נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריע שמשמרות המהפכה של איראן לא יוצאו מרשימת ארגוני הטרור, כך דווח אמש (שלישי) באתר "פוליטיקו". לפי הדיווח, שמבוסס על גורמים במערב, ההחלטה התקבלה כבר בחודש שעבר ונמסרה לראש הממשלה נפתלי בנט בשיחת טלפון. מדובר בהישג לישראל, שלחצה על האמריקנים שלא לאפשר זאת במסגרת המשא ומתן על הסכם הגרעין.

במסגרת השיחה עם בנט, ביידן ורה"מ דנו על אודות מפת האיומים שמגיעה מאיראן ומהשליחים שלה במזרח התיכון. מיד אחרי השיחה פרסם בנט הודעה שלפיה הוא סומך על נשיא ארה"ב שלא יאפשר להוציא את משמרות המהפכה מרשימת הטרור. 

גורמים ישראלים מספרים כי ההחלטה סוכמה בביקור של היועצת המדינית היוצאת של בנט, שמרית מאיר, בוושינגטון בחודש שעבר. הביקור, שהתבצע בשליחות אישית של בנט, עסק רק בנושא זה וכלל פגישה עם היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן. 

אחרי הפגישה, שבסיומה עבר המסר לבנט וממנו לראש המוסד ולכולם, ביקשו האמריקנים שלא "לעשות חגיגה" על ההישג כדי לא להקשות על האמריקנים. 

"אני מברך את הממשל האמריקני ובראשו ידידי, נשיא ארה"ב ג׳ו ביידן, על כוונתו להשאיר את משמרות המהפכה במקום הראוי להם - רשימת ארגוני הטרור", מסר אמש בנט ולמעשה אישר את הדיווח בפוליטיקו. "בחודשים האחרונים הבהרנו את עמדתנו בנושא באופן מובהק - משמרות המהפכה הם ארגון הטרור הגדול בעולם, שמעורב בהכוונה ובהוצאה לפועל של פעולות טרור רצחניות ובערעור היציבות במזרח התיכון. זו החלטה נכונה, מוסרית ומוצדקת של הנשיא ביידן, עליה עדכן אותי הנשיא בשיחתנו האחרונה, ואני מברך אותו על כך". 

נפתלי בנט וג'ו ביידן (עיבוד: רויטרס)
בנט וביידן. שוחחו על כך בטלפון | עיבוד: רויטרס

ההחלטה להכניס את הארגון לרשימה התקבלה בארה"ב ב-2019 כחלק מהניסיון להפעיל לחץ מירבי על איראן, אחרי הפרישה מהסכם הגרעין. במסגרת המו"מ שהתחדש עלתה האפשרות להסיר את הארגון מהרשימה, וישראל הייתה הקול הבולט ביותר במאבק באפשרות הזאת. 

 

 

לאורך החודשים האחרונים נועדו רה"מ בנט, שר החוץ לפיד ושר הביטחון גנץ עם מקביליהם בארה"ב על אודות הנושא, והתעקשו שלא להתפשר מול איראן. האיראנים אמנם הציבו את הדרישה להוציא את משמרות המהפכה מהרשימה כ"דיל ברייקר", והדבר אכן נשקל אבל כאמור הלחץ הישראלי עבד וההחלטה, לפי הדיווח, השתנתה.