מבצע "עלות השחר" – היום השני: לאחר יום של מטחי רקטות בלתי פוסקים לעבר עוטף עזה והדרום, אזעקות צבע אדום נשמעו היום (שבת) בתל אביב ובאזור המרכז. 2 רקטות נפלו בים, סמוך לתל אביב, ו-2 אחרות יורטו על ידי כיפת ברזל מעל בת ים. יותר מ-350 רקטות נורו לעבר ישראל מאז תחילת המבצע, כשבמקביל צה"ל ממשיך לתקוף מטרות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה. ארגון הטרור חמאס לא שותף ללחימה. 

סיקור נרחב של מבצע "עלות השחר" ב-N12:

לאחר שהפלסטינים דיווחו על 4 ילדים שנהרגו כתוצאה מתקיפת צה"ל בג'באליא, בצה"ל ערכו בדיקה של האירוע והגיעו למסקנה כי הילדים נהרגו כתוצאה מניסיון שיגור כושל של רקטות לעבר ישראל בשעה 21:00. "צה"ל לא ביצע תקיפות באזור ג'באליא בזמן המדווח, ועל פי הנתונים במערכות צה"ל מדובר בירי פלסטיני", נמסר. בתוך כך, ברשתות החברתיות מפורסם תיעוד שבו נראה לכאורה שיגור הרקטות הכושל שהוביל לפגיעה באזרחים.

במקביל, צה"ל תקף ברפיח והצליח לחסל בכיר נוסף בג'יהאד האיסלאמי: ח'אלד מנסור, מפקד מרחב דרום הרצועה. מדובר במקבילו של תייסיר אל-ג'עברי, הבכיר שחוסל אתמול עם תחילת מבצע "עלות השחר".

אדם אחד נפצע קל בעינו מפגיעת רסיס של רקטה שנפלה בשטח המועצה האזורית אשכול. שני חיילים שהגיעו לטפל בנפל בעוטף נפצעו קל מפגיעת רסיסים. השלושה טופלו בבית החולים סורוקה ושוחררו לביתם. רקטה פגעה ישירות בבית בשדרות – בני המשפחה שהו בממ"ד ולא נפגעו. ראש האופוזיציה נתניהו ייפגש מחר עם לפיד, יחד עם המזכיר הצבאי אבי גיל, כדי לקבל עדכון ביטחוני.

בשעות הצוהריים פרסם דובר צה"ל כי לוחמי יחידת אגוז תקפו עמדה צבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. במהלך היום תקף צה"ל מטרות של הג'יהאד, כולל כמה סיכולים ממוקדים של חוליות טרור שנערכו לשיגור רקטות.

מבצע עלות השחר

מבצע "עלות השחר" – דקה אחר דקה

23:41: ח'אלד אל-בטש, ממנהיגי הג'יהאד האיסלאמי: "יש לנו דרישות, אם הן יתממשו, הסבב הזה יסתיים. כולל שחרורו של המפקד בסאם א-סעדי, שנעצר במחנה ג'נין".

23:35: ראש אגף המבצעים, האלוף עודד בסיוק: "פגענו בשרשרת הפיקוד של הג'יהאד האיסלאמי, ובראשם – ח'אלד מנסור. זהו סיכול חשוב מאוד שלפי כל הנתונים שבידי פגענו בו, והוא סוכל יחד עם נוספים. כל הצמרת הביטחונית של צמרת הג"אפ חוסלה". בסיוק הוסיף: "אנחנו פועלים גם בעזה, ביו"ש וייתכן שגם במקומות נוספים. לא נעצור עד שהג'יהאד האיסלאמי יפסיק לאיים עלינו".

23:01: צבע אדום בעוטף עזה: שדרות, איבים וניר עם.

22:52: צבע אדום באשקלון.

22:34: יעד החיסול ברפיח: ח'אלד מנסור, מפקד מרחב דרום הרצועה של הג'יהאד האיסלאמי. זוהי הדמות הבכירה השנייה שצה"ל מחסל מאז תחילת המבצע, לאחר שבתחילתו הצליח לפגוע בתייסיר אל-ג'עברי, מפקד מרחב צפון הרצועה.

מבצע עלות השחר: חאלד מנסור, בכיר הג'יהאד שחוסל
חאלד מנסור, בכיר הג'יהאד שחוסל
מבצע עלות השחר: חאלד מנסור ותיסיר אלג'עברי
שני הבכירים שישראל חיסלה מתחילת המבצע: חאלד מנסור ותייסיר ג'עברי

צה"ל: לא תקפנו בג'באליא, ההרוגים במקום הם כתוצאה של שיגור רקטות כושל

22:28: ראש מערך ההסברה הלאומי פרסם הודעה מיוחדת כדי להדגיש את חוסר המעורבות של ישראל בהרג הילדים: "בניגוד לפרסומים הפלסטינים לגבי האירוע בג'באליא יש להבהיר – יש בידינו סרטונים המוכיחים מעל לכל ספק שלא מדובר בתקיפה ישראלית. כוחות הביטחון הישראלים לא תקפו בג'באליא בשעות האחרונות. הוכח באופן חד-משמעי כי מדובר בשיגור כושל של רקטה ששוגרה על ידי הג'יהאד האיסלאמי".

עוד ציין ראש מערך ההסברה כי "עם פרסום הידיעות בתקשורת הפלסטינית והבין-לאומית, התקיים תחקור כולל שהעלה באופן חד-משמעי כי לא מדובר בתקיפה ישראלית אלא בשיגור רקטה מהרצועה, שנפלה בלב ג'באליא. כל ירי של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הוא פשע מלחמה כפול. הוא יורה על אזרחים, ומשתמש בתושבי עזה כמגנים אנושיים. האירוע הזה הוא דוגמה לפגיעה של הג'יהאד האיסלאמי בתושבי הרצועה. ישראל מצרה על כל פגיעה בחפים מפשע".

22:23: צבע אדום בנחל עוז.

22:20: החלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בקריה בתל אביב.

22:02: צבע אדום במערב לכיש ועוטף עזה.

21:59: במערכת הביטחון הולכים לבדוק אם הייתה תקיפה בג'באליא ואת הדיווחים הפלסטיניים על פגיעה באזרחים לא מעורבים. בצה"ל עדיין לא יודעים לומר אם הנפגעים הם כתוצאה מתקיפה או עקב סיבות אחרות.

על פי בדיקה ראשונית של צה"ל, חוליית מחבלים התכוננה לשיגור רקטות לעבר המרכז. אחת ההערכות היא שייתכן שכתוצאה מכשל בשיגור מספר רקטות פגעו בבית של משפחה תמימה – וזה מה שהוביל למספר הנפגעים החריג.

דיווח ראשוני: צה"ל חיסל בכיר נוסף בג'יהאד האיסלאמי

21:50: דיווח: צה"ל תקף ברפיח את ביתו של בכיר בג'יהאד האיסלאמי.

21:45: פרסום ראשון: הלחץ הבין-לאומי על ישראל יגבר? במשרד החוץ מקבלים סימנים שמועצת הביטחון של האו"ם תתכנס השבוע לדיון על המצב בעזה.

21:37: צה"ל מעדכן: אנו תוקפים כעת ברצועת עזה.

21:30: צבע אדום במערב לכיש ובאשקלון.

מבצע עלות השחר (צילום: reuters)
מבצע עלות השחר | צילום: reuters

הפלסטינים מאשימים: 4 ילדים נהרגו בתקיפה ישראלית

21:17: דיווחים פלסטיניים: צה"ל תקף חוליית מחבלים באזור ג'באליא שהתכוונה לשגר רקטות לעבר ישראל. בעזה מדווחים על לפחות 7 הרוגים כתוצאה מהתקיפה ועל לפחות 30 פצועים. הפלסטינים טוענים שבין ההרוגים ישנם גם 4 ילדים: "ישראל ביצעה טבח".

21:13: צבע אדום בכיסופים.

21:09: בשעה זו – התייעצות של לפיד, בנט וגנץ עם בכירי מערכת הביטחון.

21:07: נבדק דיווח על פגיעת רקטה בסמוך למפעל במועצה האזורית שער הנגב. לא דווח על נפגעים. מהמשטרה נמסר כי "כוחות המשטרה הפועלים כעת בעיר שדרות איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה. על פי הדיווח הראשוני אין נפגעים ונגרם נזק למבנה".

21:06: משרד החוץ של ערב הסעודית בהודעת גינוי לישראל: "מגנים את התקפות כוחות הכיבוש הישראלי על רצועת עזה, וקוראים לקהילה הבין-לאומית לפעול להפסקת ההסלמה".

מבצע עלות השחר: פגיעת רקטה באשקלון (צילום: reuters)
פגיעת רקטה באשקלון | צילום: reuters

21:01: מטח כבד לעבר הדרום ועוטף עזה: צבע אדום באשדוד, באשקלון ובשדרות. כ-10 רקטות נורו לעבר ישראל.

20:58: צבע אדום באזור התעשייה הדרומי באשקלון, בשדרות ובאזור עוטף עזה.

20:44: המועצה האזורית חוף אשקלון: במטח הירי האחרון – שרידי רקטה שיורטה באוויר נפלה ברפת בקיבוץ זיקים. נזק קל לגג, אין נפגעים.

20:42: שר הביטחון גנץ קיים הערב הערכת מצב מבצעית בהשתתפות סגן שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, מנכ"ל משרד הביטחון ובכירים נוספים.

20:40: צבע אדום במערב הנגב.

20:38: צבע אדום בשדרות, איבים וניר עם.

מבצע עלות השחר: הערכת מצב מבצעית בקריה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הערכת מצב מבצעית בקריה | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מבצע עלות השחר: נזק מנפילת רקטה באשקלון (צילום: רויטרס)
נפילת הרקטה באשקלון | צילום: רויטרס

ליברמן: "לא מוכנים לחיות תחת איום"

20:37: שר האוצר אביגדור ליברמן אמר בריאיון לחדשות סוף השבוע כי "אין לנו שום עניין בעימות" אך נאלצנו להגיב כי "תייסיר אל-ג'עברי לא רק היה פצצה מתקתקת – אלא גם הפעיל פצצות מתקתקות על הגדר".

"אם הג'יהאד האיסלאמי יודיע שהוא מפסיק את האש גם אנחנו מפסיקים את האש", הצהיר השר. "פנינו בטח לא למלחמה, אבל אנחנו לא מוכנים לחיות תחת איום של אף אחד. אני מקווה שהמסר הזה נקלט היטב גם בבירות. אני מכוון לכולם, אני אומר שמדינת ישראל לא יכולה להתנהל ולחיות תחת איומים של ארגוני טרור כאלה ואחרים".

20:31: צבע אדום בעין השלושה.

20:21: החלה הערכת המצב בקריה בתל אביב לקראת כינוס הקבינט. בדרג המדיני ערוכים למבצע שימשך עוד כמה ימים, אך מודים שרוב מטרות המבצע כבר הושגו והיו שמחים לסיימו כמה שיותר מהר.

20:17: תא"ל נמרוד אלוני, מפקד אוגדת עזה, אמר לחדשות סוף השבוע כי אנו ממשיכים לתקוף, לפגע בחמושים וכי לצה"ל יש עוד יעדים רבים. לדבריו, "אם נמשיך בפעילות הממוקדת אז לא נצטרך להרחיב את המערכה לארגונים נוספים".

20:15: דיווח מעובדי ויערני קק"ל: שריפה פרצה ביער קק"ל צמוד לנחל עוז. ישנו חשד לנפילת רקטה בשטח. במקום נמצאים כוחות כיבוי.

פיקוד העורף: אין שינוי בהנחיות המיוחדות

20:05: פיקוד העורף מותיר את ההנחיות המיוחדות לאזרחים ללא שינוי. בעוטף עזה יש הגבלת התקהלויות של 10 אנשים בשטח פתוח ו-50 איש במבנה סגור. באזור לכיש, מערב ומרכז הנגב ישנה הגבלה של 10 איש בשטח פתוח ו-100 איש במבנה סגור. החופים סגורים לציבור. בשאר הארץ – שגרה.

19:59: צבע אדום בקיבוצים ניר עוז ומגן.

19:51: צבע אדום בכרם שלום.

19:47: צבע אדום בדרום אשקלון ואזור מערב לכיש.

19:42: שרת התחבורה מרב מיכאלי: "הממשלה הוכיחה שהיא לא מחכה ומתייחסת לעוטף עזה כמו שממשלות קודמות התייחסו לתל אביב. היה מאמץ למנוע את הסבב הזה ושילמנו על זה מחיר עם הצרת צעדיהם של תושבי העוטף. רק כשהתברר שזה בלתי אפשרי נעשה הדבר. נמשיך עד אשר נהיה בטוחות שהאיום הוסר ושאפשר לחזור לשגרה".

19:40: צבע אדום בקיבוצים ארז ואור הנר.

19:32: צה"ל מפרסם תיעוד חדש של חיסול בכיר הג'יהאד האיסלאמי תייסיר אל-ג'עברי אמש: טיל מדויק שחדר לדירתו דרך החלון.

מבצע עלות השחר: ירי רקטות לעבר אשקלון (צילום: רויטרס)
תופסים מחסה באשקלון מפני רקטות | צילום: רויטרס

19:20: צבע אדום בעוטף עזה: סעד, עלומים, זמרת ושובה.

שלושת הפצועים קל שוחררו לבתיהם

19:16: בית החולים סורוקה בבאר שבע מעדכן כי שלושת הפצועים (אזרח אחד ושני חיילים) שנפצעו מרסיסים הבוקר טופלו ושוחררו לאחר מספר שעות.

מבצע עלות השחר: ירי רקטות לתל אביב-יפו (צילום: רויטרס)
מבצע עלות השחר: ירי רקטות לתל אביב-יפו | צילום: רויטרס
מבצע עלות השחר: נפל רקטה בראשל"צ (צילום: החברה לביטחון בראשל"צ)
נפל רקטה בראשון לציון | צילום: החברה לביטחון בראשל"צ

19:15: משרד הרווחה העביר תקציב חירום למחלקות לשירותים חברתיים בעוטף וערוך לפינוי דיירים ממסגרות חוץ ביתיות. השר מאיר כהן: "חוזקו של העורף הוא מרכיב קריטי בתפיסת הביטחון של ישראל ולשירותי הרווחה יש תפקיד מרכזי בחיזוק העורף. הם מתורגלים במתן מענה בעתות חירום וימשיכו לסייע לאוכלוסייה עד אשר יוחזר השקט והביטחון לאזור".

19:13: צבע אדום בנתיב העשרה.

19:07: צבע אדום בעוטף עזה: ניר עם, שדרות ואיבים.

18:59: צבע אדום בנחל עוז.

18:52: דיווח פלסטיני: צה"ל תוקף בדרום הרצועה.

18:47: פקחי החברה לביטחון איתרו את שרידי רקטה שנורתה לעבר ראשון לציון ויורטה על ידי כיפת ברזל. חבלני המשטרה בדרך למקום.

מבצע עלות השחר: יירוט כיפת ברזל בתל אביב
יירוט מעל תל אביב

18:39: צבע אדום באשקלון, זיקים וכיסופים.

18:30: 350 רקטות ופצצות מרגמה נורו לעבר ישראל מרצועת עזה מאז תחילת מבצע "עלות השחר", כך על פי נתוני צה"ל. כיפת ברזל יירטה בהצלחה של 96%.

מבצע עלות השחר: נתוני ירי רקטות וכיפת ברזל

18:26: צבע אדום ברעים.

מטח רקטות כבד לעבר גוש דן והדרום

18:19: הירי למרכז: בניגוד לדיווחים קודמים – 2 רקטות נפלו בים סמוך לתל אביב ולא מול נתניה. 2 רקטות נוספות יורטו על ידי כיפת ברזל מעל בת ים.

מבצע עלות השחר: נפילה באשקלון (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
נפילה באשקלון - ללא נפגעים | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

18:18: הרמטכ״ל רב-אלוף אביב כוכבי בביקורו בפיקוד הדרום: "לא נאפשר לאף ארגון באף זירה לפגוע בריבונות של מדינת ישראל".

18:15: דיווח ראשוני על נפילה באשקלון בחניית רכבים – ללא נפגעים. מהמשטרה נמסר כי "לפני זמן קצר כוחות המשטרה הוזעקו בעיר אשקלון בעקבות דיווח על נפילת פריט רקטי ברחוב. לא דווח על נפגעים, אך נגרם נזק. חבלני משטרת ישראל מטפלים בפריט במטרה להסירו בבטחה מהמקום".

18:12: צבע אדום בחולית ונחל עוז.

18:08: דיווחים על מספר יירוטים באזור ראשון לציון, לפי שעה אין דיווח על נפגעים.

מבצע עלות השחר: נפילת רקטה באשקלון (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
רקטה שנפלה באשקלון | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

18:04: צבע אדום בעוטף עזה, אזור לכיש, השפלה, אשקלון ואשדוד.

18:03: צבע אדום בגוש דן: אזעקות בדרום תל אביב ויפו, בת ים, חולון, ראשון לציון ואזור. הדי פיצוצים נשמעים באזור תל אביב.

18:02: צבע אדום באשקלון, כרמיה וזיקים.

17:59: צבע אדום בכרם שלום, כיסופים, שדרות, איבים וניר עם.

17:55: צבע אדום בכרם שלום.

17:52: צבע אדום בנחל עוז.

17:38: צבע אדום בכיסופים.

17:37: דיווח פלסטיני: צה"ל תוקף במחנה הפליטים נוסייראת במרכז רצועת עזה.

17:35: הערכה: ההנחיות שפרסם פיקוד העורף אתמול יישארו בתוקף גם מחר.

מבצע עלות השחר: כיפת ברזל (צילום: דובר צה"ל)
מערכת כיפת ברזל. 95% הצלחה מאז תחילת מבצע עלות השחר | צילום: דובר צה"ל
מבצע עלות השחר: כיפת ברזל בפעולה (צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90)
מבצע עלות השחר: כיפת ברזל בפעולה | צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

השר בר-לב: "לא נגביל עליית יהודים להר הבית מחר"

17:30: השר לביטחון הפנים עמר בר-לב קיים הערכת מצב עם בכירי משרדו ומפכ"ל המשטרה קובי שבתאי. בר-לב ציין כי למרות המצב הביטחוני, הוחלט שלא להגביל מחר, תשעה באב, את ביקור היהודים בהר הבית – גם לא של חברי כנסת. "עם זאת, גורם במשטרת ירושלים אומר שההחלטות האלה עשויות להשתנות בדיון של הקבינט מדיני-ביטחוני הערב", הוסיף.

לדבריו השר, משעות הבוקר תפעל המשטרה במערכים מוגברים, ומאות שוטרים יוצבו במזרח ירושלים ובעיקר בעיר העתיקה וסביב הר הבית. "עד כה לא דווח על תכונה מיוחדת ולא התקבל מידע על כוונות להפר את הסדר או לפגוע בביקורי היהודים והתיירים בהר הבית מחר", ציין בר-לב.

"המשימה המרכזית של משטרת ישראל היא להקפיד שהשקט בפנים הארץ יישמר, ולוודא שכל ההנחיות שהוטלו באזור הדרום בעקבות ההכרזה על מצב חירום נאכפות", אמר בר-לב. "המשטרה פרוסה בכוחות מתוגברים ברחבי הארץ, והיא תתוגבר במידת הצורך בכוחות מילואים מאומנים ומיומנים שגוייסו לשם כך".

17:23: דיווח פלסטיני: גדודי אל-קודס של הג'יהאד האיסלאמי קוראים לכוחות העילית שלהם להיות ערניים ומוכנים.

17:21: צה"ל מעדכן כי תקף באמצעות כלי טיס שלושה משגרי פצמ"רים של הג'יהאד האיסלאמי במרחב רצועת עזה.

מבצע עלות השחר: פגיעה ישירה של רקטה בבית בשדרות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
מבצע עלות השחר: פגיעה ישירה של רקטה בבית בשדרות | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

17:15: צבע אדום בנחל עוז.

17:01: צבע אדום בנחל עוז.

16:57: צבע אדום בנתיבות, כפר מימון, תושיה ונחל עוז.

16:50: צבע אדום באשקלון.

גנץ: "נמשיך לסכל טרוריסטים רבים"

16:48: שר הביטחון גנץ בביקור בסוללת כיפת ברזל הדגיש כי מטרת המבצע היא החזרת השקט והיציבות לעוטף עזה: "סיכלנו ונמשיך לסכל טרוריסטים רבים המתכננים לשגר רקטות ופצמ"רים לישראל. פגענו בעשרות מתקנים צבאיים שמשמשים את הג'יהאד האיסלאמי לייצור ולשיגור. ולוחמי כיפת ברזל שאני נמצא יחד איתם כאן ממשיכים להגן על העורף עם עיניים על המטרה כל העת".

מבצע עלות השחר הפצצה במרכז עזה (צילום: רויטרס)
מבצע עלות השחר: הפצצה במרכז עזה | צילום: רויטרס

גנץ חזר והאשים את הנהגת הג'יהאד האיסלאמי בכך שהיא מתעלמת מהסבל של תושבי הרצועה. "הנהגת הג'יהאד האיסלאמי שיושבת בחו"ל במסעדות ומתארחת בבתי המלון בטהראן, בסוריה ובלבנון – מנותקת מאנשיה ופוגעת פגיעה אנושה בחייהם ובפרנסתם של תושבי עזה", אמר שר הביטחון. "המאמץ ההתקפי מול מחוללי הטרור ימשיך ויתעצם – בלי גבולות ובלי מגבלות".

16:22: לפיד שוחח עם ראשי רשויות מהדרום ועדכן אותם בהתקדמות המבצע. מלשכת ראש הממשלה נמסר: "רה"מ לפיד שמע מראשי הרשויות על הצרכים המידיים וארוכי הטווח של האזור, בעקבות פרוץ המבצע. וכן, עדכן אותם רה"מ כי בהמשך היום יתכנס פורום המנכ"לים, בהובלת מנכ"לית משרד רה"מ, כדי למפות, לסנכרן ולייעל את המענים לתושבים כדי לסייע ככל הניתן". "ראשי הרשויות הביעו תמיכה וחיזוק במטרות המבצע. תושבי העוטף חזקים ויש רוח גבית להמשך קיום המבצע עד להשבת הביטחון לאזור".

מבצע עלות השחר: מערכת כיפת ברזל בפעולה (צילום: רויטרס)
מבצע עלות השחר: מערכת כיפת ברזל בפעולה | צילום: רויטרס

16:20: המרכז הרפואי ברזילי מעדכן כי מתחילת המבצע הובאו למרכז 20 נפגעים – מתוכם 5 נפגעי חרדה ו-15 נפגעי גוף עם חבלות קלות כתוצאה מריצה לממ"ד בזמן האזעקה.

16:15: צבע אדום באזור שדרות, איבים, ניר עם, גבים ומכללת ספיר. דיווחים על מספר יירוטים מוצלחים.

16:10: סגן שר הביטחון אלון שוסטר: "אין זמן תפוגה למהלך – נמשיך עד שמטרות המבצע יושגו".

באוצר נערכים לתשלום פיצויים לנפגעים

16:05: שר האוצר אביגדור ליברמן מכנס בשעה זו דיון חירום בהשתתפות צמרת משרד האוצר, כדי לבחון סיוע מיידי לנפגעים בסבב לחימה הנוכחי. "עם ישראל חזק וגם האויב יודע זאת. נעשה כל שביכולתנו על מנת להבטיח את היציבות הכלכלית והביטחונית של אזרחי ישראל בכלל ותושבי הדרום בפרט", אמר ליברמן.

15:59: בשל המצב הביטחוני – בעוד זמן קצר רה"מ לפיד יקיים דיון מיוחד עם ראשי הרשויות בדרום.

15:49: בוטלה ההתרעה בהתנחלות אלעזר מחשש לחדירת מחבלים. פיקוד העורף מעדכן כי לא מדובר באירוע ביטחוני והתושבים יכולים לצאת מהבתים ולנוע באזור ללא הגבלה.

15:47: צבע אדום בבארי.

מבצע עלות השחר: תקיפות צה"ל בעזה (צילום: רויטרס)
מבצע עלות השחר: תקיפות צה"ל בעזה | צילום: רויטרס
נפילת רקטה בבית בשדרות

15:44: השרה מירב כהן במשדר המיוחד: "אנו לא מעוניינים להרחיב את המבצע הזה, אבל מוכנים לכל תרחיש. נעשה הכל לעבור את זה בשלום ולחזור לשגרת החיים ללא אבדות. כל התרחישים נלקחו בחשבון וגם העורף נותן לנו את הגיבוי הזה. הציבור רוצה שקט ולא יכול לקבל את העובדה שהג'יהאד האיסלאמי יקבע את סדר היום הציבורי".

צה"ל: תקפנו מחסני אמל"ח של גא"פ

15:34: צה"ל מעדכן כי תקף מחסני אמל"ח של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה. "מסוקי קרב וכלי טיס תקפו לפני זמן קצר שני מחסני אמל"ח ימיים אשר מוקמו בבתיהם של פעילים מהכוח הימי של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה", נמסר.

15:33: צבע אדום בעלומים.

15:27: צבע אדום בנחל עוז.

15:04: חשש לחדירת מחבלים בהתנחלות אלעזר, התושבים נקראו להסתגר בבתיהם ולנעול דלתות.

14:58: בעקבות מבצע "עלות השחר": ראש הממשלה יאיר לפיד הזמין את ראש האופוזיציה בנימין נתניהו לפגישת עדכון ביטחוני מחר. נתניהו אישר את הגעתו.

14:57: צבע אדום בנתיב העשרה.

14:37: אזעקה במבקיעים שבלכיש ובנחל עוז בעוטף.

פגיעה ישירה בשדרות – אין נפגעים

14:22: פגיעה ישירה של רקטה בבית בשדרות, אין נפגעים בגוף – המשפחה הייתה בממ"ד. נזק נגרם לבית.

14:10: רסיס נפל בשדרות, ככל הנראה של כיפת ברזל – במקום כמה נפגעי חרדה.

14:09: אזעקה באשקלון.

14:06: דובר צה"ל: צוותי טנקים וכוחות שריון תוקפים יעדי טרור ברצועת עזה עם יחידות מיוחדות להשמדת עמדות צבאיות של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. מהבוקר הושמדו 7 עמדות.

14:03: בקהיר העבירו לשני הצדדים הצעה להפסקת אש.

13:59: אזעקות נשמעו באשדוד, אשקלון, שדרות ויישובים בעוטף.

13:48: צה"ל ממשיך לתקוף: בניין בן חמש קומות הופצץ במרכז עזה.

תקיפת חיל האוויר בנוסיראת

13:39: בטלוויזיה האיראנית מצטטים את מפקד משמרות המהפכה: "ישראל תשלם מחיר כבד על המתקפות בעזה".

13:32: אזעקות בשדרות, מפלסים, ניר עם וגבים.

13:09: צבע אדום בניר עוז שבעוטף.

13:06: לפיד הודיע שהקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה 22:30 בקריה.

12:42: בית החולים ברזילי: מחלקות הילדים, הפגייה, הילודים, הפנימיות, נירולוגיה, פסיכיאטריה, טיפולי הדיאליזה והקרדיולוגיה עברו למרחב ממוגן.

עקב המבצע: בוטל משחק יובנטוס-אתלטיקו בבלומפילד

12:36: בעקבות המצב הביטחוני: המשחק בין יובנטוס ואתלטיקו מדריד שהיה אמור להתקיים בבלומפילד בוטל.

12:29: שוב אזעקות באשקלון ובעוטף.

12:22: אזעקות באשקלון ובעוטף.

12:21: הותר לפרסום: השניים שנפצעו קל מנפילת פצמ"ר בדרום העוטף בזמן שטיפלו בנפל ישן הם חיילים מהיחידה לסילוק פצצות.

12:20: הוסר החשש לחדירת כלי הטיס בנחל עוז.

12:17: אזעקות באזור התעשייה הדרומי באשקלון, בזיקים ובכרמיה.

12:15: דיווח במצרים: משלחת של בכירים מהג'יהאד האיסלאמי תגיע לקהיר בשעות הקרובות ותיפגש עם בכירים במודיעין המצרי במטרה לדון בסיום הלחימה בעזה.

12:14: בעזה מדווחים שהופסקה פעילות תחנות הכוח היחידה בשל מחסור בדלק.

12:13: שרפה פרצה במפעל באשכול, ככל הנראה בשל המטחים האחרונים. אין נפגעים במקום, כוחות מד"א מאבטחים את פעולות הכבאים. הושגה שליטה על האש.

נפילה ליד רפת בתוך קיבוץ במועצה האזורית אשכול (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צילום: החדשות 12, החדשות12

12:09: אזעקות באשקלון.

12:07: אזעקות בעוטף עזה.

יו"ר רע"ם: "מתנגדים לכל מלחמה – איך אין לנו השפעה"

12:06: יו"ר רע"ם מנסור עבאס בערבית: "מתנגדים לכל מלחמה שנופלים בה קורבנות וחפים משפע, אך אין לנו שום השפעה על מבצעים צבאיים. אנחנו נמצאים בכנסת כדי לעבוד למען החברה הערבית ולא כדי להשפיע על מדיניות החוץ והביטחון של מדינת ישראל".

12:05: התרעה על חדירת כלי טיס עוין באזור נחל עוז.

12:00: אזעקות באשדוד.

11:58: אזעקות בעוטף עזה.

11:51: אזעקות במודיעין ובאזור השפלה: בית עוזיאל, עזריה, גזר, בית חשמונאי וכפר שמואל.

11:49: דובר חמאס: "מתנהלים מגעים אינטנסיביים דרך מתווכים להשגת רגיעה".

11:45: 2 פעילי ג'יהאד נהרגו בתקיפת מכונית סמוך לח'אן יונס.

11:36: אזעקות בנחל עוז ובעלומים.

שני פצועים קל מרסיסים בעוטף עזה

11:30: הפצועים בעוטף: מדובר בצוות שטיפל בפצמ"ר ותוך כדי נפגע מרסיסים. השניים מטופלים במצב קל ובקרוב יוחלט אם לפנות אותם לבית החולים.

11:24: שני פצועים קל מנפילה בעוטף.

11:14: כלי טיס תקף חוליית פעילי ג'יהאד איסלאמי שנערכו לירי מרגמות לעבר יישובי העוטף.

11:16: אזעקות בנחל עוז ובעלומים.

11:06: אזעקות בשדרות ובעוטף.

11:03: היעד של התקיפה בנוסיראת היה מרחב שיגור. ברפיח התבצעה תקיפה לעבר רוכב אופנוע.

10:54: אזעקה בניר עוז שבעוטף.

10:46: חיל האוויר תוקף בנוסיראת שבעזה.

מבצע: עלות השחר
מבצע "עלות השחר": יירוט לעבר גוש דן

10:40: שר הביטחון גנץ בתום הערכת מצב: "נמשיך במאמץ ההתקפי נגד הג'יהאד האיסלאמי".

10:38: נשיא איראן מגנה את מה שהוא מגדיר כ"תוקפנות הישראלית על עזה".

מחסור בדלק ברצועה

10:30: במקביל להסלמה – משבר האנרגיה ברצועה מחריף: בשל מחסור בדלק, תחנת הכוח בעזה צפויה להפסיק לפעול בשעה 12:00.

10:18: דובר הג'יהאד האיסלאמי: "הודענו למתווכים שיש לנו עדיפות כרגע "להגיב על 'פשעי הכיבוש', עוד לא השתמשנו ברקטות ארוכות הטווח שלנו".

10:01: צה"ל תוקף מטרות של הג'יהאד במרחב רצועת עזה

09:54: דובר צה"ל רן כוכב בריאיון לחדשות 12: "ב-20 שעות האחרונות פגענו בג'יהאד פגיעה מאוד משמעותית – גם ברצועה וגם ביו"ש. עוד נכונו לנו ירי מאוד משמעותי, אנחנו נערכים עם לוחמי ההגנה האווירית כאן בעוטף".

09:47: שרפת קוצים פרצה בשטח פתוח בשדרות כתוצאה מרסיס, כוחות כיבוי במקום.

09:45: אזעקות בעוטף.

09:39: אזעקות בשדרות ובעוטף עזה.

09:34: דובר צה"ל: הותקפה חוליית פעילי ג'יהאד שנערכו לירי מרגמות לעוטף עזה.

09:29: זוהו כמה נפילות בדקות האחרונות בשטחים פתוחים, אין נפגעים בגוף.

09:21: צבע אדום בנתיב העשרה.

09:12: גדי ירקוני ראש מועצת אשכול על פציעת הפועל: "היה בעבודה ונשמע להוראות, נפצע קל מאוד. אני קורא לכולם לשהות קרוב למרחב המוגן".

08:56: זוהתה נפילה במועצה האזורית אשכול סמוך לרפת – אחד הפועלים נפצע קל, מטופל על ידי מד"א במקום ולא נזקק לפינוי.

מבצע: עלות השחר
מבצע "עלות השחר": יירוט לעבר גוש דן

08:53: אזעקות צבע אדום בעוטף.

08:50: התקיפה בח'אן יונס – הפלסטינים מדווחים על שני הרוגים.

08:49: דיווחים פלסטינים על תקיפת אופנוע בשוג'אעיה – מזרח העיר עזה.

גורם בגא"פ: "אין דיבורים על רגיעה"

08:35: גורם בג'יהאד האיסלאמי לאל-ג'זירה: "אין דיבורים על רגיעה או מאמצי תיווך עד כה. המצב נוטה להסלמה".

08:27: דיווחים פלסטינים על 3 פצועים בתקיפת מל"ט באזור ח'אן יונס, מתוכם אחד במצב אנוש.

08:22: התרעות בעוטף.

08:07: התרעות הופעלו באשקלון ובעוטף עזה.

07:49: אזעקות הופעלו בעוטף עזה.

07:39: התרעות הופעלו בעוטף עזה ובשדרות – פיצוצים עזים נשמעו באזור.

07:20: עד כה נורו 160 רקטות, שרובן לא הגיעו לשטחה של ישראל. 60 רקטות יורטו על ידי מערכות כיפת ברזל שנחלו הצלחה של מעל ל-90%. 40 מטרות הותקפו, בהן 6 אתרי ייצור אמל"ח ו-6 מחסני אמל"ח.

07:06: התרעות נשמעו בעוטף עזה ובשדרות.

07:00: החל מחצות כ-20 רקטות נורו לעבר עוטף עזה – כולן יורטו או נפלו בשטחים פתוחים.

06:53: לוחמי צה"ל, השב"כ ומג"ב פעלו הלילה ביהודה ושומרון למעצר של 20 חשודים בפעילות טרור, בהם 19 פעילים המשויכים לג'יהאד האיסלאמי. כלל החשודים הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון – אין נפגעים לכוחותינו.

הערכת המצב של פורום מטכ״ל הערב
הערכת המצב של פורום מטכ״ל הערב

06:52: חופי הים בראשון לציון נאסרו לרחצה, נוסף על חופי אשקלון, אשדוד, פלמחים, זיקים וניצנים – כך מעדכן משרד הפנים בעקבות הערכת המצב הביטחונית.

06:28: צה"ל ביצע שורת מעצרים של פעילים המזוהים עם הג'יהאד האיסלאמי ביהודה ושומרון – פעילות הכוחות בשטח ממשיכה.

06:15: התרעות נשמעו בשדרות ובעוטף עזה.

05:51: כלי טיס צה"לי תקף משגר רקטות נוסף של הג'יהאד האיסלאמי במרחב רצועת עזה. לפי דובר צה"ל מעמדת שיגור זו נורו במהלך הלילה טילים לשטח ישראל.

04:34: התרעה הופעלה באזור עוטף עזה – בכרם שלום ובכיסופים. 

03:00: התרעה הופעלה בעוטף עזה.

02:50: התרעה נשמעה בשדרות ובעוטף עזה.

02:08: התרעות צבע אדום נשמעו בעוטף עזה.

01:57: דובר צה"ל – כלי טיס של צה"ל תקפו משגרי רקטות נוספים של הג'יהאד האיסלאמי בצפון הרצועה. 

צה"ל תקף אתרים לייצור פצצות מרגמה

01:26: מטוסי קרב של צה"ל תקפו אתר נוסף לייצור חומרים המשמשים לייצור רקטות של הג'יהאד האיסלאמי, נוסף על אתרים לייצור פצצות מרגמה. צה"ל ממשיך בשעה זו לתקוף מטרות טרור של הארגון ברחבי הרצועה – כך לפי דובר צה"ל.

פעילות צה"ל באיו"ש (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל באיו"ש | צילום: דובר צה"ל

01:06: משרד החוץ הטורקי: "מגנים בחריפות את התקיפות האוויריות שביצעה ישראל על עזה ב-5 באוגוסט. אין זה מתקבל על הדעת שאזרחים, בהם ילדים, איבדו את חייהם במהלך התקיפות".

00:49: התרעת צבע אדום הופעלה באזור התעשייה הדרומי באשקלון ובכרם שלום.

00:44: התרעות צבע אדום נשמעו בעוטף עזה ובשדרות.

00:37: עיריית שדרות מעדכנת כי במטח האחרון זוהתה נפילה אחת בשטח פתוח בשכונה בפיתוח, שאינה מאוכלסת – אין נפגעים בגוף, נזק קל נגרם לגדר.

00:30: משרד החוץ המצרי מנהל "מגעים אינטנסיביים מסביב לשעון על מנת להכיל את המצב בעזה, לפעול להרגעה ולשמירה על חיים ורכוש" – כך על פי מספר דיווחים. 

00:19: צוותי מד"א פינו עד עתה 5 בני אדם לקבלת טיפול רפואי – 4 פצועים קל שנחבלו במהלך ריצה למרחב המוגן ואדם אחד שלקה בהתקף חרדה. באשדוד, אישה כבת 67 במצב קל עם חבלה בכתף, פונתה לבית החולים אסותא אשדוד. בשדרות, אישה כבת 33 במצב קל עם חבלה באגן וגבר כבן 28 עם חבלה בגפיים פונה לבית החולים ברזילי. באשקלון נפגע חרדה פונה לבית החולים ברזילי.

00:08: מטח כבד נורה לעבר עוטף עזה ושדרות.

23:58: דובר צה"ל מעדכן כי כלי טיס תקף לפני זמן קצר משגרי רקטות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. מעמדות שיגור אלו נורו הלילה למעלה מ-10 רקטות לעבר שטח ישראל.

עלות השחר (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
עלות השחר | צילום: AP Photo/Hatem Moussa

בצה"ל נערכו למבצע עם פריסת סוללות כיפת ברזל

מטוסי צה"ל תוקפים החל מאתמול בשעות אחר הצוהריים מטרות רבות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, כשהמשמעותית ביותר מבחינת ארגון הטרור היא תייסיר אל-ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד בצפון הרצועה, שחוסל באמצעות מטוסי קרב. 

עוד טרם התגובה מעזה בדמות עשרות רקטות ופצצות מרגמה על ישראל, צה"ל פרס סוללות כיפות ברזל גם באזור המרכז. שר הביטחון בני גנץ אישר בצו חריג לזמן עד 25 אלף אנשי מילואים, והשר לביטחון הפנים עמר בר-לב הנחה לגייס עשר פלוגות מילואים של מג"ב להגברת הכוננות ברחבי הארץ.

_OBJ

מצב מיוחד הוגדר בעורף – ותושבים במרחק של עד 80 ק"מ מהרצועה הונחו להישאר סמוך למרחבים המוגנים, בינתיים עד היום בערב לפחות. עבור יישובים רבים בעוטף עזה, מדובר בעצם על הסתגרות ממושכת בבתים. משרד הביטחון הפעיל לראשונה את תוכנית "מרחק בטוח אזרחי", המאפשרת לתושבי העוטף להתפנות למתקני הארחה במימון המדינה.

אמש התקיימה הערכת מצב מורחבת שכינס ראש הממשלה לפיד עם שר הביטחון גנץ, ראש הממשלה החליפי בנט ובכירי מערכת הביטחון. "ישראל לא מעוניינת במערכה רחבה בעזה, אבל גם לא חוששת ממנה", אמר רה"מ לפיד על מבצע "עלות השחר" בהצהרה לתקשורת שמסר בסיומה. "אף ארגון טרור ואף אדם לא יחזיק באזרחי ישראל כבני ערובה. מי שיאיים – לא יתקיים", אמר שר הביטחון גנץ.