ראש אמ"ן האלוף אהרון חליוה שלח מסר מאיים למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה: "לא יטעו בנו - הפעלת כוח מלבנון או סוריה לישראל יכולה להוביל להסלמה ולהתנקשות בהיקפים גדולים בין ישראל לחיזבאללה ולבנון". את הדברים אמר הערב (שני) בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS), באוניברסיטת רייכמן. בכנס השתתף גם שר הביטחון יואב גלנט שחשף את הגזרה חדשה שבה פועלים לאחרונה הכוחות הימיים של משמרות המהפכה, ליצירת "בסיסי טרור צפים". 

"נסראללה קרוב לטעות שיכולה לדרדר אותנו למערכה גדולה", הוסיף ראש אמ"ן והתייחס לפעילות הגוברת של חיזבאללה בצפון הארץ, ובעיקר לפיגוע הטרור שאירע בצומת מגידו לפני כחודשיים שבו נפצע אזרח ישראלי באורח קשה. "יש מקומות שהאויב יכול לטעות בנו ולאתגר חלק מתפיסת הביטחון שלנו, ופעולות כמו של נסראללה ואסד הם דוגמה לכך", הסביר.

גלנט: "איראן מתנהלת כמו אוסף כנופיות"

גלנט פרט את התוכנית האיראנית להסבת אניות מסחר לכלי שיט צבאיים, חמושים בכטב"מים, מערכות טילים ומודיעין מתקדמות, ופעילותם להצבת הכלים במרחבים ימיים למשך זמן ממושך הרחק מאיראן. "זוהי מדיניות פיראטית מדאיגה", ציין. 

"איראן מתנהלת כמו אוסף כנופיות, ולא כמו מדינה מתוקנת", אמר גלנט. "בסיסי הטרור הצפים הם המשך ישיר לטרור הימי אותו משליטה איראן ברחבי המפרץ הפרסי והים הערבי ופועלת להרחיבו לאוקיינוס ההודי, הים האדום ואף לחופי הים התיכון".

מפקד זרוע האוויר והחלל במשמרות המהפכה ליד טיל השיו (צילום: רויטרס)
מפקד זרוע האוויר והחלל במשמרות המהפכה ליד טיל השיוט האיראני | צילום: רויטרס

לדבריו של גלנט התוכנית האיראנית היא מדיניות מגובשת ומתוכננת "שנועדה לאיים על נתיבי השיט והטיס, הן הצבאיים והן האזרחיים, ולייצר מצב של הכרזת איום תמידי במרחב הימי". השר הציג את תפיסתו לפתרון בעיה זו: "רק שיתוף פעולה בין-לאומי ויצירת קואליציות נגד הטרור המופץ מטהראן, לצד הצבת איום צבאי אמין למול כל זירה – יובילו להתמודדות מיטבית עם הטרור האיראני - באוויר בים וביבשה".

בהתייחסותו של ראש אמ"ן לאיום הגרעין הוא טען כי איראן נמצאת בנקודת זמן בתוכנית הגרעין שגם בתחום ההעשרה וגם בתחום הנשק היא הולכת ומתקדמת. "להערכתנו לא התקבלה היום החלטה באיראן לפרוץ לנשק גרעיני - לא בהעשרה ולא בנשק", הסביר. "אבל יש היערכות לזה שהמנהיג האיראני או מחליפו יחליטו להגיע להחלטה לגבי קבוצת הנשק".