הטלוויזיה הסורית דיווחה אמש (שישי) על תקיפה ישראלית באזור נמל התעופה בדמשק ובנמל הימי בטרטוס. משרד הביטחון הסורי מסר ששלושה קצינים סורים נהרגו בתקיפה ושנגרם נזק למבנים במקום. לפי הדיווח, מערכות ההגנה האווירית הסוריות הופעלו נגד "מטרות עוינות". התקיפה מגיעה בעקבות דיווחים על משלוחי נשק איראניים שהגיעו ביממות האחרונות לשתי המטרות שהותקפו. 

לטענת הסורים הירי בוצע באמצעות טילי קרקע-קרקע מרמת הגולן. הקצינים שנהרגו בתקיפה הם קפטן אייהם שעבן, לוטננט יאסר אל-אדוג' ולוטננט גאדיר עליה. תחנת רדיו המקורבת למשטר דיווחה על שמיעת קולות פיצוצים בשמי הבירה. המרכז הסורי לזכויות אדם, ארגון אופוזיציה סורי שמושבו בבריטניה, דיווח על פגיעה ביעדי חיזבאללה בכיסווה ובג'מרייה שבפאתי הבירה דמשק.

לפני שבוע בדיוק, בליל שבת, דיווחה סוריה על תקיפה ישראלית במערב המדינה באזור מסייאף, ליד העיר חמה. מדובר באזור שבו צה"ל תקף בעבר, על פי מקורות זרים. הסורים דיווחו על כמה פצועים מהתקיפה. באזור התקיפה בסוריה קיים מתחם למחקר טכנולוגי הקשור לפרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה.

מקורות בסוריה דיווחו אז כי יעד התקיפה הוא מוצבים של המיליציות הפרו-איראניות ליד הכפר סוידה, באזור מסיאף שממערב לחמה. בתקשורת הסורית טענו כי התקיפה הישראלית הייתה ממושכת ואינטנסיבית במיוחד, עם שיגור מספר רב של טילים.

בתיעוד מזירת התקיפה נראה אחד הטילים שככל הנראה היו במאגר שהותקף - עף. בתיעוד שהופץ מהתקיפה נראתה פצצה שמטילה אור רב מתפוצצת. כלי התקשורת דיווחו שמערכות ההגנה האוויריות הופעלו כנגד "האלימות הישראלית במרחב". שתי התקיפות שקדמו לתקיפה באזור מסייאף כוונו נגד תשתיות טרור של חיזבאללה בגולן הסורי.

בהמשך לפרסום ב"מהדורה המרכזית", דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, חשף מוקדם יותר בחשבון הטוויטר שלו נתיב הברחת נשק מאיראן לחיזבאללה - באמצעות טיסות אזרחיות מאיראן לסוריה. על פי אדרעי, את הנתיב מנהל בנו של האשם ספי א-דין, בכיר חיזבאללה שמסומן כאחד המועמדים לרשת את נסראללה בעתיד.

"במסגרת תפקידו, מי שמכונה האשם סאפי א-דין עוקב אחר פעילות חיזבאללה עם האוכלוסייה השיעית, מתקשר עם אישים בולטים בלבנון ומנהל את מנגנוני התקשורת", כתב אדרעי. "בנו רזא ספי א-דין, נשוי לבתו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס לשעבר, ומבקר באיראן מספר פעמים בחודש, שם מתגוררת אשתו".

האשם ספי א-דין (צילום: דובר צה"ל בערבית)
האב, האשם ספי א-דין | צילום: דובר צה"ל בערבית

"אנו חושפים כי הטיסות שביצע רזא סאפי א-דין לאיראן יש צדדים נסתרים", המשיך דובר צה"ל בערבית. "הוא מנצל את שהותו שם כדי לתאם את העברת הנשק המתקדם לחיזבאללה, תוך שימוש ברשת של תשתיות, משאבים ופעילים השייכים למועצה הפועלת בראשות אביו ובתמיכת מפלגות הקשורות למשמרות המהפכה".

דובר צה"ל בערבית הוסיף: "כדי לשמור על סודיות, כלי הנשק מועברים בטיסות אזרחיות מאיראן לנמל התעופה הבין-לאומי של דמשק, וחושפים אזרחים לסכנה ממשית. ארגון הטרור חיזבאללה מנצל את מדינת לבנון ואזרחיה למטרות טרור המשרתות את האינטרס האיראני". צה"ל ימשיך לעקוב אחר כל הניסיונות של חיזבאללה לאיים על ביטחון מדינת ישראל, ויפעל ככל שיידרש להגנה על ביטחון ואזרחי המדינה".