פיגוע קטלני שני בתוך שבוע: שני לוחמי מג"ב, יזן פלאח ושיראל אבוקרט ז"ל נרצחו ו-10 נפצעו בפיגוע ירי אמש (ראשון) ברחוב הרברט סמואל בחדרה. הפצועים, 1 במצב קשה, 1 במצב בינוני והיתר במצב קל, פונו לקבלת טיפול בבית החולים הלל-יפה. הפיגוע בוצע על ידי שני מחבלים שפתחו באש לעבר קבוצת אנשים שירדה מאוטובוס קו 79 של חברת "קווים" שהגיע למקום. כוח מסתערבים שבמקרה אכל במסעדה סמוכה ניטרל את המחבלים. דאעש לקח אחריות על הפיגוע.

"אני ושני לוחמים נוספים מהיחידה אכלנו במסדעה ואז שמענו קולות ירי", סיפר סגן מפקד ימ"ס איו"ש, רפ"ק י'. "ישר יצאנו מהמסעדה והתחלנו לרוץ לכיוון הירי. שני הלוחמים שאיתי ביצעו לחימה עם שני מחבלים, אני הגעתי מאית שנייה אחריהם, זיהיתי מחבל חמוש שמבצע ירי ונטרלתי אותו. באותו הזמן הלוחמים שלי ירו לעבר המחבל הנוסף, ואחד הלוחמים שלי חטף כדור ונפל. הבנתי שיש עוד מחבל, ונטרלתי אותו".

"מדובר באירוע קשה שבו לוחמים נפגעו, אבל מצד שני אירוע שיכל להתגלגל ולגרום לאסון גדול יותר במידה והמחבלים היו משיגים את מטרתם - בטח בצומת כל כך סואנת עם אזרחים רבים שמסתובבים בשעות האלה", הוסיף. 

זירת האירוע בחדרה (צילום: צורייה זאבי, TPS)
זירת האירוע בחדרה | צילום: צורייה זאבי, TPS
זירת האירוע בחדרה (צילום: לפי סעיף 27 א')
זירת האירוע | צילום: לפי סעיף 27 א'

מסוקים החלו לסרוק את הזירה מהאוויר כדי לוודא שאין במקום חוליות נוספות. במקביל, המשטרה והשב"כ בודקים כיצד המחבלים הגיעו למקום ואם קיבלו סיוע. שני המחבלים הם בני דודים, אזרחים ישראלים תושבי אום אל-פחם. אחד מהם נעצר בטורקיה ב-2016 בגין ניסיון הצטרפות לארגון דאעש ואף ריצה עונש מאסר בישראל לאחר שהורשע בניסיון ההצטרפות לארגון הטרור.

זמן קצר לאחר הפיגוע כוחות מג"ב ויחידות מיוחדות של המשטרה הגיעו לאום אל-פחם בכוחות גדולים ועצרו לפחות שני קרובי משפחה של המחבלים. עיריית אום אל-פחם מיהרה לפרסם הודעת גינוי לפיגוע: "העירייה מביעה זעזוע עמוק, מגנה את המעשה הנוראי, ומגנה כל מעשה אלימות באשר הוא. העירייה משתתפת בצער משפחות ההרוגים בחדרה ומאחלת החלמה מהירה לפצועים".

בנט נכח בהערכת מצב בתחנת משטרת חדרה, צה"ל תגבר כוחות ביו"ש

ראש השב"כ רונן בר, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב והמפכ"ל קובי שבתאי הגיעו לזירת הפיגוע כדי לבחון מקרוב את הממצאים. רה"מ נפתלי בנט הגיע לתחנת המשטרה בחדרה, שוחח עם אחד הלוחמים שחיסל את המחבל וערך הערכת מצב עם ראש השב"כ, מפקד המחוז, מפקד מג"ב וגורמים נוספים.

 

בתוך כך, עימות חריף התפתח בזירת הפיגוע בין השר לביטחון הפנים עמר בר-לב לבין ח"כ איתמר בן גביר שהגיע למקום והפריע לשר בר-לב למסור הצהרה לתקשורת. בן גביר קרא לעברו "אפס" וטען כי "מינו את האדם הכי שמאלן להיות השר לביטחון הפנים". בשלב מסוים בר-לב לא היה מסוגל כנראה להבליג, החל להשיב לו בקריאות "אפס" - עד שהשוטרים במקום נאלצו להפריד בין השניים.

זירת האירוע בחדרה (צילום: לפי סעיף 27 א')
המחבל יורה | צילום: לפי סעיף 27 א'

הג'יהאד האיסלאמי בירך על הפיגוע ואמר כי הוא תגובה לפסגת הנגב, ובהמשך גם חמאס הצטרף לברכות. למרות זאת, הפסגה בשדה בוקר תימשך כמתוכנן וכל שרי החוץ שמשתתפים בה גינו את הפיגוע. "פיגוע הטרור המתועב הערב הוא ניסיון של קיצונים אלימים להטיל אימה ולפגוע במרקם החיים כאן", אמר שר החוץ לפיד. "אני שולח תנחומים למשפחות הנרצחים, ואיחולי החלמה לפצועים. מדינת ישראל תאבק באופן בלתי מתפשר בטרור, נעמוד ביחד בנחישות עם בעלות בריתנו נגד כל מי שינסה לפגוע בנו".

בתום הערכת מצב שנערכה בצה"ל, הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה על תגבור של ארבעה גדודים בקו התפר ובמרחב אזור יהודה ושומרון - כך הודיע דובר צה"ל. "בצה"ל מתקיימת הערכת מצב מתמשכת, והערכות כוחות בהתאם לצורך", נמסר. שר החוץ האמריקני בלינקן גינה את הפיגוע ושלח את תנחומיו למשפחות הקורבנות.

 

 

המחבלים הגיעו לזירה עם יותר מ-1,000 כדורים

שני המחבלים הגיעו עם רובים אוטומטיים ואקדחים לרחוב הרברט סמואל ופתחו בירי לעבר קבוצת אנשים שירדה מאוטובוס "קווים" שהמשיך לנסוע מהמקום עם פרוץ הירי. אחרי מכת האש הראשונה, כוח מסתערבים של מג"ב שהיה באזור בלבוש אזרחי הוא זה שירה ונטרל את המחבלים. בזירה נמצאו כלי נשק רבים ששימשו את המחבלים, בין השאר אקדחים, סכינים, משקפות ויותר מ-1,000 כדורים.

מחברת "קווים" נמסר כי "במהלך נסיעה של קו 79 מחדרה לאור עקיבא נשמעו קולות ירי מחוץ לאוטובוס. הנהג פתח בנסיעה ונמלט מהזירה על מנת למנוע פגיעה בנוסעי האוטובוס. אנו משתתפים בצער משפחות הנרצחים ומאחלים החלמה מהירה לפצועים".

זירת האירוע בחדרה (צילום: לפי סעיף 27 א')
זירת הפיגוע | צילום: לפי סעיף 27 א'
זירת האירוע בחדרה (צילום: לפי סעיף 27 א')
זירת האירוע בחדרה | צילום: לפי סעיף 27 א'

ניצב יורם סופר, מפקד מחוז חוף, אמר בהצהרה לתקשורת זמן קצר לאחר הפיגוע: "אנחנו עדיין בסריקות, המפכ"ל נמצא כאן מאחוריי, עיבינו את כל המחוז בשוטרים, כולל אזור ואדי ערה. אנחנו בסריקות נרחבות כדי להזים חשד שלא נשאר אף מחבל באזור ובטח לא בסביבה. אנחנו מתכוונים לבצע מעצרים גם בהמשך, לעשות חיפושים, עד שלא נסגור את האירוע ונוודא שאין כאן אף אחד".

מהמשטרה נמסר כי "לפני זמן קצר הגיעו שני מחבלים לרחוב הרברט סמואל בחדרה והחלו לבצע ירי לעבר כוח משטרה שהיה במקום. כתוצאה מהירי נקבע מותם של 2 עוברי אורח. כוח מסתערבים שהיה במקום חתר למגע ולאחר קרב יריות קצר ניטרל את המחבלים. כתוצאה מהירי 3 שוטרים נפצעו ופונו למרכז הרפואי הלל יפה בחדרה".

חובש בכיר במד"א, ויקי קלי, סיפר: "מדובר באירוע קשה מאוד, ראינו 6 נפגעים שוכבים, חלקם על המדרכה וחלקם על הכביש, הם סבלו מפצעי ירי, עשינו מיון ראשוני מהיר בשטח והענקנו לפצועים טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותם במהירות לבית החולים כשמצבם של 2 קשה ושניים בינוני. בשטח היו גבר ואשה מחוסרי הכרה ללא סימני חיים ולצערנו לא נותר לנו אלא לקבוע את מותם".

בנט והחייל היורה
רה"מ בנט משוחח עם החייל שחיסל את המחבלים

זירת האירוע בחדרה (צילום: לפי סעיף 27 א')
הנשק של המחבלים שנמצא בזירה | צילום: לפי סעיף 27 א'

ניר בן חיים, ראש עיריית חדרה, אמר ל-N12 כי מדובר ב"ערב לא קל", עבורו ועבור תושבי העיר. "קודם כל רוצים לאחל החלמה לכל הפצועים שלנו, אנחנו מאוד מאוד מקווים שאנחנו לקראת סוף האירוע", אמר בן חיים. "אנחנו רואים את כוחות הביטחון שהגיעו ממש לפני דקות ספורות, 5 דקות לאחר האירוע, וכרגע כל כוחות הביטחון נכנסו פה לתמונה".

בן חיים הוסיף: "האמת שהפיגוע הזה תפס אותנו ללא שום הכנה, לא חשבנו שזה יגיע לאזור שלנו, אנחנו גרים כאן בדו-קיום עם כל הסובבים אותנו, עובדים כאן אצלנו המון אנשים מהאזור, מוואדי ערה, לא חשבנו שהיום נגיע למצב כזה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם ראיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: Infonews12@ch2news.co.il

בעקבות הפיגוע בחדרה - קו הסיוע של עמותת נט"ל פתוח לטובת כל מי שזקוק לסיוע וליווי נפשי. טלפון: 1-800-363-363