הנאום הראשון של ראש הממשלה הטרי יאיר לפיד אמש (שבת) היה מפויס מאוד. נראה שלפיד נאם כמי שנושא את תפקיד ראש הממשלה - אבל גם כיו"ר יש עתיד שמתמודד בבחירות ושואף להיבחר לתפקיד. בינתיים, ברשות הפלסטינית מזהים את כניסת לפיד לראשות הממשלה כחלון הזדמנויות ומקורב לאבו מאזן אמר: "מצפים שיאמר בפומבי את מה שאמר בחדרים סגורים".

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

במערכות הבחירות הקודמות ניסה ראש הממשלה דאז ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו לגרור את לפיד לעימות ראש בראש, ולפיד הצליח להימנע מכך כמה פעמים, כולל בסיבוב האחרון שהיה ככל הנראה המוצלח ביותר - אז הצליח להקים ממשלה עם נפתלי בנט. נראה שכעת אין לו ברירה ובעצם כניסתו לתפקיד ראש הממשלה גם הקמפיין שלו יהיה הפעם - זה אני או נתניהו.

 

לפיד ניסה בנאומו אמש לדבר גם אל מנדט או שניים שלתחושתו יכולים להצביע לו מכיוון "הימין הרך". השבועות הקרובים יגלו אם הכניסה לתפקיד ראש הממשלה תעזור לו. הקרב העיקרי של לפיד בשלב זה הוא לא מול נתניהו אלא מול יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר העבודה מרב מיכאלי. המטרה שלו היא להנציח את הפער המשמעותי שלו מולם בסקרים. גנץ ינסה לייצר איחודים מהירים, אולי עם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, כדי להדביק את הפער הזה.

האיתות מהרשות הפלסטינית

בזמן שלפיד נכנס ללשכה החשובה בישראל, ברשות הפלסטינית לא מבזבזים זמן. בימים האחרונים התקיימו התייעצויות בדרגים הבכירים ביותר, במה שהם מכנים חלון הזדמנויות לתקופה שבה לפיד ראש הממשלה. ההתייעצויות מתקיימות חלקן בנוכחות יו"ר הרשות אבו מאזן במטרה להגיע להישג מדיני בסיוע לחץ מצד הממשל האמריקני.

גורם בכיר המקורב לאבו מאזן אמר אתמול שהוא מצפה שלפיד יאמר את מה שאמר לטענתו בשיחות סגורות. "אנחנו חשים הקלה גדולה עם כניסתו של לפיד לתפקיד", אמר. "אין ספק שהוא יותר טוב משאר האופציות עבורנו. אנחנו מצפים לשמוע ממנו בפומבי דברים שנאמרו בעבר בחדרים סגורים לשליחינו שפגשו אותו".

בנאומו הראשון אמש, הזהיר לפיד מפני "הפילוג שמאיים עלינו כאן במדינה יותר מאי פעם בגלל הפוליטיקה". בליכוד תקפו את דבריו ומסרו: "הברירה היא ממשלה נסחטת של לפיד או ממשלה לאומית חזקה בהנהגת נתניהו".

לפיד לא התייחס במישרין לשיגור המל"טים מלבנון, אך הצהיר: "אני עומד לפניכם ברגע הזה ואומר מכאן לכל מבקשי רעתנו, מעזה ועד טהרן, מחופי לבנון ועד סוריה, אל תנסו אותנו. ישראל תדע להשתמש בכוחה למול כל איום, ומול כל אויב".