צה"ל תקף הערב (שבת) כ-150 מטרות של ארגוני הטרור ברצועת עזה, בהם ארבעה בניינים רבי קומות ששימשו את ארגוני הטרור. בתגובה על ההפצצה בארגון הטרור איימו בירי רקטות לתל אביב. במקביל, הושגה שליטה במרבית היישובים בעוטף עזה וכוחות יבשתיים כבדים ממשיכים לנהל לחימה בכמה מוקדים.

ההערכה היא שכ-200 מחבלים חוסלו מהבוקר. כ-75 מטרות של תמ"ס (תלול מסלול) הופצצו ותשעה יעדים של מנהור התקפי נפגעו. בעשרות התקיפות של חיל האוויר נעשה שימוש במעל ל-150 טון פצצות.

אחד הבניינים שהופצץ מכונה בניין "פלסטין", ובו נמצאים משרדים של כמה יחידות ומערכים של חמאס המשמשים להכוונת טרור. ביניהם תשתיות של מטה המודיעין, מטה הייצור ומשרדים של בכירים בהנהגת חמאס. בניין נוסף שהותקף שימש את הביטחון הכללי של ארגון הטרור ברצועה.

ישראל במלחמה - סיקור N12

צה״ל תקף מבנים רבי קומות של ארגון הטרור חמאס בעזה (צילום: דובר צה"ל)
צה״ל תקף שני מבנים רבי קומות של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל הסבירו כי בשלב זה מוקד הלחימה הוא הגדר ועוטף עזה. לפי הצבא, שני מחבלים סוכלו באמצעות כלי טיס סמוך למעבר קרני. תשעה מחבלים נוספים סוכלו ליד קיבוץ נירים, וארבעה במעבר ארז ובקיבוץ ניר עוז בידי מטוסי קרב. מחבלים נוספים סוכלו בקיבוצים סופה, כפר עזה וכרם שלום.

"המאמץ העיקרי הוא להרוג את כל המחבלים על הגדר, את כל מי שמנסה לחזור לשטח הרצועה", אמר דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי. "גיוס מילואים רחב החל - יש 4 אוגדות שהוקפצו מיד לעזה. 31 גדודים סדירים כבר נמצאים בעוטף ובדרום. גם טנקים הורדו לרצועה".

בצבא עדכנו כי בשעות הבוקר מחבלים ניסו לפתוח גם במתקפה ימית סמוך לזיקים. כוחות של חיל הים ניהלו מרדף אחר עשרות מחבלים שנעו בארבע כלי שיט, בהם שתי סירות גומי. על פי צה"ל, כל המחבלים שהשתתפו בניסיון הפשיטה סוכלו. בנוסף, חוליות של מחבלים חוסלו על הגדר או סמוך לה.

במשרד הבריאות בעזה דיווחו על 198 הרוגים מתקיפות צה"ל ו-1,610 פצועים. בתיעודים שפורסמו מתוך הרצועה נראה נזק רב שנגרם לשכונות שונות, בהם בניין בן חמש קומות שקרס לגמרי. בסהר האדום העלו כוננות כדי לטפל בפצועים הרבים.

תקיפות צה"ל בצפון הרצועה
עשן מעל עזה, היום

סביב השעה שתיים בצוהריים ביצע צה"ל גל תקיפות נרחב. לפי ההודעה הרשמית של דובר צה"ל, עשרות מטרות של ארגון הטרור חמאס הופצצו, בהם 17 מתחמים צבאיים ו-4 מפקדות מבצעיות. בנוסף, דיווחו בצבא כי כמה מחבלים חוסלו לאורך הגדר, וחוליה נוספת סוכלה ליד מעבר ארז.

כשעתיים אחרי שהחל מטח הטילים לעבר ישראל בצה"ל דיווחו על גל תקיפות ראשון ברצועה שבו השתתפו עשרות מטוסים וכלי טיס של חיל האוויר. "יצאנו למבצע 'חרבות ברזל', כל מדרגות ההפעלה שלנו פתוחות", מסר אז דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי.