ערב הסעודית הציעה להעניק תמיכה כספית לרשות הפלסטינית, במהלך שמצביע על התקדמות משמעותית בדרך להסכם עם ישראל ולכינון יחסים דיפלומטיים בין ריאד לירושלים - כך דווח אמש (שלישי) בוול סטריט ג'ורנל, מפי גורם בכיר בממלכה וגורם נוסף ששימש בתפקיד רשמי ברשות הפלסטינית.

המגעים מול סעודיה - סיקור N12

המקור הסעודי סיפר לעיתון האמריקני הנחשב כי סעודיה מוכנה לספק תמיכה כספית כדי להבטיח את המשך נשיאותו של אבו מאזן, בתמורה לתמיכתה של רמאללה בקיום היחסים המדיניים עם ישראל. המטרה הסעודית, לפי הדיווח, היא ניסיון למנוע האשמה לפיה ריאד מוכנה להקריב את מאמצי הפלסטינים להקים מדינה - כדי לקדם את האינטרסים של הממלכה.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן (צילום: Saudi Arabia/Anadolu Agency via Getty Images)
התקדמות משמעותית. יורש העצר הסעודי בן סלמאן | צילום: Saudi Arabia/Anadolu Agency via Getty Images

ההכרה האפשרית של סעודיה בישראל רגישה במיוחד לריאד, משום שהמקומות הקדושים ביותר לאיסלאם נמצאים בשטחה - דבר שמעניק לה מעמד המיוחד בעולם המוסלמי. ה"גישושים", שלפי הדיווחים השונים מבצעת סעודיה מול ישראל בתיווכה של ארה"ב, הביאו לביקורת רבה בעולם הערבי על ריאד, במיוחד מצד הפלסטינים שהאשימו את מנהיגי מדינות המפרץ ב"דקירה בגבם" עם כינון הסכמי אברהם ב-2020.

כדי לוודא שהאינטרסים שלהם יקודמו, הרשות הפלסטינית תשלח בשבוע הבא משלחת בכירה לסעודיה, כדי לדון במה הממלכה יכולה לעשות בשיחות עם ישראל בניסיון לקדם הקמת מדינה פלסטינית, אמרו אותם גורמים. סעודיה היא אחת התומכות הבולטות של הפלסטינים ולאורך השנים הזרימה יותר מ-5 מיליארד דולר לטובת מימוש המטרות הפלסטיניות.

יחד עם זאת, סעודיה החלה לצמצם את המימון לרשות הפלסטינית בשנת 2016 על רקע האשמות על חוסר יכולת ושחיתות - כשהסיוע הסעודי צלל מ-174 מיליון דולר בשנה ב-2019 ל-0 דולרים ב-2021. בימים האחרונים נודע כי מוחמד בין סלמן ישתתף בפסגת ה-G20 בניו דלהי בתחילת ספטמבר, גם ביידן יגיע - מה שמגדיל את הסיכוי לפגישה ביניהם בשולי הכינוס.

בוול סטריט ג'ורנל מדווחים שעם חידוש המימון הסעודי לפלסטינים, האחרונים יוכלו למלא תפקיד חשוב בהבטחת תמיכתם במגעים מול לישראל. גורמים ערביים שמעורים בפרטים סיפרו שיורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, העלה לראשונה את רעיון המימון עם אבו מאזן בפגישה שנערכה באפריל בסעודיה, שם עשה קישור בין חידוש הסיוע לפירוק "מיליציות" חמושות בגדה.

עוד סיפרו הגורמים שיורש העצר הבטיח לאבו מאזן שאם הוא יוכל להשתלט על אותן קבוצות חמושות - ארצו תחדש בסופו של דבר את מימון לרשות הפלסטינית וכי לא יתקבל שום הסכם עם ישראל שיערער את המאמצים להקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

לפי הדיווח, בן סלמאן שואף להפחתת האלימות באזור ולשם כך הוא דורש את פירוק המיליציות (ארגוני הטרור) בידי אבו מאזן. אם הרשות תצליח במשימתה, הדבר יהווה צעד חשוב לעבר המטרה הרחבה יותר של נורמליזציה מול ישראל. בפרסום נכתב שאם הרשות תוכל לטפל בגורמים הקיצוניים בשטחה, היא תוכיח שתוכל למשול במדינה עצמאית "שלא תהווה איום על ישראל", דבר שיאפשר בסופו של דבר לכוחות הביטחון של ישראל להפחית את הפעולות הצבאיות ברחבי הגדה.