המתיחות בדרום נמשכת: הרמטכ"ל אביב כוכבי מסייר הבוקר (חמישי) באוגדת עזה, והוא צפוי לאשר תוכניות התקפיות למקרה של הסלמה. בינתיים, הגבלות התנועה בכבישים וביישובים צמודי הגדר בעוטף עזה יימשכו גם היום, ליממה נוספת לפחות. בפיקוד הדרום אומרים כי מדובר בצעדים הכרחיים מול האיום מרצועת עזה. במקביל, ישראל העבירה לחמאס מסר שאם המתיחות לא תיפסק - היא תיאלץ לנקוט בצעדים, ואינה חוששת להיכנס למבצע.

ישראל דרשה מהחמאס לעצור את גורמי הג'יהאד האיסלאמי שמושכים את האירוע הזה. בישראל אמרו כי אם תוך יום או יומיים המצב לא ישתנה, הרף יעלה: תחילה יופעל לחץ כלכלי ואחר כך יינקטו צעדים נוספים. נראה כי הג'יהאד האיסלאמי מנסה לייצר משוואה כזו שמצב של עצורים בכירים בגדה גורר מצב שבו התושבים בדרום יהיו בני ערובה. ישראל לא מוכנה לכך, גם, כאמור, במחיר של כניסה למבצע.

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, עם חיילים במ (צילום: מועצה אזורית אשכול)
גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, עם חיילים במחסומים בדרום | צילום: מועצה אזורית אשכול

הכוננות תימשך גם מחר, מקטע הרכבת אשקלון–נתיבות סגור

בפיקוד הדרום ערים לתחושות התושבים, ומדברים על כך שמדובר בצעדים הכרחיים נוכח האיום מן הצד השני. בינתיים, הדריכות בדרום נמשכת. בסוף הערכת מצב הוחלט להמשיך את הכוננות גם היום. החשש נשאר כשהיה - פיגוע צליפה או ירי נ"ט של הג'יהאד האיסלאמי על אחד מהצירים סמוכי הגדר.

כוחות בגזרה (צילום: שי לוי)
כוחות צבא בעוטף עזה, אוגוסט 2022 | צילום: שי לוי

הגבלות התנועה גם הן נותרו כפי שהתקיימו עד כה. חסימות הצירים נמשכות ללא שינוי. מקטע הרכבת שבין אשקלון לנתיבות יישאר סגור, תחנת הרכבת של שדרות לא תפעל. במועצה האזורית מסרו לתושבים כי יש להימנע משהייה ונסיעה במקומות חשופים, פעילות פורמלית ובלתי פורמלית תתקיים בקרבה למרחבים מוגנים, חוף זיקים יישאר סגור ועדכון לגבי מיקום קייטנת חופים ייצא בהמשך.

בתוך כך, צה"ל פעל במהלך הלילה למעצר חשודים בפעילות טרור במספר מוקדים ברחבי יו"ש, ביניהם מחנה הפליטים נור א-שמס, שם הופעלה אלימות קשה נגד הלוחמים שכללה השלכת מטעני חבלה, לא דווח על נפגעים. עימותים נוספים אירעו בכפר סילת אל-חארית'ייה ‏ ובשכם. כמו כן, צה"ל הגיע לקבר יוסף וביצע פעולות הנדסיות לשיקום המתחם.

הג'יהאד האיסלאמי מאיים: "לא נשתוק"

קבוצת רעולי פנים המזוהים עם הג'יהאד האיסלאמי בגדה הפיצו סרטון ובו איימו על ישראל. "כוחות הכיבוש הציוניים ביצעו פשע מתועב כשהסתערו על מחנה הגיבורים שלנו ופשטו על ביתו של השיח' בסאם אל-סעדי ותקפו אותו ואת משפחתו", אמרו. "מול המתקפה הפושעת הזו על אחד מסמלי עמנו הפלסטיני, לא נעמוד בחיבוק ידיים".

פעילי ג'יהאד איסלאמי בעזה (צילום: רויטרס)
פעילי ג'יהאד איסלאמי בעזה | צילום: רויטרס

"חטיבותינו המנצחות אמרו את דבריהן שלשום, לא נעבור את האירוע מבלי להגיב", המשיכו. "חטיבת ג'נין הייתה ועודנה מתחייבת להתעמת עם כוחות הכיבוש בכל הזירות, והתגובה שלנו תהיה כגודל הפשע שבוצע".

התושבים מתוסכלים: "הג'יהאד הם אלה שצריכים להישאר סגורים בבית"

בינתיים, בקיבוצים הסמוכים לגדר היה סגר במהלך שעות היום, ולקראת הערב אפשרו להם לצאת מהבתים לצרכים חיוניים. עם שחר, הסגר ישוב והתושבים מונחים להישאר בבתיהם. ככל שעובר הזמן, התסכול מתגבר. "אתה לא יכול על מעצר של מחבל לסגור פה חצי מהדרום", אמר תושב קיבוץ באזור שהסתובב עם משפחתו יומיים בארץ בעקבות הסגר. "אנחנו מסתובבים פה בין בתי מלון כבר יומיים–שלושה. משלמים המון כסף כי לא יכולים לישון בבית".

כוחות בגזרה (צילום: שי לוי)
כוחות צבא בעוטף עזה, אוגוסט 2022 | צילום: שי לוי

"אני מפחדת אם יהיה צבע אדום, אם משהו יקרה", אומרת ביתו ליאן. אשתו רוית מוסיפה: "זה צעד חכם, מניעתי, אבל זהו. אנחנו צריכים להרתיע אותם. לא אנחנו צריכים לפחד להגיע הביתה, הם צריכים לפחד. אנחנו כרגע צריכים להיות בשגרה, והם צריכים להיות סגורים בביתם".

המתיחות הביטחונית החלה לפני שלושה ימים, אז עצר כוח צה"ל בג'נין את בסאם א-סעדי, בכיר תנועת הג'יהאד האיסלאמי בגדה. לפני המעצר דווח על חילופי אש בין מסתערבים של מג"ב ולוחמי סיירת הנח"ל לבין חמושים פלסטינים. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי מחבל אחד נהרג בחילופי האש ומחבל נוסף נפצע בינוני. לא היו נפגעים לכוחותינו.