במשך ימים ארוכים הזהירו בממשלה ובמטה ללוחמה בטרור מפני פיגוע חטיפה או ירי ברחובות איסטנבול, ואתמול (חמישי) נחשפו לראשונה בטורקיה פרטים על החוליות האיראניות שתכננו לחטוף ולרצוח בכירים ישראלים ששהו בעיר. האירוע טרם הסתיים, ו-3 חוליות איראניות עדיין נמצאות בעיר ומתכננות ככל הנראה לנסות ולהצליח לבצע פיגוע, למרות שבישראל מעריכים שייתכן שבימים הקרובים אזהרת המסע תצומצם. נוכח הפרטים הרבים והדרמה שעדיין מתרחשת בעיר, N12 מנסה לעשות סדר בהשתלשלות האירועים שהנשיא הרצוג כינה "כמו סרט מתח". 

החשש מפיגוע נגד ישראלים בטורקיה - סיקור N12

1. מודיעין בישראל על איראנים שמתכננים פיגוע 

הדרמה החלה כאשר בישראל התקבל מידע על חוליות איראניות ומקומיות שמקבלות הוראות ממשמרות המהפכה ומנסות לפגוע בישראלים באיסטנבול. בשלב הזה הועלתה אזהרת המסע לטורקיה, אבל לא לדרגה החמורה ביותר הקיימת. בכל אותו הזמן גורמים בישראל עדכנו את הטורקים ושיתפו אותם במידע הקיים ברשותם. לצד זאת, גורמים דיפלומטים פעלו כדי שהאירוע לא יהפוך למשבר, ושטורקיה לא תזעם על פגיעה בתדמית המדינה ובתיירות. הטורקים למעשה פעלו במשותף עם ישראל. 

2. גורמי הביטחון והסיכול בטורקיה עודכנו 

מרגע שסוכנויות המודיעין באנקרה קיבלו לידיהן את המידע, הן הפעילו את כוחות הביטחון והסיכול שלהם כדי למנוע פיגוע נגד ישראלים בשטחן. באותו זמן איראן אומנם אמרה ש"נקמה לא תתבצע במדינה שלישית", ולכאורה הכחישו כל קשר לאפשרות של טרור על אדמת טורקיה, אבל בשלב הזה כבר היה ברור שהחוליות האיראניות נמצאות שם. 

דירת המסתור של המחבלים האיראנים (צילום: DHA)
דירת המסתור שבה הסתתרו חברי החוליה | צילום: DHA

3. מודיעין נקודתי וספציפי על פיגוע בסוף השבוע 

ב-13 ביוני, אזהרת המסע לאיסטנבול הועלתה לדרגה החמורה ביותר, בעוד שאר האזורים בטורקיה הוגדרו בדרגה אחת מתחת לה. ראש הממשלה בנט ושר החוץ לפיד הפצירו בישראלים שלא לנסוע לטורקיה, ומאלה שנמצאים שם - לשוב ארצה. אלא שהדרמה הגיעה לשיא בערב שבת בשבוע שעבר, אז - כמה דקות לפני השעה 20:00, יצאה אזהרה ספציפית לגבי פיגוע בסוף השבוע. הישראלים שנמצאים שם, שנאמדו בכ-2,000 בני אדם, נדרשו לשהות במלון שבו הם מתארחים, לא לצאת ממנו ואף לא לפתוח את הדלת לזרים. 

דיווחים באיראן: ראש המודיעין של משמרות המהפכה הודח
ראש המודיעין של משמרות המהפכה שהודח

4. מעצר חוליה איראנית באיסטנבול 

ביום חמישי שעבר, במקביל לאזהרות החמורות, כוחות הביטחון הטורקיים עצרו חוליה איראנית ש"תכננה לרצוח ולחטוף ישראלים". אתמול התקשורת בטורקיה חשפה את הדרמה. בתיעודים שמתפרסמים בטורקיה נראים חברי החוליה עומדים במרפסת בדירת המסתור שלהם באיסטנבול, ובדיווחים אחרים נכתב ששהו במלון באזור Beyoğlu בעיר. 

לפי הטורקים, האיראנים תכננו לחטוף דיפלומטים ותיירים ישראלים אחרי שעקבו אחריהם תקופה ממושכת. שמונת החשודים שנעצרו הם הרכב של איראנים וטורקים מקומיים שהיו חברים בשני תאים שכללו גם מתנקשים. חברי המודיעין האיראני והמקומיים התחזו לסטודנטים, לאנשי עסקים ולתיירים אבל לא הצליחו להוציא את הפיגוע אל הפועל. באותו השלב גם המוסד איתר את הישראלים שהיו אמורים להיות היעד לפיגוע והטיס אותם במטוסים פרטיים לארץ. 

 
איסטנבול טורקיה (צילום: Valeri Potapova, shutterstock)
רחובות איסטנבול בטורקיה | צילום: Valeri Potapova, shutterstock
 

5. הדחת ראש המודיעין של משמרות המהפכה  

מסוף השבוע שעבר סימנו בישראל בפומבי את חוסין טאאב, ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, כמי שאחראי לניסיון הפיגוע ומעוניין להוציא אותו אל הפועל בכל מחיר. בישראל רמזו שטאאב נדחק אל הקיר בשל חיסול הבכירים ומדעני הגרעין באיראן, ובשל העובדה שהוא לא מצליח לנקום את מותם. בשל כישלונו בהוצאת הפיגוע, איראן הודיעה אתמול רשמית שהוא אכן הודח מתפקידו ועבר לבצע תפקיד אחר. 

דירת המסתור של המחבלים האיראנים (צילום: DHA)
הבניין שבו הסתתרו חברי החוליה | צילום: DHA

כאמור, גורמי הביטחון בישראל מעריכים שבטורקיה נמצאות עוד שלוש חוליות שמתכננות להוציא פיגוע, והחשש לקיומו עדיין קיים. עם זאת, גורם ביטחוני הבהיר שמתחילים כבר לראות את הסוף, וכי ייתכן שבימים הקרובים אזהרת המסע לאיסטנבול תצומצם.