נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס הערב (חמישי) לניסיונות של איראן לפגוע בישראלים בטורקיה, ולחשיפת תא איראני שנערך לרצוח ישראלים במדינה. "כוחות הביטחון שלנו פועלים 24/7 בדרכים המזכירות סרטי מתח, לא נעמוד בחיבוק ידיים", אמר הרצוג. הנשיא אמר את הדברים בטקס סיום קורס טיס מספר 184 בבסיס חיל האוויר בחצרים. ראש הממשלה נפתלי בנט נפרד בנאומו מהתפקיד. "עשיתי הכי טוב שיכולתי, אוהב אתכם", אמר בנט.

החשש מפיגוע נגד ישראלים בטורקיה - סיקור N12

מלבד הנשיא וראש הממשלה, בטקס נוכחים גם סגן שר הביטחון אלון שוסטר והרמטכ"ל אביב כוכבי. "ביטחון אזרחי ישראל עומד למבחן יום יום", אמר הרצוג בנאומו. "איראן שולחת זרועות ארוכות של טרור לתוך ישראל, לגבולותינו וגם למדינות אחרות. אין אף מדינה בעולם שהייתה נותנת לאזרחיה החפים מפשע להיות מאוימים, אך ורק בשל זהותם", הבהיר הרצוג.
נפתלי בנט (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
"עשיתי הכי טוב שיכולתי, אוהב אתכם"‎. בנט נפרד מהקהל, בתום הטקס הערב | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

"התבשרנו היום על ניסיונות לחטוף ישראלים ולפגוע בהם, והאמינו לי שזרועות הביטחון שלנו פועלות 24/7, בפעולות סיכול ומניעה המזכירות לא אחת סרטי מתח ועלילה", הוסיף הנשיא הרצוג. "אני מזהיר את כל מי שחושב לנסות אותנו: איננו עומדים בחיבוק ידיים למול האיומים. ישראל שומרת על חופש פעולה ומבטיחה את האינטרסים הביטחוניים שלה. ידנו הארוכה תגיע לכל מקום שנבחר, בכל זמן שנבחר ובכל דרך שנבחר".  

גם הנשיא התייחס לפרידתו של ראש הממשלה בנט מהתפקיד והודה לו. "בשבוע הבא אתה עתיד לסיים את תפקידך. יהיו לנו עוד הזדמנויות להיפרד. שיתפנו יחד פעולה למען ביטחון ישראל, בהערכה הדדית ובחברות, כשטובת המדינה תמיד לנגד עיניך, ועל כך תודתי הגדולה".

ראש הממשלה נאם בנימה אישית יותר, ונפרד במהלך הנאום מתפקידו. "אני מעביר מדינה חזקה, בטוחה ושקטה בגבולות", אמר בנט. "אויבנו יודעים היטב שאנחנו נגיע לכל פינה בעולם כדי לשמור על ביטחון אזרחינו. הם לומדים שמי שזומם לפגוע בנו כאן, בביתנו, ישא במחיר כבד בביתו שלו". הוא הודה לחיילי צה"ל, לרמטכ"ל ולכל ארגוני הביטחון.

"בכל פעם שאישרתי תקיפה אווירית של טייסי חיל האוויר או מבצע קרקעי של לוחמי צה"ל, ימ"מ או פעולה חשאית של לוחמי הארגונים האחרים, ידעתי שיש על מי לסמוך", הוסיף בנט כשהוא נרגש. "עשיתי הכי טוב שיכולתי למען עם ישראל, למענכם, העם האהוב שלי". 

מוקדם יותר, התייחס לנושא שר החוץ יאיר לפיד במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הטורקי מבלוט צ'בושולו באנקרה. "בשבועות האחרונים ניצלו חייהם של אזרחים ישראלים בזכות שיתוף הפעולה הביטחוני והמדיני בין ישראל לטורקיה", אמר לפיד.

בכירים (צילום: דובר צה"ל)
סגן שר הביטחון, נשיא המדינה וראש הממשלה בטקס, הערב | צילום: דובר צה"ל

שר החוץ הודה לטורקיה על שיתוף הפעולה ועל הסיוע במניעת הפיגועים שתוכננו, והבהיר כי "המאמצים האלה נמשכים". הוא הבהיר כי "מאחורי הניסיונות האלה עומדת איראן. המודיעין אינו מוטל בספק". לדבריו, "לא מדובר רק בניסיונות לרצח של תיירים ישראלים חפים מפשע, אלא גם בהפרה ברורה של הריבונות הטורקית בידי הטרור האיראני, אף מדינה לא צריכה לסבול טרור על אדמתה".

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו, שנאם לצד לפיד בהצהרה משותפת, אמר כי סוכנויות הביטחון של ישראל ושל טורקיה משתפות פעולה בכל מה שנוגע לביטחון הישראלים בטורקיה וכי נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן מודע ומפקח על מה שקורה. עוד הוסיף השר: "לא ניתן לאף גורם לבצע פיגוע בשטחנו".