יותר מיממה חלפה מאז שישראל פתחה במבצע "עלות השחר" נגד מטרות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, וגורם בכיר אומר היום (שבת) כי "ישראל נגררה לסיטואציה שלא כיוונה אליה".

האירוע עם הג'יהאד האיסלאמי מתגלגל כבר שבועיים, וג'עברי שחוסל אתמול תכנן פעולה כבר תקופה ארוכה. מעצרו של ראש הארגון בגדה בסאם א-סעדי מוקדם יותר השבוע, האיץ את האירוע והיווה תירוץ להסלמה עבור הארגון. כמו כן, תחילה חשבו בג'יהאד האיסלאמי שסעדי נהרג, מה שלא היה נכון. לכן, כבר תקופה שישראל במעקב אחרי הארגון.

בסאם א-סעדי, בכיר בג'יהאד האיסלאמי במעצר
מעצרו האיץ את ההסלמה, בסאם א-סעדי

ובזמן שצה"ל ממשיך לתקוף ברצועה וירי הרקטות לעבר ישראל נמשך, ביקר מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה בטהראן ונפגש עם מפקד משמרות המהפכה חוסין סלאמי. בביקור הזה חיפש נח'אלה "להרים ראש" והבהיר כי "ישראל תשלם מחיר כבר על המתקפות בעזה". מאיראן הוא מנסה להדליק את הזירה, אך בינתיים אינו מצליח, כפי שהעריכו גופי מודיעין.

ישראל פעלה כדי להוריד את גובה הלהבות דרך מתווכים, וגם באמצעות העברת מסרים. בנוסף, דרך המתווכים ישראל העבירה מסר לג'יהאד האיסלאמי שיפסיקו עם התוכניות להוצאת פיגוע – כי במערכת הביטחון ידעו על כך.

מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה נפגש מפקד משמרות המהפכה
חיפש "להרים ראש", מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה בביקור באיראן

ההנחיה של ראש הממשלה לפיד ושל שר הביטחון גנץ הייתה ברורה: להעביר מסר לארגון הטרור. כשהבינו שהדבר לא מסייע, בנוסף להשפעת הסגר על תושבי העוטף – שונה הכיוון והגיבו בהתקפיות. לראש הממשלה היה חשוב לוודא כי הפעילות מכוונת אך ורק נגד הג'יהאד האיסלאמי. הייתה הבנה שחמאס לא מחפשת להצטרף, כדי שהאירוע יהיה מתוחם, מגודר ונשלט.

הדגשים של ראש הממשלה לפיד היו לגרום מינימום נזק היקפי, ולא לפגוע בחמאס, אלא במטרות צבאיות מופללות של הג'יהאד האיסלאמי ברמה גבוהה ביותר, כדי להימנע מפוטנציאל הסלמה ולמקד את המערכה נגד הארגון.

מבצע עלות השחר: תקיפות צה"ל בעזה (צילום: רויטרס)
רה"מ לפיד ביקש למקד את המערכה בג'יהאד האיסלאמי ולגרום מינימום נזק היקפי | צילום: רויטרס

ואכן נראה כי הלחימה בעזה נותרה מול הג'יהאד האיסלמי, ובשונה ממקרים קודמים, אין לארגון עניין שההסלמה תגלוש לירושלים, שכן בינתיים לא רואים זיקה בין הזירות.

חמאס עשוי להתערב בתיווך לסיום הלחימה, ולארגון יש את היכולת להגביל את פעולות הג'יהאד האיסלאמי. בחמאס יודעים זאת – ומתווכים. הם מבינים שהמטרה היא שחמאס יסיים את האירוע, ולא רק יימנע מלהתערב. במצבע "חגורה שחורה" בשנת 2019 זה לקח יומיים.