"אין ריבונות ישראלית על המקומות הקדושים של ירושלים": איימן סאפאדי, סגן ראש הממשלה ושר החוץ הירדני, טען אמש (שלישי) בריאיון ל"אל-ממלכה" כי ירושלים היא "ארץ פלסטינית כבושה". הדברים מגיעים על רקע המשבר בקואליציה בין רה"מ נפתלי בנט ליו"ר רע"ם מנסור עבאס לאחר שבנט הבהיר על סוגיית הר הבית כי "כל ההחלטות על הר הבית יתקבלו בידי הממשלה ולא מתוך לחצים פוליטיים". 

איימן א-ספדי, שר החוץ הירדני (צילום: ap)
איימן א-ספדי, שר החוץ הירדני | צילום: ap

"אין ריבונות ישראלית על המקומות הקדושים של ירושלים, שהיא ארץ פלסטינית כבושה, ולישראל, המעצמה הכובשת, אין כל ריבונות על המקומות הקדושים", טען סאפאדי. "כל ניסיון לשנות את המצב ההיסטורי והחוקי באתרים הקדושים למוסלמים ולנוצרים בירושלים זה משחק באש".

לדברי סאפאדי, שינוי הסטטוס-קוו מהווה "אתגר לרגשותיהם של יותר ממיליארד ו-200 מיליון מוסלמים, ודוחף את האזור לעבר החמרה גדולה יותר". שר החוץ של ירדן הדגיש: "ירדן רוצה שקט והתקדמות מעשית וברורה לקראת שלום. השקט מתחיל בכיבוד המצב ההיסטורי והמשפטי באתרים הקדושים ובמציאת אופק מדיני".

 

נפתלי בנט ומנסור עבאס (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
נפתלי בנט ומנסור עבאס | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"מסגד אל-אקצא הוא מקום פולחן אך ורק למוסלמים, והווקף הירדני הוא הגוף בעל הסמכות הבלעדית לנהל את כל ענייניו. זהו המצב ההיסטורי והמשפטי שקיים", המשיך סאפאדי וציין כי הפגישות של המלך עבדאללה בארצות הברית (בין השאר עם ביידן) יתמקדו בנושאים רבים, ובראשם הנושא הפלסטיני.

לפני הריאיון של שר החוץ סאפאדי דיווחנו אמש ב"מהדורה המרכזית" כי מסתמן שרע"ם תמשיך להקפיא את חברותה בקואליציה - אך לא תפרוש ממנה. חברי מועצת השורא התכנסו כדי להחליט על עתידה הפוליטי של הממשלה, ונכון לשעה זו חברי הכנסת של רע"ם לא צפויים להגיע מחר להצבעה על פיזור הכנסת. אם רע"ם לא תפרוש מהקואליציה, המפלגה צפויה להתנהל מול לפיד ולהתעלם מבנט.