מול האפשרות של חידוש המשא ומתן מול איראן על הסכם הגרעין, בישראל פעלו בתקופה האחרונה כדי למנוע שני אירועים משמעותיים. הראשון הוא שמשמרות המהפכה לא תוצא מהרשימה השחורה של ארגוני הטרור. לפי הדיווחים עד כה, נראה שבממשל האמריקני לא מתכוונים לעשות זאת. האירוע המשמעותי השני הוא שמירה על החקירות שסבא"א מנהלת בנוגע להפרות של איראן בתחום קידום ופיתוח פרויקט של גרעין צבאי. מדובר ב-4 חקירות, 4 תיקים, שבישראל פועלים כדי שלא ייסגרו. האיראנים, מצידם, התנו את החתימה על הסכם הגרעין בסגירת התיקים שנפתחו נגדם בסבא"א.

ראש סבא"א, רפאל גרוסי, נפגש עם ראש הממשלה בנט בישראל ביום שישי שעבר. בסבא"א אף תמכו אתמול (רביעי) בהחלטה לבקר את איראן על כך שלא הסבירה את עקבות האורניום שנמצאו בשלושה אתרי גרעין לא מוכרזים. על רקע הביקור הזה, בישראל מבינים שבארגון לא מתכוונים לסגור את ארבעת התיקים שנפתחו נגד איראן. מדובר באירוע דרמטי מכיוון שהוא גורם לשני דברים:

הראשון הוא שהאפשרות של חתימה על הסכם גרעין חדש מול איראן תידחה למועד לא ידוע. זה יגביר את הלחץ שמופעל על איראן - וכתוצאה מכך יגביר את הלחץ של האיראנים על האזור כולו. דוגמה למאמץ הזה כבר אפשר לראות בתקיפת מל"טים מתאבדים איראניים על שדה תעופה מקומי בעיר אירביל שבעיראק, וככל הנראה גם על הקונסוליה האמריקנית.

יו"ר סבא"א, רפאל גרוסי (צילום: רויטרס)
לא מתכוון לוותר על ההפרות, יו"ר סבא"א רפאל גרוסי | צילום: רויטרס
חיילי וקציני צבא אירן מצדיעים מול המנהיג חמינאי (צילום: AP)
בהיעדר הסכם, איראן צפויה להגביר את הלחץ באזור, ארכיון | צילום: AP

ההשלכה השנייה היא שזה יעצים ויחזק את הקואליציה האזורית של ישראל עם מדינות המפרץ, כולל סעודיה, יחד עם ארצות הברית. הגברת האיום מצד איראן יגביר גם, מנגד, את הפגנות הכוח המשותפת אל מול איראן, כמו תרגילים צבאיים משותפים של אותן מדינות. דוגמה לכך ניתן לראות בליווי שהעניקו מטוסי קרב ישראליים למפציצי B52 אמריקניים בשמי ישראל בדרכם למפרץ הפרסי, וההחלטה לפרסם את התמונות של המטס המשותף הזה.

מטוסי קרב ישראליים מלווים מפציצי B52 של ארה"ב (צילום: דובר צה"ל)
מטוסי קרב ישראליים מלווים מפציצי B52 של ארה"ב | צילום: דובר צה"ל

מטוסי קרב ישראליים מלווים מפציצי B52 של ארה"ב (צילום: דובר צה"ל)
מטוסי קרב ישראליים מלווים מפציצי B52 של ארה"ב | צילום: דובר צה"ל

המשמעות של שיתוף הפעולה הזה לא מסתכמת רק באימונים, אלא גם פעילות מבצעית משותפת בין חברי אותה קואליציה אזורית, שחלקה כבר החל: פריסה של מכ"מים בשורה של מדינות במפרץ הפרסי,שנועדו להתריע, עבורנו ועבורם, מפני טילי שיוט ומל"טים מתאבדים.

בעוד האיראנים צפויים להעלות את רף האלימות שלהם בהיעדר הסכם גרעין ולחץ מתגבר, למולם יתגבש שיתוף פעולה אזורי שאולי יתחיל כהגנתי, אך לא בהכרח יסתיים כך.