גורם ביטחוני בכיר הזהיר כי "כשירות הצבא, בדגש על חיל האוויר, הפכה לשיקול מרכזי בכל אישור של תוכנית מבצעית, הפגיעה מעמיקה ככל שהזמן עובר", כך פרסמנו הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע".

גורמים בצמרת מערכת הביטחון הבהירו כי הם בטוחים שרק ראש הממשלה בנימין נתניהו יוכל לבלום את ההידרדרות בכשירות, והוסיפו: "הוא חייב להתייחס להתרעות ולסכנה. עליו לפעול להשגת פשרה או להודיע על עצירת החקיקה. גם אם עכשיו הוא מובל - הוא יכול וחייב להוביל". 

ההערכה בקרב הבכירים בצה"ל, במוסד ושב"כ היא שהפגיעה תתרחב גם למערכי המודיעין, היבשה והים. במהלך דיון בקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיים בשבוע האחרון, דרשו שרים בממשלה לקבל עדכון על מצב הכשירות של צה"ל. רה"מ נתניהו דחה את בקשתם בטענה שהדברים שנאמרים בדיון דולפים בסיומו.

אחרי שאלפי אנשי צוות, בהם למעלה מ-500 טייסים מבצעיים במילואים, הודיעו כי לא ימשיכו להתנדב בצה"ל, מפקד חיל האוויר האלוף תומר בר שוחח אתמול עם כ-60 מילואימניקים מהמערכים השונים בחיל, והדגיש כי "ישנה פגיעה שהולכת ומעמיקה".

מפקד חיל האוויר הנכנס, תומר בר
מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר

"תמונת המצב על כל גווניה מנותחת על בסיס יום יומי על בסיס כל המידע שיש בידינו ומשוקפת מעלה באופן קבוע", הוסיף מפקד חיל האוויר. "יש לנו אחריות ביטחונית על הכתפיים, בצד הקושי שיש לחלקכם, מצפה שתמשיכו להגיע. בסוגיית האמון, מהות תפקידי היא לעמוד על המשמר ולהשאיר את החיל נקי וטהור. האמון במפקד הטייסת ובמחא הוא קריטי".

בכיר במערכת הביטחון: "בעוד חודש נהיה בבעיה"

גורם ביטחוני בכיר העריך לפני יומיים כי הצבא עלול לאבד את הכשירות שלו תוך כחודש. "נהיה בבעיה, בעיקר בחיל האוויר", התריע הבכיר. "אי-ההתייצבות שונה בין היחידות - אבל בעוד כחודש נהיה בבעיה במוכנות למלחמה, בעיקר בחיל האוויר, אם המצב יימשך כמו שהמגמה כעת. המאמץ המרכזי הוא לעשות הכול כדי למנוע את איבוד הכשירות".

"צה"ל כשיר למלחמה - אבל יש פגיעה מתוחמת"

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי הודה ביום שלישי האחרון כי יש פגיעה בחיל האוויר ובמערכים מתוחמים מסוימים בצבא. לדבריו, הצבא כשיר למלחמה אבל בעתיד המצב עלול להיות מסובך יותר. 

"יש עכשיו כשירות למלחמה, אבל יש פגיעה מתוחמת במערכים מסוימים, בחיל אוויר זה יותר מובהק", אמר הגרי. "למשל - בית ספר לטיסה. בית ספר לטיסה זה מקום שמגיעים אליו מילואימניקים בגיל 49-60. הם הולכים להכשיר את פרחי הטייס, ומספר לא מבוטל מהם החליט לא לבוא. האם זה אומר שבית ספר לטיסה לא מתפקד? הוא מתפקד, אבל ככל שיעבור הזמן זה אנשים עם מומחיות גדולה של ידע שיפגעו באיכות הטיסה של טייסים חדשים".