פסגה היסטורית בישראל: חמישה שרי חוץ - של ארצות הברית, מצרים, איחוד האמירויות, בחרין ומרוקו - ינחתו מחר (ראשון) בישראל לפסגה מדינית שתחל בארוחת ערב ותימשך בפגישות מדיניות בשדה בוקר לצדו של שר החוץ יאיר לפיד.

הפסגה הזו, "פסגת הנגב" בשמה הרשמי, תתחיל מחר בערב במלון קדמא בשדה בוקר, סמוך מאוד לקברו של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן-גוריון. אירוע בעל משמעות סימבולית ברורה לכל המשתתפים, וזה לכשעצמו לא עניין טריוויאלי.

זאת פסגה שהיה בלתי אפשרי בכלל לדמיין אותה עד לא מזמן. שר החוץ לפיד יארח את שרי החוץ של איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים – ששר החוץ שלה אישר את הגעתו רק בסוף השבוע. לפי שעה שר החוץ הירדני איימן אלספדי יהיה ברמאללה בפגישה עם אבו מאזן באותה העת, אבל ייתכן שגם הוא יצטרף בסופו של דבר.

מלון קדמא (צילום: אסף פינצ'וק)
מלון קדמא בשדה בוקר | צילום: אסף פינצ'וק
פגישת המעצמות עם אירן בשיחות הגרעין בווינה (צילום: רויטרס, רויטרס_)
פגישת המעצמות לגיבוש הסכם הגרעין בווינה | צילום: רויטרס, רויטרס_

המטרה של לפיד הייתה לקחת את שרי החוץ למקום מרוחק. כל המלון בשדה בוקר יעמוד לרשות הנוכחים והצוותים שלהם, כדי לשדר שדווקא פגישות הצד, ארוחות הערב, המגעים הלא רשמיים - חשובים יותר מהפוטו-אופ והפגישות הרשמיות. גורם מדיני אמר כי הקונספט יהיה "מודל קמפ דייוויד", לפחות ברמת האווירה.

החל משעות הצהריים מחר יגיעו בזה אחר זה שרי החוץ למלון. בסביבות השעה 21:00 יגיע שר החוץ האמריקני בלינקן, שאת הבוקר הוא יעביר בירושלים ואת הצוהריים ברמאללה. עם הגעתו תחל ארוחת ערב משותפת של כל השישה. למחרת תמשיך הפסגה עם מפגש רשמי יותר שבו צפויות גם להינתן הצהרות לתקשורת.

האירוע נקרא "פסגת הנגב", אבל אפשר גם לכנותו "פסגת איראן". מפגש שרי החוץ הוא מפגן של חזית אחידה, מדינית וביטחונית, נגד איראן. לא רק נגד הסכם הגרעין המתגבש, אלא גם נגד התוקפנות שלה באזור.

חיילי וקציני צבא אירן מצדיעים מול המנהיג חמינאי (צילום: AP)
פסגה שתציג חזית משותפת נגד טהרן | בתמונה: חיילים בצבא איראן מצדיעים בפני חמינאי | צילום: AP

שר החוץ האמריקני בלינקן מגיע לביקור בישראל על רקע מחלוקת דרמטית בין ירושלים לוושינגטון סביב הסכם הגרעין, והמחשבה בארה"ב להוציא את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור. המטרה הישראלית תהיה להבין אם ההסכם אכן קרוב, כמה הוא קרוב ומה האמריקנים הסכימו ואולי עוד צפויים להסכים לתת - לפני החתימה.

הנוכחות של כל שרי החוץ המתונים באזור בביקור בישראל אמורה לשדר בדיוק את המסר שלא משנה מה יקרה בווינה, המזרח התיכון מתאגד אחרת לגמרי ממה שמישהו יכול היה לצפות.

בתוך כך, המתיחות בתוך הממשלה בין רה"מ בנט לשר הביטחון גנץ נמשכת. גורם מדיני סיפר כי לשכת רה"מ גילתה מגורם ערבי על ניסיונות של גנץ לארגן מפגש עם יו"ר הרש"פ אבו מאזן ומלך ירדן עבדאללה לפני מספר ימים. עוד הוסיף אותו גורם כי בנט יקבל החלטה בנושא כשהנושא יוצג בפניו על ידי שר הביטחון.

מדובר בהמשך למתיחות האחרונה בין לשכת שר הביטחון ורה"מ, לאחר שגנץ הודיע ביום חמישי כי ימריא לביקור בהודו - 4 ימים לפני ביקור של בנט במדינה. גם אז התברר כי גנץ לא תיאם את הביקור עם בנט.