המגעים עם סעודיה - והיתרון האיכותי של ישראל: בימים האחרונים החלו לדון בישראל ברצינות באפשרות של פיתוח תוכנית גרעין בערב הסעודית, כחלק ממהלכי הנורמליזציה של הממלכה המוסלמית מול ישראל – כך חשפנו הערב (רביעי) ב"מהדורה המרכזית". הוועדה לאנרגיה אטומית, שהיא הגורם המייעץ לראש הממשלה בתחום, קיימה כבר שני דיונים בנושא.

המגעים עם סעודיה - סיקור N12

במערכת הביטחון התנגדו עד כה לכל אפשרות של גרעין לסעודיה, ונראה שמערכת הביטחון נוטה להמשיך בהמלצה זו גם הפעם. עם זאת, אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל החלטה אחרת, וזה בהחלט אפשרי, במערכת הביטחון מתחילים לגבש חבילה של פיצויים שתשמר את היתרון האיכותי של מדינת ישראל לעומת מדינות האזור, כולל סעודיה.

יואב גלנט בפגישה עם ברברה ליף (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט בפגישה עם יועצת שר החוץ | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון יואב גלנט, המבקר בימים אלו בארצות הברית, העביר שאלות ממערכת הביטחון על אודות פיתוח תוכנית הגרעין בערב הסעודית. במהלך הפגישה שקיים עם השליח האמריקני למזרח התיכון, גלנט הציג שאלות שמבחינת ישראל הן דרמטיות – מהם מנגנוני הפיקוח על פרויקט הגרעין הזה ואילו ביטחונות תספק ארה"ב לישראל, לכך שהמתקן הסעודי יישאר אזרחי.

האמריקנים הציגו לשר הביטחון את תפיסת לגבי ההסכם הזה, אבל בידי ישראל אין מידע ממשי על ההסכם שמתגבש בין הממלכה לבין ארצות הברית. במערכת הביטחון מבינים כי אנחנו בפתח של אירוע דרמטי, שלא בטוח בכלל שלישראל יש ותישאר השפעה עליו.

הכוחות המיוחדים של צבא סעודיה (צילום: AP)
היתרון של ישראל יישמר? כוחות מיוחדים של הצבא הסעודי | צילום: AP

בפגישתו עם שליח הממשל האמריקני למזרח התיכון ברט מקגורק, דן עמו השר גלנט בצורך בהרחבת הסכמי אברהם למדינות מרכזיות נוספות באזור. שר הביטחון הדגיש את חיוניות ההסדרים הבטחוניים הנדרשים לשם כך. בנוסף, סקר גלנט בפני עמיתיו את הפעולות האיראניות המערערות את היציבות האזורית במזרח התיכון. השר גלנט הדגיש בפני השליח מקגרוק כי" ישראל תדע כיצד להגן על עצמה בכוחות עצמה כנגד כל איום וניסיון פגיעה באזרחיה".