צה"ל פתח במבצע "עלות השחר" נגד מטרות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה: חיל האוויר החל היום (שישי) בתקיפה של מספר מטרות ברצועת עזה וחיסל באמצעות מטוסי קרב את תייסיר אל-ג'עברי, בכיר בארגון הטרור ומפקד מרחב צפון רצועת עזה. מצב מיוחד הוגדר בעורף - ותושבים במרחק של עד 80 ק"מ מהרצועה הונחו להישאר סמוך למרחבים המוגנים.

הותר לפרסום כי צה"ל פרס סוללות כיפות ברזל גם באזור המרכז. שר הביטחון בני גנץ אישר בצו חריג לזמן עד 25 אלף אנשי מילואים. השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הנחה לגייס עשר פלוגות מילואים של מג"ב להגברת הכוננות ברחבי הארץ.

פיקוד העורף בהנחיות מיוחדות, הרשויות פותחות מקלטים | ההגבלות המלאות

רה"מ לפיד אמר זמן קצר לאחר תחילת המבצע כי "ישראל לא תאפשר לארגוני הטרור לקבוע את סדר היום בעוטף עזה ולאיים על אזרחי מדינת ישראל". חמאס איים: "נגיב במלוא העוצמה". הג'יהאד האיסלאמי הצטרף לאיומים: "תל אביב גם תהיה מטרה". רה"מ כינס דיון הערכת מצב ביטחונית, יחד עם שר הבטחון גנץ, בקריה בתל אביב.

מבצע עלות השחר - דקה אחר דקה

23:58: דובר צה"ל מעדכן כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו משגרי רקטות של הג'יהאד האיסלאמי.

23:50: עד עתה נורו לעבר ישראל יותר מ-120 רקטות. 

23:43: בשעה האחרונה בוצעו שיגורים נרחבים לעבר יישובים רבים, בהם אשקלון, מועצה אזורית חוף אשקלון, מועצה אזורית שער הנגב, שדרות, מועצה אזורית שדות נגב, מועצה אזורית אשכול.

23:29: דובר צה"ל הודיע על ביצוע תקיפות נוספות נגד מטרות של הג'יהאד האיסלאמי.

23:16: שר הביטחון גנץ שוחח עם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין ועדכן אותו על ההתפתחויות במבצע "עלות השחר" בעזה. גנץ ציין בפני מזכיר ההגנה כי "ישראל פועלת כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה, ותפעל באופן ממוקד ובנחישות מול הטרוריסטים ומחוללי הטרור כדי להגיע ליעדיה". 

23:15: שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן הגיב על הגינוי של שליח האו"ם ת'ור וונסלנד על חיסולו של תייסיר אל-ג'עברי: "בשעה שהג'יהאד האיסלאמי יורה טילים על אזרחי ישראל, שליח האו"ם מביע 'דאגה עמוקה' בנוגע לסיכול מחבל בכיר, שהיה באמצע ביצוע של פיגוע טרור. האם שליח האו"ם יבטא את דאגתו העמוקה גם על ניטרולו של מנהיג אל-קאעידה א-זוואהירי?"

 

 

23:04: דובר צה"ל הודיע על תקיפת אתרים לייצור אמל"ח ופיתוח יכולות רקטיות של הג'יהאד האיסלאמי. בנוסף, הותקפו אתר לייצור אמצעי לחימה, משגר רקטות ומוצב צבאי של הארגון ברצועה.

23:00: משרד החוץ הירדני: יש לעצור מיד את התוקפנות הישראלית ברצועת עזה, ואנו קוראים לקהילה הבין-לאומית להתערב כדי לעצור את ההסלמה. הפתרון לבעיית רצועת עזה טמון במציאת אופק מדיני אמיתי, על ידי חזרה למשא ומתן להשגת שלום צודק.

22:56: התרעות צבע אדום באשקלון.

22:45: בעזה מדווחים שמספר הפצועים עלה ל-75. מספר ההרוגים נותר 10.

22:42: התרעות צבע אדום ביישובים רבים בעוטף עזה.

22:29: דובר צה"ל הודיע על המשך תקיפות יעדים של ארגון הג'יהאד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה.

22:22: רשת אל-ערבייה מדווחת כי משלחת ביטחונית ממצרים תגיע לישראל במטרה להביא לרגיעה ולעצירת הירי.

22:13: מטח כבד לעבר יישובי עוטף עזה.

מבצע: עלות השחר
מבצע: עלות השחר

22:11: המתאם המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ת'ור וונסלנד: "מודאג מאוד מההסלמה המתמשכת בין חמושים פלסטינים וישראל, כולל החיסול הממוקד היום של מנהיג הג'יהאד האיסלאמי בעזה".

 

 

21:45: מאז תחילת הירי שוגרו לעבר ישראל כ-80 רקטות. כמחצית מהן נפלו בשטחים פלסטיניים או בים, ורקטות רבות נוספות יורטו על ידי סוללות כיפת ברזל.

21:40: סגן שר הביטחון אלון שוסטר לאולפן שישי: "לא ששים למלחמה, הצענו לאויב לחדול מתכנוני הפיגועים".

21:29: דובר צה"ל הודיע על תקיפת אתרי ייצור אמצעי לחימה, מחסנים ועמדות ירי של הג'יהאד האיסלאמי בכל רחבי רצועת עזה.

21:28: נמשכים מטחי הרקטות הכבדים לעבר יישובים רבים בדרום הארץ - בהם: שדרות, נתיבות, אשדוד, אשקלון ויישובים סמוכים רבים. בנוסף, התרעות צבע אדום הופעלו גם במרכז - בבת ים ובראשון לציון. פיצוצי יירוטים נשמעו באזורים נרחבים בדרום ובמרכז. 

צה"ל החל במבצע " עלות השחר"
יעד החיסול בעזה: תייסיר ג'עברי, מונה לתפקיד מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד בצפון הרצועה בשנת 2020

21:23: ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן: "ארה"ב פועלת מול ישראל, הפלסטינים וגורמים באזור במטרה להביא לרגיעה, וקוראת למנוע הסלמה נוספת". בדבריו הבהיר כי ארה"ב מחויבת לביטחונה של ישראל.

21:07: גנץ: "נגבה מחיר כבד ממי שביקש לשבש את שגרת חיינו".

21:05: ראש הממשלה לפיד בהצהרה מיוחדת: "ההנחיה שקיבלו כוחות הביטחון הייתה חד-משמעית: ישראל לא תעמוד מנגד, ארגוני טרור לא יקבעו את סדר היום בעוטף. כל ניסיון פגיעה באזרחים או בחיילים ייענה ביד קשה. הפעולה בעזה הייתה מול איומים קונקרטיים. ישראל לא מעוניינת במערכה - אבל גם לא חוששת ממנה".

21:03: דובר צה"ל אישר כי חיל האוויר תקף מטרות אמל"ח ועמדת שיגור רקטות של הג'יהאד האיסלאמי.

21:01: התרעת צבע אדום באזור שדרות ושער הנגב. דיווח כי חיל האוויר תוקף משגרי רקטות ברצועת עזה.

צה"ל החל במבצע " עלות השחר"
יעד החיסול בעזה: תייסיר ג'עברי

20:56: התרעות צבע אדום באזורים נרחבים בדרום הארץ. הופעלה התראה בכל יישובי עוטף עזה, אשדוד, אשקלון ויישובים סמוכים נוספים.

20:35: השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הנחה לגייס עשר פלוגות מילואים של מג"ב להגברת הכוננות ברחבי הארץ.

20:34: בעזה מדווחים על מתקפת סייבר נגד האתר הרשמי של חמאס - במקביל לתחילת מבצע "עלות השחר". אמש דווח על מתקפת סייבר נגד אתר הג'יהאד האיסלאמי.

20:30: שגריר ארה"ב בישראל תום ניידס: "ארה"ב מאמינה כי לישראל הזכות להגן על עצמה. אנו קוראים לכל הצדדים לפעול להרגעת הרוחות".

 

 20:24: הטלוויזיה המצרית ציטטה מפי גורמים רשמיים: קהיר פועלת לתווך בין ישראל והפלסטינים כדי למנוע הסלמה נוספת.

20:17: אסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס: "מתאבלים על מותם של המנהיג אל-ג'עברי והשהידים האחרים. כל האפשרויות פתוחות".

20:10: דובר צה"ל תא"ל כוכב: "אנחנו במערכה ממוקדת נגד הג'יהאד האיסלאמי".

20:05: דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, בריאיון לאולפן שישי: "אין לנו עניין להאריך את המערכה, אבל זה ייקח עוד זמן. נדרשת סבלנות, ממשיכים לפעול ולאסוף מודיעין".

19:46: משרד הבריאות בעזה הודיע כי מספר ההרוגים עלה ל-10.

צה"ל החל במבצע " עלות השחר"  (צילום: חדשות)
רצועת עזה | צילום: חדשות
מבצע "עלות השחר" ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
רצועת עזה | צילום: רויטרס

19:45: הסתיימה הערכת המצב בהובלת ראש הממשלה בקריה בתל אביב.

19:40: דובר צה"ל הודיע על תחילתו של מבצע גיוס מילואים נרחב. בין היתר יתוגברו הכוחות בפיקוד הדרום, בהגנה האווירית, בפיקוד העורף, בכוחות הלוחמים ובמפקדות.

19:30: שר הביטחון בני גנץ אישר צו קריאה חריג של עד 25 אלף אנשי מילואים בהתאם לצרכים המבצעיים.

19:23: משרד הבריאות הפלסטיני: 9 הרוגים ו-55 פצועים מתקיפות צה"ל עד כה.

19:09: ‏דאוד שהאב, דובר הג'יהאד האיסלאמי, בראיון לרדיו נאס: "התקיפה של ישראל היא זלזול במאמצי האו"ם ומצרים - שהיו איתנו במגעים היום. האווירה הייתה בכיוון ההכלה, ובכל זאת ישראל החליטה לפתוח בתקיפה נגד העם הפלסטיני".

19:05: דוברות רשות שדות התעופה הודיעה כי נמל התעופה בן גוריון ממשיך לפעול באופן שגרתי ונכון לעכשיו אין השפעה על לוח הטיסות.

צה"ל החל במבצע " עלות השחר"
תקיפת צה"ל בעזה
צה"ל החל במבצע "עלות השחר"  (צילום: רויטרס)
מבצע "עלות השחר" ברצועת עזה נגד יעדי טרור בארגון הג'יהאד האסלאמי | צילום: רויטרס

19:00: דובר צה"ל הודיע על תקיפה נוספת באמצעות "כוחות מיוחדים וארטילריים". על פי הדיווח, כמה פעילים נוספים של הג'יהאד האיסלאמי חוסלו בתקיפות.

18:50: הנשיא הרצוג: "מחבק ומחזק את צה״ל והלוחמים במלחמה נגד הטרור. אני מבקש מכולם לגלות אחריות ולהקפיד להישמע להנחיות פיקוד העורף. נקווה לשבת שקטה ובטוחה".

18:40: החל דיון הערכת המצב בקריה בהשתתפות רה"מ לפיד, שר הביטחון גנץ ורה"מ החליפי בנט.

צה"ל החל במבצע "עלות השחר"  (צילום: חדשות)
מבצע "עלות השחר" ברצועת עזה נגד יעדי טרור בארגון הג'יהאד האיסלאמי | צילום: חדשות

18:38: דיווח ברצועה: מסע הלווייתו של בכיר הג'יהאד תייסיר אל-ג'עברי שחוסל על ידי ישראל ייצא בעוד כשעה מבית החולים שיפא בעזה.

18:37 משרד הפנים: חופי אשקלון וחוף זיקים במועצה האזורית חוף אשקלון אסורים לרחצה עד להודעה חדשה, לאור הערכת המצב הביטחוני מול גורמי הצבא.

מבצע: "עלות השחר"
תקיפת צה"ל ברצועה
מבצע עלות השחר ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
רצועת עזה | צילום: רויטרס

18:34: מקור מצרי: "מאמצי התיווך נפסקו שעות לפני המבצע. הג'יהאד האסלאמי הוא שהחליט לקטוע אותן. מצרים לא ידעה מראש על המבצע הישראלי".

18:30: משרד הביטחון הודיע כי החל להפעיל לראשונה את תוכנית "מרחק בטוח אזרחי", שגובשה בחודשים האחרונים ושמטרתה לאפשר לכל ראש רשות לסייע לתושבי העוטף להתפנות מבתיהם למתקני הארחה.

18:25: דיווחים על פצמ"רים שנורו מהרצועה לעבר המועצה האזורית אשכול.

18:23: דיווח: גורמים מצריים, קטריים ומהאו"ם יצרו מגעים עם חמאס, הג'יהאד האיסלאמי וישראל כדי לנסות להימנע מהסלמה.

18:22: בתום הערכת מצב של משטרת ישראל הוחלט על העלאת הכוננות בכל רחבי הארץ. מהמשטרה נמסר כי היא תגביר את פעילות הביטחון השוטף ברחבי הערים והיישובים, תוך מוכנות לירי תלול מסלול. בנוסף המשטרה הכניסה לכוננות מיידית את כלל המפקדות המשימתיות במחוזות המשטרה ובמג"ב, תוך מוכנות מיידית לגיוס של 10 פלוגות מילואים של מג"ב בהתאם להתפתחויות המבצעיות והערכות המצב.

צה"ל החל במבצע " עלות השחר"  (צילום: חדשות)
מבצע: "עלות השחר" כנגד יעדי טרור בארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני | צילום: חדשות
_OBJ

17:53: עלה ל-8 מספר ההרוגים מתקיפות חיל האוויר, כך על פי נתוני משרד הבריאות העזתי.

17:52: צה"ל מעדכן: תייסיר אל-ג'עברי חוסל באמצעות מטוסי קרב, הוא היה מפקד מרחב צפון רצועת עזה של הג'יהאד האיססלאמי והיה אמון על קידום מתווים לפיגועי נ"ט נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל בימים האחרונים.

בצה"ל הוסיפו: "אל-ג'עברי היווה דמות בכירה בארגון, וביצע מספר תפקידים בארגון, בהם ראש תחום המבצעים, והיה אמון על קבלת החלטות רבות בארגון ועל ניסיונות להוצאת פיגועים רבים לעבר תושבי מדינת ישראל. לאחר סיכולו של מאג'ד חראזין בדצמבר 2007 עלה והתקדם בשרשרת הפיקוד בארגון, עד אשר החליף את בהאא אבו אל-עטא לאחר שזה סוכל במבצע "חגורה שחורה". במהלך מבצע 'שומר החומות' הכווין ג'עברי מספר רב של שיגורי רקטות אל עבר שטח ישראל, בין היתר היה אחראי למתווה אשר הוביל לפגיעה בג'יפ אזרחי אשר הוביל לפציעתו של אזרח".

_OBJ _OBJ

בצה"ל ציינו כי בתקיפות ברצועה חוסלו כ-10 פעילי טרור של הארגון, חוליות פעילים שהיו בדרכם לפיגוע נ"ט וצליפה. בנוסף, הותקפו בסיסים צבאיים ומבנים אשר משמשים את פעילי הארגון.

17:45: הרב הראשי לישראל דוד לאו בהנחיות מיוחדות לשבת בעקבות המצב: "רצוי לוודא כי בכל בית כנסת אשר ישהו בו בשבת להשאיר מכשיר טלפון זמין לכל מקרה שלא יבוא". הרב קרא לציבור להוסיף שלושה פרקי תהילים להצלחת עם ישראל וחיילי צה"ל, וקרא לציבור להישמע לכלל ההנחיות של גורמי פיקוד העורף.

_OBJ _OBJ

17:35: בעזה מפרסמים תיעוד של תינוקת שלכאורה נפגעה מתקיפות צה"ל. לפי משרד הבריאות בעזה - 7 בני אדם נהרגו עד כה, בניהם ילדה כבת 5, ו-40 נפצעו.

17:22: דובר צה"ל: חיסלנו את תייסיר אל-ג'עברי, יורשו של בהא אבו אלעטא, ואת מפקד מערך הנ"ט של הגא"פ. כיפת ברזל פרוסה בדרום, בגוש דן ובירושלים. המטרה מוגדרת כמערכה נגד הג'יאהד האיסלאמי. בצה"ל אומרים כי עד כה חוסלו לפחות 15 מחבלים.

לפיד: "נסיר את האיום מעל אזרחי ישראל"

17:19: הודעה משותפת לרה"מ לפיד ושר הביטחון גנץ עם תחילת מבצע "עלות השחר": "צה"ל תקף לפני זמן קצר מטרות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. מדובר בפעולה שמטרתה הסרת איום קונקרטי על אזרחי מדינת ישראל ועל עוטף עזה ופגיעה במחבלים ובמשלחיהם. שיתוף פעולה מבצעי של צה"ל, גורמי המודיעין והשב"כ".

רה"מ יאיר לפיד אמר: "ממשלת ישראל לא תאפשר לארגוני הטרור לקבוע את סדר היום בעוטף עזה ולאיים על אזרחי מדינת ישראל. יידע כל מי שקם לפגוע בישראל כי אנחנו נגיע אליו. כוחות הביטחון יפעלו כנגד מחבלי הג׳יהאד האיסלאמי להסיר את האיום מעל אזרחי ישראל".

_OBJ _OBJ

שר הבטחון בני גנץ הוסיף: "המשימה היא להגן על יישובי ישראל ואזרחי ישראל – לא נאפשר לאף גורם לאיים או לפגוע באזרחי ישראל. מי שינסה – יפגע".

17:16: חה"כ עאידה-תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) הביעה התנגדות למבצע וקראה לישראל לעצור את האש: "די למתקפת הברירה בעזה! התנקשויות והפגזות יובילו רק לעוד סבל וחורבן בעזה ולא יביאו שום ביטחון לאזרחי ישראל. לפיד מנסה להוכיח שהוא 'ביטחוניסט' בכך שהוא זורע הרס בעזה ומכניס ישראלים למקלטים. יש לעצור את האש עכשיו!".

הג'יהאד האיסלאמי: "האויב התחיל במלחמה"

17:15: שתי חטיבות של חי"ר ושריון הורדו לעוטף. חיל האוויר בכוננות.

17:05: משרד הבריאות הפלסטיני מדווח על לפחות 4 הרוגים כתוצאה מתקיפות צה"ל ו-15 פצועים. על פי הדיווחים, בין ההרוגים גם ילד.

17:01: הג'יהאד האיסלאמי: "האויב התחיל במלחמה ואנחנו נגן על עמנו".

_OBJ _OBJ

16:56: חמאס בהודעה: "ההתנגדות על כל הזרועות והפלגים הצבאיים שלה מאוחדת בקרב הזה ותאמר את דברה במלוא העוצמה. ישראל היא שהתחילה את התקיפה והיא תשלם את המחיר"

16:50: יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה לראש הממשלה יאיר לפיד לאחר תחילת המבצע, והבהיר כי למרות המחלוקות, "יש לך גיבוי מלא מאיתנו למתקפה נרחבת נגד האויב. תתקוף בעוצמה ובנחישות, יש לך גיבוי מלא מהאופוזיציה".

_OBJ _OBJ

16:48: בג'יהאד האיסלאמי הגיבו: "האויב פותח במלחמה נגד עמנו, ומוטלת עלינו החובה להגן על עצמנו", והודיעו כי אם תתפתח לחימה הם יגיבו לא רק בעוטף - וירו גם למרכז הארץ. בהמשך אישרו בארגון לרשת אל-ג'זירה את דבר חיסולו של ג'עברי.

על פי דיווח פלסטיני, ישנם גם שני נפגעים בעמדה בצפון בית לאהיא. יעדים נוספים שהותקפו הם חוליות מחבלים לגביהם התקבל מידע מודיעיני,  בהן גם 2 חוליות נ"ט שתכננו לפגוע באזרחים או בחיילים סמוך לגדר.

מבצע "עלות השחר" החל: צה"ל מחסל בכיר בג'יהאד האיסלאמי

16:45: חיל האוויר מחסל בעזה את תייסיר אל-ג'עברי, שמונה לתפקיד מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד בצפון הרצועה בשנת 2020. ג'עברי חוסל בעת שנסעה ברכב בסמוך למגדל הטלוויזיה בעיר עזה. על פי הטלוויזיה האיראנית, הוא חוסל באמצעות מל"ט. יחד איתו חוסל בכיר שהיה אחראי על חוליות הנ"ט בצפון הרצועה.

_OBJ _OBJ _OBJ

הסיבה שאל-ג'עברי היה ליד מגדל הטלוויזיה היא שהוא היה אמור לעלות לשידור ב-17:00, ופרומואים רבים שודרו עם הבטחה גדולה לריאיון.

16:40: פיקוד העורף מפרסם הנחיות מיוחדות לתושבי העוטף והנגב - יישובים במרחק של 80 ק"מ מהרצועה:

מבצע עלות השחר: הנחיות והגבלות פיקוד העורף

16:30: צה"ל מתיר לפרסם כי פתח במבצע "עלות השחר" נגד יעדי טרור בארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני.

16:20: מפרטים ראשוניים עולה כי הותקפה חוליית מחבלים ומטרה נוספת.

16:15: דיווחים ראשוניים על תקיפה של צה"ל ברצועת עזה. דובר צה"ל מאשר את הדברים והכריז על מצב מיוחד בעורף.

_OBJ

16:10: ישראל התחילה בפעולת הסחה כאשר משאיות דלק היו בדרכן לכיוון מעבר כרם שלום. ישראל הודיע כי היא תאפשר את כניסתן בהמשך עבור תחנת הכוח בעזה.