אירוע ביטחוני קשה בגבול מצרים: סמלת ליה בן נון, סמ"ר אוהד דהן ואורי יצחק אילוז ז"ל נהרגו הבוקר (שבת) מירי שהתבצע על ידי שוטר מצרי. לפי דובר צה"ל, בשעות הבוקר אותרו 2 הלוחמים, בן נון ואילוז, ללא רוח חיים על ידי כוח שהוקפץ לעמדה הצבאית לאחר שהשניים לא ענו בקשר. שעות לאחר מכן, דהן נהרג במהלך חילופי אש עם החמוש. הגרסה המצרית לאירוע: הירי של השוטר בוצע במהלך המרדף אחר מבריחי סמים.

לפי תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל, בשעה 2:30 לפנות בוקר התבצעה הברחה 3 ק"מ ממקום התקרית, ובמהלכה נפרסו חוליות חיילים לאורך הגדר בכמה מקומות. בשעה 3:00 הכוחות הצליחו לסכל את ההברחה ובשעה 4:15 התבצעה בדיקה בקשר מול כל הכוחות שנפרסו בשטח. מפקדת המחלקה הגיעה לעמדה ומצאה את הלוחם והלוחמת ללא רוח חיים - ומהרגע הזה הוכרז על אירוע טרור.

חילופי אש בגבול מצרים (צילום: Google maps)
אזור חילופי האש בגבול מצרים, כוננות מוגברת במקום | צילום: Google maps

שעות לאחר מכן ובמהלך הסריקות של כוחות צה"ל, הלוחם אוהד דהן נהרג בחילופי אש עם חמוש בשטח ישראל. המפקדים והלוחמים שהיו איתו חתרו למגע, ירו במחבל והרגו אותו. גשש בדואי שלקח חלק בסריקות נפצע קל ופונה לקבל טיפול רפואי בבית החולים סורוקה. בתוך כך, החל התחקיר המשותף של צה"ל וצבא מצרים.

הרצי הלוי בסיור בגבול ישראל מצרים (צילום: דובר צה"ל)
הרצי הלוי בסיור בגבול ישראל מצרים | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל ממשיכים לחקור מדוע לא הייתה התראה על חדירת המחבל, וחושדים כי מדובר בהשפעה של מזג האוויר או בחיישן תקול. נבדק החשד שהמחבל עבר דרך מעברי החירום בגבול. בנוסף, עולה מתחקיר צה"ל שהחיילים בעמדה לא הספיקו לירות במחבל.

סמלת ליה בן נון ז"ל, בת 19 מראשון לציון, סמ"ר אורי יצחק אילוז ז"ל, בן 20 מצפת וסמ"ר אוהד דהן ז"ל, בן 20 מאופקים, הם הלוחמים שנהרגו בגבול מצרים. בן נון ואילוז שירתו כלוחמי חי"ר גבולות בגדוד ברדלס ודהן שירת כלוחם בגדוד קרקל. הם הועלו בדרגה לאחר מותם. 

סמלת ליה בן נון ז"ל, סמ"ר אוהד דהן ז"ל, סמ"ר אורי  (צילום: דובר צה"ל, באדיבות המשפחה)
סמל ליה בן נון ז"ל, סמ"ר אוהד דהן ז"ל, סמ"ר אורי יצחק אילוז ז"ל | צילום: דובר צה"ל, באדיבות המשפחה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר מסר למצרים: "האירוע הקטלני בגבול מצרים במהלך השבת הוא חמור וחריג ויבדק עד תום. אני מבקש לשבח את כוחותינו שחתרו למגע וחיסלו את המחבל. ליבנו עם המשפחות ביגונם העומק".

הרמטכ"ל הרצי הלוי אמר בתום הערכת מבצעית בגזרה: "מדובר באירוע קשה, במהלכו נפלו שני לוחמים ולוחמת צה״ל, מטובי בנינו ובנותינו בפעילות מבצעית לשמירה על הביטחון בגבול מצרים. בסיומם של חילופי אש, בהם חתרו לוחמי צה"ל למגע, המחבל נהרג. האירוע מתרחש בגבול בו מתבצעות פעילויות מבצעיות מדי לילה".

עוד הוסיף הלוי: "אנו מתחקרים את האירוע בצורה יסודית ומעמיקה, יחד עם צבא מצרים, ונפיק את הלקחים הנדרשים. הלוחמים והלוחמות מילאו את תפקידם ומנעו בפעילותם פגיעה נוספת בכוחות ובעורף הישראלי. מבקש מכאן לחזק את המשפחות על האובדן".

שר הביטחון יואב גלנט: "כואב את נפילת שלושת הלוחמים בתקרית בגבול מצרים. חיילי צה"ל ביצעו את משימותיהם במסירות אך האירוע הסתיים עם תוצאות קשות. לבי עם המשפחות בשעתן הקשה ביותר. ‏קיימתי הערכת מצב עם הרמטכ״ל - צה״ל יתחקר את האירוע כנדרש. בוטח בלוחמי ובמפקדי צה״ל הממשיכים בביצוע משימותיהם בנחישות ובהתמדה". 

גלנט שוחח לבקשת הצד המצרי עם מקבילו, מוחמד זאכי, ואמר לו שמערכת היחסים בין ישראל למצרים חשובה מאוד לשתי המדינות, וכי על שני הצדדים לוודא שהאירוע הקשה לא יפגע במערכת היחסים הביטחוניים הטובה בין המדינות. השניים סיכמו להמשיך את הקשר הישיר ביניהם, למניעת אירועי טרור בעתיד ולחיזוק מערכת היחסים בין המדינות.

שר ההגנה המצרי הביע צער על התקרית בגבול ושלח את תנחומיו למדינת ישראל ולמשפחות ההרוגים והפצועים. השר הדגיש כי ננקטים כל המאמצים בצד המצרי בכדי להתקדם בחקירה המשותפת של התקרית. שר ההגנה הדגיש כי הם נכונים לבצע כל מאמץ בכדי למנוע מאירועים אלו להישנות בעתיד ועמד על חשיבותו של שיתוף הפעולה הביטחוני. ביקש להדגיש זה ימשך חרף התקרית.

גלנט השיב כי הנחה להמשיך בשיתוף פעולה חרף התקרית המצערת שהתרחשה. כמו כן, השר הדגיש כי ישראל ומצרים נדרשות לפעול יחדיו כדי לסכל הברחות, פעילות פלילית וטרור בגבולן.

נשיא המדינה יצחק הרצוג הוסיף: "שבת כה עצובה. נחרדנו מהידיעה על נפילתם של לוחמת ושני לוחמי צה״ל בתקריות הבוקר בגבול מצרים. אין מילים שיתארו את הכאב והאובדן. יחד עם העם כולו אני שולח תנחומים כנים למשפחותיהם ומשתתף באבלן בשעה קשה זו. ננצור את זכרם ונמשיך להגן על גבולותינו בנחישות".

השאלות הקשות

אמנם, באירוע הטרגי בגבול מצרים הלוחמים חתרו למגע כנדרש למול החמושים, אך גורמים שמעורים בעניין העלו תהיות בקשר לתפקוד צה"ל:

  1. איך המחבל הצליח לחצות את הגבול, כאשר אף גורם צבאי לא מבחין בו - גם לא התצפיות?
  2. כיצד המחבל מתקרב ומצליח להפתיע את הלוחמים, שעושים משמרות ארוכות של 12 שעות?
  3. האם הכוח שנפגע מהירי התריע שהם מזהים תנועה חשודה בגזרה, ומדוע ההתרעה לא זכתה להתייחסות הולמת? 
  4. למה לקח לצה"ל למעלה משעה להבין שיש אירוע עם נפגעים?
  5. איך המחבל הפתיע שוב, שעות לאחר התקרית, את כוחות צה"ל ופגע בחייל נוסף? מדוע הכוח היה חשוף ולא מוגן?

מפקד פיקוד הדרום, אלוף אליעזר טולדנו, התייחס לחקירת התקרית: "אנחנו בתחקיר משותף, נוקב וברור. לא נשאיר אף שאלה לא פתורה. אנחנו נבחן את כל הכיוונים. כל דקה שמתקדמת אנחנו יודעים ומבינים יותר. התחקיר יתבצע ביחד עם המצרים". לגבי הביקורת על הוראות הפתיחה באש, אמר: "אני לא מוצא בהן בעיה, אחרי התחקיר נדון בזה".

התגובה המצרית

ברשת אל-ערבייה מדווחים על מגעים בין ישראל למצרים לקיום מפגש דחוף בעקבות הפיגוע, וגם על הקמתה של ועדה מצרית שתחקור אותו. לפי הצבא המצרי, החייל מצרי נהרג במהלך חילופי אש עם הצבא הישראלי, בזמן שאבטח את קו הגבול - תוך שהוא רודף אחרי גורמי הברחת סמים.

נבדק החשד כי חוליית חמושים חדרה לשטח ישראל וביצעה את הירי בשעות הבוקר המוקדמות, בצבא מעריכים יש קשר בין שני האירועים באזור. בעקבות התקרית הביטחונית החריגה, ראש הממשלה ושר הביטחון עודכנו בפרטים. גלנט קיים הערכת מצב עם הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון.

גורם מדיני בכיר: "מדובר באירוע חמור אבל אסור להשליך ממנו על מערכת היחסים עם מצרים ואין סיבה שישפיע על התיאום ההדוק עם מצרים שנמשך כל העת. הגורמים המצרים יצרו מיד קשר והעבירו מסר שהם לקוחים את האירוע ברצינות ויסייעו ככל שניתן בשטח ובחקירה. הערכה הרווחת כעת היא שהחייל המצרי פעל לבד ועל דעת עצמו".

הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי בגבול מצרים | צילום: דובר צה"ל
ירי בגבול מצרים
פינוי הפצועים לבית החולים סורוקה

הגבול עם מצרים משתרע על פני 230 ק"מ ולאורכו מתנהל עולם שלם של הברחות ואמצעי לחימה, על רקע פריצות למחנות צה"ל, שדות מריחואנה בשטחי אש ואירועי פח"ע בגבולות. כוחות הביטחון פועלים באזור, בין היתר להשמיד חממות סמים ולסכל הברחות. המטרה: למגר את גורמי הפשע שמגלגלים יותר ממיליארד שקל בשנה ולהיאבק על המשילות בדרום