על רקע אלפי אנשי צוות ובהם יותר מ-500 טייסים מבצעיים במילואים שהודיעו כי אין בכוונתם להמשיך ולהתנדב לשירות - מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, שוחח היום (שישי) עם כ-60 אנשי מילואים מהמערכים השונים בחיל. "חיל האוויר כשיר, אך ישנה פגיעה שהולכת ומעמיקה", אמר.

"תמונת המצב על כל גווניה מנותחת על בסיס יום יומי על בסיס כל המידע שיש בידינו ומשוקפת מעלה באופן קבוע", הוסיף. "יש לנו אחריות ביטחונית על הכתפיים, בצד הקושי שיש לחלקכם, מצפה שתמשיכו להגיע. בסוגיית האמון, מהות תפקידי היא לעמוד על המשמר ולהשאיר את החיל נקי וטהור. האמון במפקד הטייסת ובמחא הוא קריטי".

האלוף בר הדגיש: "האמירה על אי-ההתייצבות - פוגעת בצה"ל", ובה בעת גינה את האמירות נגד אנשי המילואים המתנגדים למהפכה המשפטית: "הרמטכ"ל ואני מגנים בכל פורום השתלחויות באנשי המילואים כמו גם במשרתים כולם".

הרמטכ"ל הרצי הלוי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הרמטכ"ל הרצי הלוי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בצה"ל מעריכים כי בחודשים הבאים - ספטמבר, אוקטובר ונובמבר - האתגר יורגש באופן משמעותי הרבה יותר, מאחר שיחודשו תרגילים ואימונים שלא מתקיימים באוגוסט בגלל החופשה. נכון לנקודת הזמן הזו, הצבא כשיר למלחמה, אבל יש פגיעה מתוחמת בעיקר בחיל האוויר שהולכת ומעמיקה באופן משמעותי. וככל שהזמן חולף - הפגיעה תורגש גם בצבא היבשה, במפקדות, במטה המבצעי של חיל הים ובאגף המודיעין.

בעקבות מכתב הטייסים ומחשש לפגיעה בכשירות המבצעית, הקימו בחיל האוויר צוות בקרת נזקים שמדווח ישירות למפקד חיל האוויר. על פי הערכות של גורמים שונים, מדובר באחוז משמעותי מכלל הטייסים של החיל שיודיעו כי לא יתייצבו אם יידרשו לכך.