנה לשמוע מהמתווכות אם חמאס מתפשר בעמדותיו ואם יש בסיס להמשך השיחות. אם יהיה כזה, לא מן הנמנע שגם ראשי השב"כ והמוסד ייצאו למצרים, שם נמצאים גם צוותים של קטאר.

אתמול דווח ב-N12 שבדיון קבינט המלחמה שלשום, ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר מרחב תמרון למשלחת המו"מ הישראלית, מנדט רחב יותר ממה שניתן לה עד כה. במרכז הדיון היה נושא חזרת תושבי צפון הרצועה לבתיהם. על פי פרסום באל ג'זירה, ישראל הסכימה עד כה לחזרה מוגבלת של 2,000 איש לצפון הרצועה, שבועיים אחרי תחילת הפסקת האש. כעת המספר הזה גדל.

יחד עם זאת, ישראל לא מוכנה להתפשר בסוגיית הנקז, קרי בסוגיית המעבר החופשי של תושבים בלי נוכחות צבאית ישראלית במעבר מדרום הרצועה לצפונה. ישראל מתעקשת שלא תאפשר חזרה חופשית לכולם ללא בידוק.

במערכת הביטחון אמרו שלשום לשרים כי החשש הוא שבחסות מעבר חופשי צפונה - חמאס יחזיר את כל המחבלים שלו צפונה ויתערה מחדש בקרב אוכלוסייה אזרחית. האמריקנים והמתווכות מנסים להביא פתרון יצירתי בסוגיה - וישראל לא טורקת את הדלת בפניו.