צעד אחר צעד, ארגון הטרור חיזבאללה פועל בתקופה האחרונה כדי להתגרות בישראל. הוא הקים אוהלים בצד הישראלי של הגבול עם לבנון בהר דב, רעולי פנים חתכו גדר של כוח יוניפי"ל ליד כפר רג'ר והרמטכ"ל תועד כבר פעמיים מהצד הלבנוני – בזמן שסייר בגבול. במקביל לסדרת הפרובוקציות הממושכת, נסראללה מרבה לנאום לאחרונה מרחוק ולשגר איומים לעבר הציבור הישראלי וראשי מערכת הביטחון.

21 במאי: חיזבאללה ערך תמרון בגבול הצפון

עם שימוש בכטב"מים, באופנוענים ובדגלי ישראל: חיזבאללה קיים מפגן כוח ראוותני בדרום לבנון, שלכאורה דימה תקיפה נגד יישובים ישראליים וחטיפת שבויים. בעקבות התרגיל, כ-30 חברי פרלמנט לבנוניים מתחו ביקורת חריפה נגד חיזבאללה וטענו כי "הוא רצה לגרום להם לבין שריבונותו גוברת על ריבונותה של לבנון שלא קיימת".

25 במאי: נסראללה עונה לראש אמ"ן - "אתם לא אלו שמאיימים"

נסראללה ענה לראש אמ"ן האלוף אהרון חליוה בנאומו לרגל יום השנה לנסיגת צה"ל מלבנון: "אתם לא אלו שמאיימים במלחמה גדולה, אלא אנחנו מאיימים עליכם". על רקע דבריו של ראש אמ"ן, שבהם הזהיר כי נסראללה "קרוב לטעות שעלולה להוביל למלחמה", איים מזכ"ל חיזבאללה: "מלחמה תכלול את כל הגבולות עם מאות אלפי לוחמים. ההרתעה של ההתנגדות גוברת, לעומת השחיקה של ישראל כפי שהיה בסבב האחרון בעזה".

9 ביוני: חייל לבנוני כיוון RPG לעבר כוחות צה"ל

ברשת הלבנונית אל-מיאדין שמזוהה עם חיזבאללה, דווח כי חייל לבנוני כיוון RPG לעבר כוחות צה"ל שביצעו עבודות באזור הר דב. בצה"ל ציינו כי מתפרעים "ניסו להשחית את המכשול ויידו אבנים, הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות".

21 ביוני: צה"ל אישר את הפרסומים על אוהלים של חמושי חיזבאללה בצד הישראלי בגבול הצפון

כבר בחודש מאי כוחות צה"ל זיהו עמדת חיזבאללה - שני אוהלים שהוקמו כמה מטרים בתוך הקו הכחול באזור הר דוב, אבל מצפון לגדר - בשטח שנחשב למובלעת ישראלית.

אוהלי חיזבאללה בהר דב - סיקור שוטף ב-N12

בצבא הודו שייתכן שהיו צריכים להתייחס לאוהלים בשלב מוקדם יותר והבהירו שלמרות שהמקום שבו הוקמו מאויש על ידי אנשי חיזבאללה חמושים לאורך כל שעות היממה, מדובר "בעוד פרובוקציה של הארגון בקו הגבול". בתחילת יולי פירק חיזבאללה את אחד האוהלים שהוקמו בשטח, אך מספר אנשי חיזבאללה במאהל לא השתנה וכולם התקבצו לתוך האוהל שנותר.

6 ביולי: טיל נ"ט נורה מלבנון – והתפוצץ בשטח ישראל

טיל נ"ט נורה משטח לבנון והתפוצץ סמוך לכפר רג'ר שבגבול הצפוני. רק לאחר 3 שעות, לצה"ל התברר על הירי, ובתגובה בוצעה תקיפה בשטח לבנון באמצעות לפחות 15 פגזים.

7 ביולי: לבנוני השליך אבנים על דחפור צה"לי - וכוסה בחול

בזמן פעילות צה"ל לסימון הגבולות באזור הר דב, ליד כפר שובא, אזרח לבנוני התפרץ, עמד ליד הדחפור שגרר ערימת חול והפריע לעבודתו. נהג הדחפור ניסה להמשיך במשימתו, אלא שהלבנוני יידה לעברו אבנים וניסה לחבל בכלי העבודה. אחרי שהשהה לזמן קצר את הנסיעה והמתין לחיילי כוח יוניפי"ל, הנהג המשיך בעבודתו והאזרח הלבנוני, שסירב להתרחק - כוסה בחול.

12 ביולי: פעילי חיזבאללה ניסו לחבל בגדר המערכת

ביום השנה ה-17 לפרוץ מלחמת לבנון השנייה: מפגינים לבנוניים ובהם אנשי חיזבאללה, התקרבו לגדר הגבול וניסו לחבל בה – צה"ל הגיב ברימון הלם. בהמשך הם ירו זיקוקים לכיוון מטולה וגרמו לשרפה באזור שמורת נחל עיון. בתגובה, טענו בלבנון כי צה"ל ביצע ירי לאוויר כדי להרחיק את המפגינים.

12 ביולי: נסראללה בנאום - "לא ניתן לשתוק על מה שקורה"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר בנאום שנשא עם ציון 17 שנים לחטיפת חיילי צה"ל גולדווסר ורגב ז"ל, כי לפני כשנה "ישראל החלה להקים גדר בחלק הצפוני של ר'ג'ר, זה הפך אותו לאזור תיירות - והאו"ם שתק". לדבריו של נסראללה, "יש פה בעיה שצריך לפתור אותה".

חסן נסראללה (צילום: ap)
סימן את המטרה – ומנסה לפרק גם את התמיכה הדרוזית בג'ונבלאט הבן. נסראללה | צילום: ap

"לא ניתן לשתוק על מה שקורה, ללבנון צריכה להיות עמדה נחרצת", התייחס לראשונה מזכ"ל ארגון הטרור לסוגיית האוהלים ולמכשול בר'ג'ר. "השטח הזה צריך לחזור ללבנון". לדברי נסראללה, "המנהיגים הצבאיים של ישראל מודים בכישלון במלחמת לבנון השנייה. המלחמה ב-2006 יצרה מאזן של הרתעה. לפני כמה ימים הייתה חתונה בכפר בדרום לבנון וירו זיקוקים, ובישראל חשבו שמדובר בשיגור או באירוע בטחוני".

12 ביולי: פעילי חיזבאללה טיפסו על הגדר וגנבו מצלמת תצפית

פעילי חיזבאללה טיפסו על גדר הגבול בין ישראל ללבנון ותלשו ממנה מצלמת תצפית ישראלית - כך עולה מתיעוד התקרית מצידו הלבנוני של הגבול. כמה ימים לאחר מכן, הציג כתב אל-מנאר את המצלמה שנגנבה.

15 ביולי: לבנונים חצו את הקו הכחול בגבול עם ישראל

לבנונים חצו את הקו הכחול בגבול בין לבנון לישראל באזור הר דב, ובצה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות כדי להרחיקם. בין החשודים, כ-20 איש שחצו את הקו בכ-80 מטרים, היו גם חברים מהפרלמנט הלבנוני ועיתונאים.

20 ביולי: הרמטכ"ל תועד מהצד הלבנוני - בזמן שסייר בגבול

כתב הבית של חיזבאללה פרסם תיעוד שבו נראה מקרוב הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי, לצד המפקדים שהתלוו אליו לסיור שקיים בגבול לבנון.

29 ביולי: נסראללה נשא נאום עם ציון העשוראא' - ואיים

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאם בביירות, כאשר דבריו הוקלטו מראש ושודרו על המסך - וביקש להעביר מסר לנתניהו ולמערכת הביטחון. "אני אומר לראש הממשלה הישראלי ולבכירי מערכת הביטחון: עליכם להיזהר מכל טיפשות". עוד הוא הוסיף: "חיזבאללה לא ינטוש את אחריותו בהגנה או בהרתעה. הוא לא יכופף את ראשו אל מול הישות הציונית ויהיה ערוך להתמודד עם כל טעות של ישראל".

30 ביולי: רעולי פנים חתכו גדר ליד גבול לבנון

בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו דן מתיחות בגבול לבנון, רעולי פנים חתכו את הגדר שהציב כוח יוניפי"ל בשטח לבנון, סמוך לגדר הגבול עם ישראל באזור כפר רג'ר ואף תועדו מניפים את דגלי חיזבאללה.

2 באוגוסט: הרמטכ"ל הלוי צולם שוב מהצד הלבנוני

שבועיים אחרי התיעוד מביקורו הקודם של הרמטכ"ל הרצי הלוי בגבול לבנון - חיזבאללה פרסמו תיעוד נוסף מהסיור שקיים, הפעם כשהוא לבוש באפוד.

8 באוגוסט: שר הביטחון גלנט במסר מאיים לנסראללה

שר הביטחון יואב גלנט הפנה אתמול (שלישי) מסר חריף לנסראללה, על רק ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שנערכה שלושה ימים קודם לכן. "אני מזהיר את חיזבאללה, את נסראללה - לא לעשות טעות. עשיתם טעויות בעבר, שילמתם מחירים מאוד כבדים. אם חלילה תתפתח פה הסלמה או אירועים מלחמתיים - אנחנו נחזיר את לבנון לעידן האבן. לא נהסס להפעיל את כל העוצמה שלנו", אמר גלנט.

גלנט הבחין בדבריו בין פרובוקציות, לבין צעדים קונקרטיים. גורם ביטחוני מסר לחדשות 12 כי: "המרחק בין 'פרובוקציות' של חיזבאללה לבין פעולות ממשיות שהארגון ינסה להוציא התקצר משמעותית בשל הביטחון הגובר של נסראללה".