פרטים נוספים על חיסול בכיר הג'יהאד: ח'אלד מנצור חוסל אמש על ידי חיל האוויר בפעולה מדויקת, שבה נהרגו גם שני מפקדים בכירים נוספים בארגון הטרור. הבוקר (ראשון) פרסמו בצה"ל את תיעוד התקיפה והעבירו מידע נוסף על פעולות הטרור שבהן עסק לאורך השנים.

בתפקידו האחרון שימש מנצור מפקד מרחב דרום רצועת עזה בג'יהאד האיסלאמי, והיה למעשה מקבילו של תייסיר ג'עברי, הבכיר שחוסל ביום שישי עם 'תחילת מבצע "עלות השחר". יחד, השניים הובילו בפועל את הזרעות הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. 

על פי המידע שהעביר צה"ל, מנצור פעל בימים האחרונים להוציא לפועל פיגוע נ"ט וירי רקטות לעבר ישראל ותכנן פיגוע בעוטף עזה שחוסל בידי מערכת הביטחון. לאורך השנים היה מנצור מעורב בפיגועים רבים, בהם הפיגוע ביולי 2004 שבו נפצע בינוני מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, אלוף-משנה (אל"ם) פינקי זוארץ ז"ל.
 
בשנת 2010, כששימש כראש היחידה הרקטית של הג'יהאד, נטל מנצור אחריות על הפיגוע שבו נהרגו רב-סרן (רס"ן) אלירז פרץ ז"ל וסמל-ראשון (סמ"ר) אילן סביאטקובסקי ז"ל. החל משנת 2015 שימש מנצור מפקד המרחב הצפוני ברצועת עזה ולאחר מכן עבר לתפקיד מפקד המרחב הדרומי.

הוא היה אחראי בין היתר על תיק המנהרות ופיקד על היחידה הרקטית של הג'יהאד. במהלך מבצע "שומר החומות" בשנה שעבר היה אחראי על ירי רקטי כבד לעבר העורף הישראלי, בעיקר לעבר הערים אשדוד ואשקלון, ופעל לממש מתווים התקפיים נגד כוחות צה"ל ואזרחי ישראל - כך לפי צה"ל. 

יחד איתו נהרגו ככל הנראה שני פעילים נוספים ששהו לצדו בזמן התקיפה: ח'טאב עמאצי, מפקד חטיבת רפיח בג'יהאד האיסלאמי, וזיאד מדלל, סגנו של מנצור ויד ימינו.

אסטרטגיית החיסולים

מדובר בארגון שבו כל הראשים הצבאיים מחוסלים תוך שלוש שנים – הישג ישראלי יוצא דופן. היכולת של ישראל לחסל את הראשים הצבאיים מזכירה את מה שקרה במבצע "צוק איתן": צה"ל הצליח לחסל את שלושת המח"טים של חמאס. מדובר על הרמות הגבוהות ביותר של המודיעין הישראלי, וגם על יכולת ביצוע גבוהה. במובן הזה, זה המשך של חיסולו של אבו אל-עטא.

מבצע עלות השחר: חאלד מנסור ותיסיר אלג'עברי
שני האנשים שהובילו את הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, חאלד מנצור ותייסיר אלג'עברי

תמיר הימן, מנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי וראש אמ"ן לשעבר, אמר במשדר המיוחד בחדשות 12 כי "חיסולו של ח'אלד מנצור חשוב אף יותר חיסולו של תייסיר ג'עברי. מדובר באחד המפקדים הבכירים והחשובים של הג'יהאד האיסלאמי".

"הוא היה ממובילי היכולת הרקטית של הארגון, אחראי על מערך המבצעים והגורם הדומיננטי מאחורי הפיגוע שתוכנן להתבצע בגבול עזה בימים האחרונים", הוסיף הימן. "היכולת להגביר את הלחץ ולהפתיע בכל יום מחדש היא המפתח להגברת ההרתעה".

בעוד שעד עתה נמנע חמאס מלהצטרף ללחימה, הלילה פרסם ארגון הטרור הודעה לגבי מחר, תשעה באב: "אנחנו מגנים את תקיפת המתנחלים, מטילים על ישראל את האחריות למה שיקרה מחר בהר הבית, וקוראים להמונים להגיע ולתגבר את אל-אקצה". חמאס אמנם מחוץ לתמונה, אבל מחר העיניים יהיו נשואות להר הבית.