מתקפת פתע על ישראל: אלפי רקטות נורו לישראל מאז שעות הבוקר (שבת), במקביל חדרו מאות מחבלים לשטח ישראל. לפחות 250 ישראלים נרצחו ויותר מ-1,590 נפצעו - יותר מ-312 מהם במצב קשה או אנוש. קרבות אש קשים מתנהלים בין כוחות הצבא למחבלים. קריאות נואשות של תושבים בדרום לסיוע מהצבא. מחבלים מתבצרים בבתים בעוטף עזה עם בני ערובה. 35 גדודים פועלים ביישובי העוטף. | עדכונים שוטפים, דקה אחר דקה

מטחים כבדים בכל הארץ
מטחים כבדים בכל הארץ

עדכונים שוטפים

23:57 - 1,590 בני אדם נפצעו ופונו לבתי החולים ברחבי הארץ, ובהם 19 במצב אנוש, 293 במצב קשה, 315 בינוני, 715 קל, 20 חרדה ו-181 בהערכה רפואית.

23:54 - בקיבוץ בארי ובאופקים עדיין מוחזקים בני ערובה רבים.

23:45 - התקבלו דיווחים על שני אירועים ביהודה ושומרון. בבנימין מתנחל ביצע ירי לעבר מיידה אבנים, ופצע אותו בינוני, לאחר מכן התברר שהוא יהודי. בקריית ארבע יהודים רעולי פנים התעמתו עם חיילים, ואחד מהם ריסס בגז פלפל קצין צה"ל שחשב שמדובר בפיגוע, וניסה לירות בתגובה. היה לו מעצור, ואז דרס אחד מהם ופצע אותו בינוני.

23:41 - 15 תושבי נתיב העשרה נרצחו באסון הכבד שפקד את המושב.

23:45 - התקבלו דיווחים על שני אירועים ביהודה ושומרון. בבנימין תושב יהודי ביצע ירי לעבר מיידה אבנים, ופצע אותו בינוני, לאחר מכן התברר שהוא יהודי. בקריית ארבע יהודים רעולי פנים התעמתו עם חיילים, ואחד מהם ריסס בגז פלפל קצין צה"ל שחשב שמדובר בפיגוע, וניסה לירות בתגובה. היה לו מעצור, ואז דרס אחד מהם ופצע אותו בינוני.

23:20 - הותר לפרסום כי מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה יהונתן שטיינברג ז"ל, נהרג בהיתקלות עם מחבל סמוך לכרם שלום.

23:16 - דיווח ברשת NBC: לפי גורמים אמריקנים רשמיים, ההערכה הראשונית היא שתזמון המתקפה של חמאס קשור בהבנה שלהם שהסכם הנורמליזציה בין סעודיה וישראל קרוב.

23:14 - דיווח: המחבל שהיה בתוך תחנת המשטרה בשדרות הצליח להימלט ונמצא ברחובות הסמוכים. קרבות ירי בעיר, התושבים נקראים להישאר בבתיהם.

23:12 - קנצלר גרמניה אולף שולץ שיתף ציוץ עם תמונה של שער ברנדנבורג בברלין מואר בדגל ישראל. הוא כותב בגרמנית ובאנגלית: "בסולידריות עם ישראל".

23:00 - תחנת המשטרה בשדרות עולה באש, לאחר קרב עיקש אל מול מחבלים שנכנסו למקום. 

22:55 - הלילה יחל לפעול מרכז משפחות של פיקוד העורף בשיתוף משטרת ישראל בכתובת הנגב 4, קריית שדה התעופה (בניין להב 433). משפחות המחפשות את יקיריהם מתבקשות להגיע עם פרטים מזהים, פריט ממנו ניתן להפיק DNA ותמונה של הנעדר.

22:43 - אזעקות צבע אדום בעוטף עזה ובשדרות.

22:28 - קרב יריות בתחנת המשטרה בשדרות: דיווחים על לחימה קשה עם נפגעים רבים.

22:17 - ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה: "ננקום בחמאס על היום השחור הזה"

"מה שקרה היום לא נראה בישראל ואדאג זה לא יקרה יותר", אמר נתניהו. "הממשלה כולה מתייצבת מאחורי ההחלטה. צה"ל יפעיל מיד את כל עוצמתו נגד יכולות חמאס. ננקום בעוצמה על היום השחור שעוללו למדינת ישראל ואזרחיה". 

בנימין נתניהו בהצהרה (צילום: לע"מ)
נתניהו: "ננקום בעוצמה על היום השחור שעוללו למדינת ישראל ואזרחיה" | צילום: לע"מ

"אני קורא לתושבי עזה - צאו עכשיו. נפעל בכל מקום ובכל העוצמה. כוחות צה"ל מטהרים את אחרוני המחבלים מהיישובים. הם עוברים יישוב יישוב, בית בית ומחזירים את השליטה לידינו. תנחומים למשפחות השכולות שקרוביהם נרצחו באכזריות אין קץ. אנו מתפללים למשפחות הפצועים ולבני ערובה. חמאס - אתם אחראים לשלומם, נבוא חשבון במי שיפגע בשערה מראשה". 

22:14 - מניין הנרצחים במתקפת הפתע עלה ל-250 בני אדם. 

21:55 - מטח רקטות כבד לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה.

21:53 - נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בהצהרת תמיכה מיוחדת בישראל: "ארה"ב עומדת לצידה של ישראל. נעשה הכול כדי שהיא תוכל להגן על עצמה. אין הצדקה לטרור והמחוייבות שלנו לישראל מוצקה. זה לא הרגע לאף צד אחר לנצל את המצב".

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, בהצהרתו (צילום: AP)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בהצהרתו | צילום: AP

21:51שר הביטחון יואב גלנט, הרחיב את המצב המיוחד בעורף לכל רחבי מדינת ישראל.

21:48 - צה"ל מודיע כי הושגה שליטה במרבית היישובים וביניהם: שדרות, סופה, כרם שלום, נירים, נציב העשרה, ניר עוז, מוצב נחל עוז, חולית, ניר עם, ניר יצחק, באר שבע, שדה תימן, מגן, שדרות ואורים. על פי ההערכות כמאתיים מחבלים נהרגו מתחילת היום. 

יחידה 669 עם מסוקי יסעור וכוחות יבשתיים של פיקוד הדרום חילצו פצועי בארבעה מסוקים - קרב וחילוץ, שנפגעו והמשיכו בסיוע. נוסף על כך, כוחות יבשתיים כבדים כולל חי"ר ויחידות מיוחדות ממשיכים לנהל את הלחימה בקרקע ביישובים מול המחבלים. עד עתה נתקפו כ-150 מטרות בתקיפות חיל האוויר, מתוכן ארבע רבי קומות, כ-75 מטרות תלוי מסלול וכ-9 מטרות במנהרות.

21:46 - מטח ירי רקטי נוסף לעבר יישובי המרכז והשפלה: התרעות צבע אדום נשמעות בנס ציונה, יבנה, רמלה, ראשון לציון, שהם ורחובות.  

ירי טילים מכיוון עזה לישראל (צילום: רויטרס)
ירי טילים מכיוון עזה לישראל | צילום: רויטרס

21:41 - המטה לביטחון לאומי: אירועי שמחת תורה והתקהלויות בהקשרי החג עלולים בעת הזו, להוות יעד לפגיעה. על הישראלים המתכננים לצאת לחו"ל לתת תעדוף לנסיעה למדינות ללא אזהרות מסע.

21:37 - משרד הבריאות מעדכן כי 1,452 פצועים פונו לבתי החולים מתחילת מתקפת הפתע, בהם: 18 במצב אנוש, 267 במצב קשה, 279 בינוני, 636 קל, 16 פצועי חרדה ו-169 בהערכה רפואית. 

21:32 - נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שוחח עם מלך ירדן עבדאללה.

21:20 - מטח כבד לשפלה ולמרכז: אזעקות צבע אדום בגבעתיים, רמת גן, ראש העין, קרית אונו, כפר קאסם, חולון, בת-ים, תל אביב, ראשון לציון ובשורת יישובים נוספים.

21:14 - צה״ל תקף שני מבנים רבי קומות של חמאס ברצועת עזה.

21:05 - שר הביטחון יואב גלנט: "מה שהיה הוא לא מה שיהיה. נשנה את פני המציאות בעזה שנים קדימה".

21:03 - הושגה שליטה בכפר עזה. מטעם המועצה האזורית אשכול נמסר: "בשלב זה ניתן לצאת מהמרחבים המוגנים, אך יש לשהות בסמוך אליהם או סמוך להכי מוגן שיש, להישאר בתוך הבתים, עם דלתות וחלונות נעולים. כוחות בטחון רבים פועלים עדיין בישובים ומבצעים סריקות לשלילת הימצאות מחבלים".

21:00 - הירי הרקטי לעבר גוש דן והשפלה התחדש. 

20:42 - הליכוד: "במהלך הפגישות שיזם ראש הממשלה נתניהו עם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד ויו"ר המחנה הממלכתי ח"כ בני גנץ, ראש הממשלה נתניהו הציע לשניהם כניסה לממשלת חירום רחבה".

20:38 - יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ: שוקל בחיוב את האפשרות של כניסה לממשלת חירום לתקופת המלחמה, שתתמקד אך ורק באתגרים הביטחוניים, ובאופן שיאפשר שותפות והשפעה מהותית על קבלת ההחלטות בפורומים הרלבנטיים.

20:32 - הותר לפרסום: עומרי רם ז"ל, צור סעידי ז"ל ואביעד הלוי ז"ל, תושבי גדרות, נרצחו במסיבת הטבע ברעים.

אביעד הלוי ז"ל, נרצח מירי מחבלים באזור רעים
אביעד הלוי ז"ל, נרצח מירי מחבלים באזור רעים

20:20 - סנ"צ ג'יאר דוידוב ז"ל, מפקד תחנת רהט, נורה למוות במהלך היתקלות עם מחבלים מוקדם יותר היום. 

סנ"צ ג'יאר דוידוב מפקד תחנת רהט
סנ"צ ג'יאר דוידוב

20:19 - שני פצועים קשה מפגיעת רקטה בראשון לציון, פצועה נוספת באורח קשה בצומת יבנה. אדם אחד נפצע בינוני ו-6 נפצעו קל מפגיעת הרקטה ברחוב אברבנאל בתל אביב. 

20:13 הופצץ ביתו של מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר.

20:12 - הירי המאסיבי לעבר מרכז הארץ והשפלה נמשך. ישנן 4 פגיעות במבנים בראשון לציון, בגבעתיים, בבת-ים ובדרום תל אביב. 

נפילת רקטה בגבעתיים (צילום: לפי חוק 27א׳ לזכויות יוצרים)
נפילת רקטה בגבעתיים | צילום: לפי חוק 27א׳ לזכויות יוצרים
פגיעה במבנה בבת ים (צילום: לפי סעיף 27 א'/AP)
פגיעת רקטה במבנה בבת ים | צילום: לפי סעיף 27 א'/AP

20:09 - לפחות 150 בני אדם נרצחו מתחילת הלחימה. משרד הבריאות מעדכן על 1,104 פצועים שפונו לבתי החולים, בהם: 17 פצועים באורח אנוש, 200 קשה, 226 בינוני,451 קל, 11 פצועי חרדה ו-142 בהערכה רפואית.

מטחים כבדים בכל הארץ (צילום: לפי סעיף 27 א')
מטחי ירי כבדים לכל הארץ | צילום: לפי סעיף 27 א'

20:00 - מטח הרקטות התחדש: אזעקות צבע אדום נשמעו ביישובים רבים במרכז, בשפלה, בשרון, בצפון השרון ובדרום. חמאס: ירינו כעת 150 טילים לעבר ישראל.

19:53 - שירות האוטובוסים היוצאים מירושלים במוצאי החג יצומצם משמעותית למתכונת חירום, בשל המצב הביטחוני. שירות רכבת ישראל מהעיר ירושלים ואליה, יתוגבר. הרכבת הקלה תפעל כסדרה.

19:40 - דיווח בתקשורת הערבית: צה"ל תוקף את הבית של מנהיג חמאס יחיא סינוואר.

19:38שר האנרגיה ישראל כ"ץ חתם על צו המנחה את חברת החשמל להפסיק את אספקת החשמל לרצועת עזה.

19:33 - 13 שעות אחרי תחילת הלחימה: צה"ל החזיר את השליטה בקיבוץ רעים. בכפר עזה ובנחל עוז עדיין מתנהלים קרבות בין מחבלים לבין תושבים שנצורים במקום. הושגה שליטה במפקדת אוגדת עזה.

19:32 - ראש הממשלה נתניהו נפגש גם עם חה"כ בני גנץ, היו אמורים לדון בהקמת ממשלת אחדות. לדברי גורם בכיר בקואליציה: כל הנושאים האחרים למעט שמירה על ביטחון המדינה ירדו מהפרק.

19:28 - שגריר ישראל לאו"ם שיגר מכתב דחוף לחברות במועצת הביטחון של האו"ם: "מדובר בפשעי מלחמה מזעזעים והקהילה הבין-לאומית חייבת לגנות אותם בחריפות ובבירור". ארדן דרש מחברות המועצה "לגנות באופן מיידי את מתקפת הטרור של חמאס ולעמוד לצד ישראל".

19:26 - דובר הזרוע הצבאית של חמאס אמר כי יש עשרות חיילים וקצינים בחזקתם. לדבריו הם הוצבו במקומות בטוחים ובמנהרות.

19:19גורמים בסביבת נתניהו על הצעת לפיד: לא עוסקים כרגע בפוליטיקה, רק בלחימה.

19:14 - דובר צה"ל: כלי טיס סיכלו שני מחבלים שניסו לחצות את גדר המערכת ליד מעבר קרני, תשעה מחבלים נוספים סוכלו במרחב הקיבוץ נירים ועוד ארבעה סוכלו במעבר ארז ובקיבוץ ניר עוז על ידי מטוסי קרב. מחבלים נוספים סוכלו בקיבוצים סופה, כפר עזה וכרם שלום. נוסף על כך, סוכלו מחבלים על ידי הכוחות בנקודות נוספות ועל ידי כלי טיס של צה"ל במהלך השעות האחרונות.

ישיבת הממשלה (צילום: חיים צח, לע"מ)
ישיבת הממשלה בקריה בתל אביב | צילום: חיים צח, לע"מ

19:12 - ישיבת הממשלה כונסה בקריה בתל אביב.

תקיפות בעזה (צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90)
תקיפות בעזה | צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

19:11 - 650 ישראלים הגיעו החל משעות הבוקר לתרום דם בעמדת מד"א בבית החולים איכילוב. העמדה כעת נסגרה ותיפתח שוב בעת הצורך. הודעה בנושא תפורסם בהתאם.

19:06 - בבית החולים ברזילי מעדכנים כי מספר הפצועים המאושפזים במקום עומד על 258 בני אדם. 46 מהם במצב אנוש.

18:58 - בעזה מדווחים: צה"ל תוקף כעת בניין בבית לאהיא, בצפון הרצועה.

18:44 - קרב בבית באופקים עם בני ערובה: מחבל מאיים לפוצץ רימון על יושבי הבית.

18:38 - השר בן גביר חתם כעת על צו אירוע חירום אזרחי בשטח מדינת ישראל כולה, וההכרזה נכנסה לתוקפה ותעמוד בתוקפה במשך 48 שעות. הצו ישפיע על התנהלות המשטרה.

18:36 - דיווחים: חיל האוויר תקף את מגדל 'פלסטין' בעזה, שבו כ-100 דירות.

18:26 - ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הניה: "הנהגת חמאס מובילה את מבצע 'סופת אל-אקצא' בכל מקום, עם הפלגים ובני עמנו. הזהרנו את ישראל ואת העולם כולו שלא נשתוק על מה שקורה בירושלים ובמסגד אל-אקצא, גם אם כולם ישתקו".

18:24 לפיד: הודעתי לנתניהו שאני מוכן להקים איתו ממשלת חירום מקצועית.

18:15 - הנשיא ביידן לנתניהו בשיחתם: "ארצות הברית מוכנה לסייע בכל האמצעים". שר הביטחון שוחח עם מזכיר ההגנה האמריקני אוסטין והודה לו על עמידתה האיתנה של ארצות הברית לצידה של מדינת ישראל ונכונותה לסייע בכל שידרש.

18:08 - דובר צה"ל נשאל על כניסה קרקעית ואמר כי "הכול על השולחן". במקביל, דיווח בעזה: צה"ל תקף בניין במרכז הרצועה.

17:59 - מערך הכיבוי הודיע נפילתם של רב רשף שלום צבאן ז"ל, בן 60 ואב לשניים, ששירת בשנים האחרונות כמפקד תחנה מרחבית קרית גת ועל רב כבאי יבגני גלסקי ז"ל, בן 34, ששירת בתחנת הכיבוי בנתיבות.

17:58 - מספר הפצועים עלה ל-1,000 לפחות.

17:50 - רכבת ישראל מעדכנת: רכבות מיוחדות מצפון לדרום מופעלות עבור חיילי צה"ל. תנועת הרכבות בתחנות אופקים, נתיבות ושדרות לא תחודש עד להודעה חדשה.

17:47 - מתיחות בגבול הצפון: מספר לבנונים עם דגלי חיזבאללה רכובים על אופנועים התקרבו לפני זמן קצר למרחב הגבול עם לבנון סמוך למטולה וירו לאוויר. כוח צהל ביצעו ירי הרחקה לעברם, לאחריו החשודים התרחקו.

17:46 - אהוד יערי מדווח: חיזבאללה נכנס לכוננות וכוח יוניפי"ל מסתגר בבסיסיו.

17:27 - דובר צה"ל מאשר: "יש חטופים ושבויי מלחמה שחמאס לקח. יש גם הרוגים בקרב חיילי צה"ל. אין לנו עדיין מספר מדויק - אנחנו במלחמה". במקביל, עדכן כי באופקים ובבארי יש עדיין אירועים עם בני ערובה.

17:24 - שגרירת ארה"ב לשעבר, ניקי היילי: "חמאס הוא ארגון טרור צמא דם המגובה על ידי איראן ונחוש להרוג כמה שיותר חיים חפים מפשע".

17:13 רה"מ נתניהו נפגש עם ראש האופוזיציה יאיר לפיד לעדכון ביטחוני.

17:00 - לוחמי זרוע הים ניהלו מרדף ימי וחיסלו עשרות מחבלים אשר ניסו להגיע לשטח ישראל.

מחבלי חמאס משתלטים על טנק צה"לי
מחבלי חמאס משתלטים על טנק צה"לי

16:55  בני גנץ, יו"ר המחנה הממלכתי ושר הביטחון לשעבר: "המתקפה הנפשעת והכואבת של חמאס, תסתיים בניצחון חד, ברור ומובהק, ובפגיעה קשה לאויב. כל ארגון טרור שיצטרף – יעשה טעות מרה וקשה. אפשר להצליח להפתיע את מדינת ישראל - אבל אי אפשר לנצח אותה. כך נוכיח גם הפעם".

16:50 - 9 מחבלים חוסלו בקיבוץ נירים.

16:45 - לפחות 100 נרצחים ויותר מ-800 פצועים ישראלים מתחילת המלחמה.

16:13 - סגן מנהיג חמאס סאלח אל-עארורי טוען בריאיון לאל-ג'זירה: "מחזיקים במספר רב של שבויים ישראליים, כולל קצינים בכירים. ערוכים לכל האפשרויות, כולל כניסה קרקעית לרצועה".

נפילה באשקלון
נפילה באשקלון

16:02 - שדרות: קרב יריות בין חוליות מחבלים לכוחותינו.

15:57 - דיווח ראשוני: 50 בני ערובה נצורים בחדר האוכל בקיבוץ בארי.

15:40 - פגיעה ישירה במבנה ציבורי באשקלון, אין נפגעים.

תפיסת מחבלים בנתיב העשרה
תפיסת מחבלים בנתיב העשרה

15:30 - קרב יריות בשדרות בין חוליות מחבלים לכוחותינו; חיל האוויר תוקף בצפון הרצועה.

15:25 - נתניהו ישוחח עם נשיא ארה"ב ביידן בשעה הקרובה; שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין בהודעה: "הפנטגון יעבוד כדי להבטיח שלישראל יש את האמצעים להגן על עצמה".

15:19 - בשעה זו: היתקלות של כוחות צה"ל עם חוליות מחבלים בבארי ורצועת חוף אשקלון.

מסיבת טבע בעוטף עזה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מבלים בורחים תחת אש ממסיבת הטבע בדרום | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

15:09 - אירוע בני הערובה באופקים ככל הנראה הסתיים, מחבלים הרוגים במקום.

15:09 - משרד החוץ של איחוד האמירויות: "אנחנו מביעים דאגה עמוקה מההסלמה באלימות בין הישראלים לפלסטינים, יש לעצור אותה. שולחים תנחומים ​​כנים על כל הקורבנות. קוראים לנהוג באיפוק מירבי ולהפסקת אש מיידית כדי למנוע השלכות מסוכנות".

15:02 - 7 גדודים פועלים לשחרור תושבים ביישובים, 3 חוליות מחבלים חוסלו ליד הגדר.

14:53 - משרד החינוך הודיע: מחר לא יתקיימו לימודים בכל רחבי הארץ.

14:52 - לפחות 40 הרוגים ו-740 פצועים משעות הבוקר.

14:49 - נכון לשעה זו כ-740 פצועים ישראלים פונו לבתי החולים ברחבי הארץ.

14:45 - דיווח על בני ערובה באופקים, בשדרות מבקשים מתושבים להסתגר בבתים.

14:43 - ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני: "מהבוקר מדינת ישראל נמצאת במלחמה. היעד הראשון שלנו הוא קודם כל לטהר את השטח מכוחות האויב שחדרו פנימה ולהשיב את הביטחון והשקט ליישובים שהותקפו. היעד השני, במקביל, הוא לגבות מחיר עצום מהאויב, גם ברצועת עזה. היעד השלישי הוא לבצר זירות אחרות כדי שאיש לא יטעה ויעשה את הטעות להצטרף למלחמה הזו".

14:36 - דיווחים על קרבות על מחבלים בשדרות.

14:35 - מנהל ביה"ח ברזילי: 60 מאושפזים אצלנו במצב קשה-אנוש.

14:30 - הקבינט מתכנס עכשיו בקריה, ישיבת ממשלה תתקיים בשעה 17:30.

14:29 - גינוי של הממשל האמריקני - ג'ייק סאליבן, היועץ לבטחון לאומי בבית הלבן, שוחח עם מקבילו הישראלי.

ירי לעבר ישראל (צילום: ap)
ירי לעבר ישראל | צילום: ap

חדירת מחבלים, המוקדים בדרום
מפת החדירות לעוטף עזה

14:28 - ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי: "מזועזע עמוקות מהחדשות על מתקפת הטרור בישראל. מחשבותינו ותפילותינו עם הקורבנות החפים מפשע ומשפחותיהם. אנו עומדים בסולידריות עם ישראל בשעה הקשה הזו".

14:26: יועצו הצבאי של המנהיג העליון באיראן יחיא רחים ספאווי: "מודיעים על תמיכתנו במבצע 'מבול אל-אקצא'. נעמוד לצד לוחמי ההתנגדות הפלסטיניים עד לשחרור פלסטין".

14:23: יו"ר רע"מ מנסור עבאס: "מפציר באחיי ואחיותיי להימנע מלעסוק בכל מעשי אלימות או פגיעה בחיי אדם או ברכוש ציבורי ופרטי, ולא להיגרר לשמועות או הסתה המבקשת להסלים בתוך היישובים הערביים ומחוצה להם או בתוך הערים המעורבות". 

14:16 - בבית החולים בילינסון הוכרז מצב כוננות מוגבר. למרכז הרפואי הועבר 4 פצועים מבתי חולים בדרום הארץ: 2 פצועים במצב בינוני ושניים נוספים במצב קל. 3 פצועים נוספים בדרכם לבית החולים בפינוי מוסק.

14:03 - גם בשעה זו צה"ל ממשיך לתקוף ברצועה.

13:57 - בית החולים ברזילי באשקלון מעדכן על מצב הפצועים שהגיעו למרכז: סה"כ פונו 182 פצועים בהם - 12 במצב אנוש, 6 במצב קשה, 107 במצב בינוני, 41 במצב קל, 11 במצב חרדה ו-5 שטרם הוגדר מצבם.

13:55 - אסתר שנפצעה במסיבת הטבע לחדשות 12: "ברחנו אני וחברה ובחור צעיר אסף אותנו. בדרך ירו עלינו והרכב התהפך, הבחור שהסיע והציל אותנו היה ללא הכרה ואנחנו הצלחנו לברוח".

13:50 - עדכון מבית החולים שמיר אסף הרופא: 33 פצועים הגיעו למרכז הרפואי בהם 2 במצב קשה, 1 בינוני - היתר במצב קל.

13:48 - הג'יהאד האיסלאמי: "מחזיקים בשבויים ישראלים".

13:46 - צה"ל תקף 21 יעדי חמאס, האזעקות בעוטף נמשכות. הערכה: ישנם עדיין מחבלים בתוך יישובים.

13:44 - המרכז הרפואי הדסה מעדכן על כ-23 פצועים אשר פונו בשעות האחרונות, בהם 1 במצב אנוש, 14 במצב קשה והשאר בינוני וקל.

13:43 - איכילוב: נפתח מרכז מידע לציבור שמספרו 1255-133.

13:28: מחשש להתלקחות בזירות נוספות: השר בן גביר הורה על מצב חירום אזרחי בכל המדינה. בנוסף, השר והמפכ"ל החליטו לגייס ככל האפשר את כל מתנדבי המשטרה, לעצור קורסים ולחמש באופן מלא את כל הכוחות ברחבי הארץ.

13:23: גם בשעה זו נמשכים הדיווחים מיישובי העוטף על מחבלים שנמצאים במקום. 

13:18: אנאלנה בארבוק, שרת החוץ של גרמניה: "חמאס מסלימה את האלימות. אני מגנה בחריפות את התקפות הטרור מעזה נגד ישראל. אלימות ורקטות נגד חפים מפשע חייבות להיפסק מיד. לישראל יש את מלוא הסולידריות מאיתנו ואת הזכות לפי החוק הבין-לאומי להגן על עצמה מפני טרור".

12:58 - עד שעה זו נורו לעבר ישראל מעל ל-3,000 רקטות. פגיעות ישירות במרכז ובדרום.

12:54 - ארדואן: "קורא לישראלים ולפלסטינים לפעול באיפוק ולהימנע מפעולות אגרסיביות שיסלימו את המצב".

12:50 - תיעוד של טרקטור פורץ את הגדר:

12:49 - דובר צה"ל לחדשות 12: "שעות קשות לפנינו, אנחנו עסוקים בלהציף כוחות מיוחדים בכל העוטף כדי להשתלט על הלחימה ולהרוג את המחבלים. הלחימה בכל אזור העוטף. כרגע מייצרים תמונת מצב להבין בכל יישוב מה המצב, זה ייקח שעות, יש מחבלים שמסתובבים בכל אחד מיישובי העוטף".

12:48 - נפילה ברמלה - 4 לכודים חולצו והועברו להמשך טיפול.

12:44 - משרד הבריאות מעדכן: כ-545 פצועים פונו נכון לשעה זו לבתי החולים ברחבי הארץ. בהם גם במצב אנוש וקשה.

12:41 - ניסיון פיגוע בבית אריה: מחבל הסתער עם סכין ונוטרל בירי בידי הרבש"ץ.

12:37 - מחליפו של ראש מועצת שער הנגב שנהרג בחילופי אש: "עדיין יש לחימה קשה ביישובים".

12:26 - משרד החוץ של צ'כיה בגינוי חריף למתקפה של חמאס על ישראל. ביקורו של נתניהו שתוכנן למחר במדינה בוטל.

12:23 - עדכון רשמי של מד"א: לפחות 22 ישראלים הרוגים מאז שעות הבוקר במתקפת הפתע שנפתחה על ישראל.

חדירת מחבלים בשדרות (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
חדירת מחבלים בדרום | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

12:15 - מעל 300 פצועים בבתי החולים בדרגות פציעה שונות. בהם גם אנוש וקשה מאוד.

12:09 - בית החולים ברזילי מעדכן כי למרכז פונו עד כה 136 נפגעים, בהם: 9 במצב אנוש, 1 במצב קשה, 86 במצב בינוני, 30 במצב קל ו-10 נפגעי חרדה.

12:05 - פיקוד העורף מעדכן: מחר לא יתקיימו לימודים בעוטף עזה, ביישובי הדרום, בגוש דן ובירושלים.

11:57 - יחידות מיוחדות של צה"ל נמצאות באזור עוטף עזה, הצבא ממשיך בלחימה עם המחבלים. זאת על רקע הדיווחים על מחבלים שעוברים בית בית, מתבצרים עם בני ערובה ושורפים בתים.

11:55 - ציוץ מאורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית: "אני מגנה חד משמעית את הפיגוע שביצעו מחבלי חמאס נגד ישראל. זה טרור בצורתו הבזויה ביותר. לישראל יש את הזכות להגן על עצמה מפני התקפות מתועבות כאלה".

11:52 - תא"ל דניאל הגרי, דובר צה"ל: "אנחנו מציפים את הדרום בכוחות. מחבלים שחדרו לישראל עדיין בשטח, אנחנו מתמקדים בלחימה בעוטף עזה. בשעות האחרונות יש דיווחים שקריים רבים, אני מבקש מהציבור לסמוך על צה"ל".

11:50 - אלה, תושבת בארי לחדשות 12: "זיהיתי את התמונה של אבא שלי חטוף בתוך עזה".

11:50 - חברות זרות החלו לבטל טיסות.

11:49 - בשעה זו מתנהלת לחימה עם מחבלים בכ-10 יישובים ובמעבר ארז.

11:34 - רה"מ נתניהו נשא הצהרה: "אנחנו במלחמה. האויב ישלם מחיר שהוא לא ידע כמותו".

11:30: בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים לפי שעה כ-250 פצועים. בסורוקה: 140 פצועים, מתוכם 20 במצב קשה. בברזילי: 68, לא ידוע כמה מה במצב קשה. אסף הרופא: 17 פצועים מאושפזים, מתוכם 2 במצב קשה. בקפלן: 21 פצועים, בשיבא: 2 פצועים במצב קשה.

11:24: צה"ל מאשר: "חמאס אוחז בפועל ביישובים בעוטף עזה". לפי שעה מדובר בכ-7 יישובים בעוטף שכוחות מיוחדים של צה"ל פועלים להשיב בהם את השליטה.

11:21חיזבאללה פרסם הודעה: "אנו מברכים את העם הפלסטיני ואת הפלגים הפלסטיניים, בעיקר את גדודי אל-קסאם, על הפעולה ההרואית. ההנהגה בלבנון עוקבת אחר המצב בשטח ונמצאת בקשר ישיר עם ההנהגה הפלסטינית בעזה ובחו"ל, ומקיימת איתם הערכת מצב רצופה".

11:20: מועצה אזורית הגליל העליון מודיעה: "על רקע מתקפת הטרור הקשה התקיימה הערכת מצב במועצה. נכון לרגע זה אין שינוי בהנחיות, אבל לאור חומרת האירועים והשלכותיהם, אנחנו נערכים לאפשרות של זליגת האירועים לאזורנו. בשלב זה הונחו הקיבוצים לסגור את השערים ולאייש אותם וכיתות הכוננות נערכו ומוכנות למגוון אירועים".

11:05 - דיווחים על שבויים ישראלים שנלקחו לתוך עזה.

10:59 - הודעת משרד התרבות והספורט: "עקב המצב, המשרד מודיע כי כל גופי ומוסדות התרבות והספורט מנועים מלקיים כל פעילות בשעה זו ולבטל את כלל האירועים הצפויים ברחבי הארץ. אנא הישמעו להוראות פיקוד העורף".

10:48 - מטח שיגורים לעבר ירושלים והסביבה במקביל לתקיפות בעזה.

10:46 - כ-2,200 רקטות שוגרו לישראל, מחבלים פשטו מהאוויר מהים ומהיבשה. הגבול עדיין פתוח בכמה מוקדים בדרום. חשש לחטיפות ישראלים.

10:45 - גל תקיפות גדול של חיל האוויר ברצועה.

10:44 - תיעוד של כתב פלסטיני מדווח מתוך קיבוץ בדרום.

השתלטות על טנק צמוד לגדר
השתלטות על טנק צמוד לגדר

10:35 -  ראש מועצת שער הנגב, אופיר ליבשטיין, נהרג בחילופי אש עם מחבלים.

10:33 - מטח לעבר גוש דן.

10:32 - צה"ל מודיע: יוצאים למבצע "חרבות ברזל" .

10:29 - דורין תושבת ניר עוז לחדשות 12: "נכנסו אלינו הביתה ניסו לפתוח את הממ"ד, אני מתחננת לעזרה אנחנו שומעים צרורות של יריות".

10:26 - דיווחים על קרבות אש קשים בדרום, חשש לחטיפות חיילים ואזרחים.

10:24 - כ-150 פצועים פונו משעות הבוקר לבתי החולים.

10:19 - הניה: המערכה החלה בעזה ותימשך לגדה ולחו"ל.

10:15 - מטח נוסף לעבר ירושלים והאזור.

10:10 - הופעתו של ברונו מארס בישראל שתוכננה להתקיים הערב מבוטלת.

10:04 - גלנט: חמאס פתח במלחמה נגד ישראל, חיילי צה"ל נלחמים בכל נקודות החדירה.

10:01 - מטח נוסף לעבר ירושלים.

10:00 - כ-80 פצועים פונו לסורוקה, חלקם במצב קשה מאוד.

09:49: פיקוד העורף: "תושבי שדרות, נתיבות ואופקים מתבקשים להיכנס למרחב המוגן עד הודעה חדשה".

09:45: המפכ"ל: "אנחנו במצב מלחמה, יש 21 מוקדים פעילים באזור הדרום".

09:25 - טל ירמינו, שבנה נמצא במסיבת טבע בדרום לחדשות 12: "התקשרתי אליו בבוקר והם התחילו את הנסיעה לכיוון הבית. התחילו לירות עליהם, הם ברחו לתוך היער. הם כבר שעתיים שם - עם עוד חבר, כל היתר הם לא יודעים איפה הם. בשעה 7 בבוקר דיברתי עם המשטרה ושלחתי את המיקום שלהם, הילד שלי מיואש שם".

חדירה של מחבלים לשטח ישראל
חדירה של מחבלים על אופנועים

09:24 - אזרחים בבאר שבע מדווחים על ניתוק מחשמל.

09:22 - מטח כבד לעבר השפלה.

09:20 - צבע אדום בירושלים.

09:16 - דיווח: מבלים במסיבת טבע גדולה בדרום דיווחו על שמיעת יריות, לפי הדיווחים הם המבלים הרבים החלו במנוסה וכוחות ביטחון הכניסו חלק מהם לבסיס בדרום.

09:15 - עשרות מחבלים חדרו לישראל מעזה - הרוגים וחשש לחטיפת אזרחים משדרות.

09:09 - מטח נוסף לעבר ערי המרכז, דיווחים על שמיעת יירוטים.

09:09 - הקבינט המדיני-ביטחוני יכונס בשעה 13:00 בקריה בתל אביב, קודם לכן תתקיים הערכת מצב מורחבת ב-9:30.

09:07 - צה"ל ממשיך לתקוף ברצועה.

09:06 - ממלאת מקום שגריר ארה"ב בישראל מגנה את התקיפה ומביעה תמיכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה.

09:06 - לוחמי ימ"מ חיסלה חוליית מחבלים שחדרה ליד יד מרדכי.

09:04 - שגרירות צרפת בישראל גינתה את המתקפה על ישראל.

08:54 - 4 הרוגים שנפגעו מרקטה סמוך לנבטים.

08:51 - גלנט הכריז על מצב מיוחד עד לאזור גוש דן: "נערכים ללחימה ממושכת".

08:45 - תיעודים של מחבלים בתוך עזה עם ג'יפים של צה"ל מופצים בדקות אלו ברשתות החברתיות.

חדירת מחבלים בשדרות (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
חדירת מחבלים בשדרות | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

08:35 - הפלסטינים מדווחים שחטפו חייל צה"ל לתוך רצועת עזה.

08:30 - כוחות צבא גדולים, מוסקים ורגליים בדרך לכל אזורי ההתקלות עם מחבלים בדרום.

08:29 - שר הביטחון יואב גלנט אישר גיוס מילואים נרחב לתפקידים נדרשים במערכים השונים, בהתאם לצורכי צה"ל.

08:28 - עדכון מבית החולים אסותא אשדוד: 4 פצועים הגיעו בלית החולים - כולם במצב קל, 1 נפגע מרסיסים.

08:26 - דוברות המשטרה: "לאור אירועי הפח"ע, משטרת ישראל קוראת לכלל הציבור באזור לכיש וגזרת נגב בעוטף עזה להימנע בשלב זה מיציאה מהבתים, להישאר במרחבים מוגנים ולדווח למשטרה על כל אירוע חריג".

08:20 - כשעתיים אחרי שהחל המטח הראשון לעבר ישראל - צה"ל תוקף בעזה.

08:17 - אזעקות באזור ירושלים, יירוטים נשמעו.

08:10 - קריאות של תושבים ביישובים בדרום לצבא להגיע. תיעודים מראים מחבלים ברחובות עם נשקים שלופים, התושבים מסתגרים בבתיהם ומחכים לסיוע.

מחבלים בשדרות (צילום: 27א')
תיעוד: מחבלים בשדרות | צילום: 27א'

08:06 - אלי בין מנכ"ל מד"א לחדשות 12: "יש מאות טלפונים ומאות קריאות. יש כמה נפגעים - לא לכולם אנחנו מצליחים להגיע בגלל הקרבות שמתנהלים".

08:04 - צה"ל הכריז על מצב כוננות מלחמה.

מחבל ליד טנק שרוף (צילום: 27א')
מחבל ליד טנק שרוף | צילום: 27א'

08:00 - נכון לשעה זאת במד"א העניקו טיפול לכ-16 נפגעים, בהם: 2 במצב קשה, 6 במצב בינוני ו-7 במצב קל. נפגעת נוספת היא ההרוגה עליה דווח מוקדם יותר.

07:55 - צה"ל: "חמאס ביצע פעולה משולבת שכוללת ירי וחדירת מחבלים וישלם מחיר כבד מאוד".

07:41 - מחבלים חדרו בתוך טנדר עם נשקים שלופים לתוך שדרות, צה"ל ביקש מהתושבים להסתגר בבתים.

ירי רקטות מעזה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
פגיעה סמוך לבית בדרום הארץ | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים
ירי רקטות מעזה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
פגיעה סמוך לבית בדרום הארץ | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

סביב השעה 6:30 בבוקר עשרות רקטות נורו לעבר תל אביב, חולון, ראשון לציון, רחובות, קריית גת, באר שבע ויישובי עוטף עזה. מדובר צה"ל נמסר לאחר הירי כי האירועים בבדיקה - וכעת בצה"ל נערכים לתגובה.

לאחר חדירת המחבלים

ירי רקטות מעזה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
ירי רקטות מעזה | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים
חדירת מחבלים בשדרות (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
חדירת מחבלים בשדרות | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

בתיעוד שמגיע מאשקלון, נראה רכב עולה באש - ככל הנראה מפגיעת רקטה שנפלה באזור. בתיעודים נוספים, נראים יירוטי כיפת ברזל מאזורים שונים ברחבי הארץ.