ניסיונות הרגעה, ימים לפני ביקור נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: בתוך פחות מיממה יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס) נפגש עם שר הביטחון בני גנץ - וגם שוחח עם הנשיא ועם ראש הממשלה. שעות לאחר הפגישה ברמאללה עם גנץ, גם לפיד וגם הרצוג הודיעו היום (שישי) כי שוחחו עם אבו מאזן.

בהודעת לפיד נכתב כי "השניים שוחחו על המשך שיתוף הפעולה והצורך להבטיח שקט ורגיעה". עוד נמסר כי "יו"ר הרשות ברך את ראש הממשלה על כניסתו לתפקיד וראש הממשלה ברך את יו"ר הרשות לרגל חג הקורבן". השיחות והפגישה אתמול עם גנץ התקיימו במסגרת ההכנות לביקור ביידן: האמריקנים רצו לדעת אם לפיד ידבר עם אבו מאזן.

מדובר בפעם הראשונה מאז 2017 שבה אבו מאזן משוחח עם ראש ממשלת ישראל: אז היה מדובר בבנימין נתניהו. ראש הממשלה הקודם בנט סרב לדבר בטלפון עם אבו מאזן, לא כל שכן להיפגש איתו, ואף ניסה למנוע זאת משרים אחרים. ההסבר היה: המשך התמיכה התקציבית במשפחות מחבלים והפניות החד צדדיות להאג. למרות זאת גנץ נפגש ושוחח עם אבו מאזן כמה פעמים בתקופת הממשלה הקודמת.

זמן קצר לפני לפיד הודיע גם הרצוג כי התקשר ליו"ר הרשות: "בשיחה איחל נשיא המדינה לו, למשפחתו, לבני עמו ולכל עמי האזור חג שמח. בשיחה שוחחו השניים בין היתר גם על ההיערכות לקראת ביקורו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שייערך בשבוע הבא".

שרת הפנים איילת שקד מתחה ביקורת על רצף הפגישות והשיחות עם עבאס: "מציעה להיגמל מהאובססיה לרוץ לברך דווקא את אבו מאזן, שפנה לבית הדין בהאג כדי להעמיד את חיילי צה"ל לדין".

גם בליכוד תקפו: "אחרי עשור שבו נתניהו הוריד את הסוגיה הפלסטינית מסדר היום העולמי, לפיד וגנץ מחזירים למרכז הבמה העולמית את אבו מאזן שלא מפסיק להסית לרצח ישראלים. לפיד סגר ממשלה עם האחים המוסלמים והרשימה המשותפת ולכן הוא מחוייב לאבו מאזן. רק ממשלה לאומית חזקה ויציבה של הליכוד בהנהגת נתניהו תשמור על מדינת ישראל ותחזיר את הביטחון והתקווה לכל אזרחי ישראל".

נשיא מדינת ישראל יצחק הרצוג (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
התקשר לאבו מאזן. הנשיא הרצוג | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"חלון ההזדמנויות" עם לפיד אחרי הכתף הקרה מבנט

השיחה של אבו מאזן ולפיד מגיעה על רקע האופטימיות ברשות הפלסטינית מחילופי ראש הממשלה. פרשננו מוחמד מג'אדלה פרסם בשבוע שעבר כי גורם בכיר המקורב לאבו מאזן אמר שהוא מצפה שלפיד יאמר את מה שאמר לטענתו בשיחות סגורות. "אנחנו חשים הקלה גדולה עם כניסתו של לפיד לתפקיד", אמר. "אין ספק שהוא יותר טוב משאר האופציות עבורנו".

"אנחנו מצפים לשמוע ממנו בפומבי דברים שנאמרו בעבר בחדרים סגורים לשליחינו שפגשו אותו", הוסיף הבכיר. בתקופה האחרונה התקיימו התייעצויות בדרגים הבכירים ביותר ברשות לגבי "חלון ההזדמנויות" לדבריהם בתקופה שבה לפיד הוא ראש הממשלה. ההתייעצויות התקיימו חלקן בנוכחות יו"ר הרשות אבו מאזן במטרה להגיע להישג מדיני בסיוע לחץ מצד הממשל האמריקני.

שר הביטחון בני גנץ נועד אמש עם אבו מאזן ברמאללה. הפגישה נערכה לרגל חג הקורבן, וכן לצורך תיאום ביטחוני ואזרחי לקראת ביקור נשיא ארצות הברית ביידן. בפגישה שהתנהלה ברוח טובה ובאווירה חיובית, דנו השניים באתגרים הביטחוניים והאזרחיים באזור. שר הביטחון גנץ עידכן את יושב ראש הרשות על המורכבות של התקופה הקרובה בישראל והשניים סיכמו להמשיך בתיאום ביטחוני הדוק והימנעות מצעדים שיפגעו ביציבות. שר הביטחון גנץ איחל ליו"ר הרשות ולכלל הציבור הפלסטיני עיד אל אדחא מובארק.

בסוכנות הידיעות הפלסטינית וופא דיווח על הפגישה בין שר הביטחון גנץ ליו"ר הרשות עבאס: "במהלך הפגישה הדגיש הנשיא עבאס את החשיבות של יצירת אופק מדיני, מחויבות להסכמים החתומים והפסקת ההליכים והפרקטיקות שיובילו להידרדרות המצב". עוד נכתב כי יושב ראש הרשות "הדגיש את החשיבות של יצירת האווירה לפני ביקורו של הנשיא ביידן - המתקבל בברכה על ידי הצד הפלסטיני".

במערכת הביטחונית חוששים מהסלמה לקראת ביקור הנשיא האמריקני ביידן בשבוע הבא או לאחריו. החשש העיקרי הוא שבשל העובדה שנשיא ארצות הברית לא צפוי להביא עימו תמורה מדינית, בקרב הפלסטינים תחול "תסיסה" בשטח. במערכת הביטחון, במטה לביטחון לאומי ובדרג המדיני, דנים כעת בתרחיש הזה, בעקבות הערכות של גורמי מודיעין בצה"ל ובגופים נוספים.

שר הביטחון בני גנץ בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון בני גנץ בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1 | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בנאום בטקס סיום קורס קצינים קרביים בבה"ד 1 שנערך אתמול, אמר שר הביטחון גנץ: "מדינת ישראל יודעת להגן על נכסיה היטב, וחיזבאללה צריך להבין שהשליחות שהוא מבצע בשם איראן – עלולה להפוך לשליחות קטלנית שתפגע קודם כל באינטרסים של אזרחי לבנון". השר הוסיף כי "מדינת לבנון, היא שנושאת באחריות לעצור את התוקפנות האיראנית משטחה הממומשת על ידי חיזבאללה".