התקדמות במגעים לשחרור הישראלים? היום (שבת) דווח כי מצרים מתקדמת לקראת עסקה מקיפה בין חמאס לישראל. על פי הדיווח בעיתון אלערב, שיוצא לאור בלונדון, חמאס אמור להעביר קלטת שמעידה על מצב הישראלים. בחמאס הבהירו אתמול כי "אין התקדמות בעסקת השבויים", אבל הדיווחים טוענים אחר.

מקורות סיפרו לעיתון כי ההסכם בתיווך המצרי נמצא בשלבים מתקדמים. אותם מקורות ציינו כי "מצרים עומדת לקבל קלטת מחמאס - אם טרם קיבלה אותה - שמעידה על מציאות מצבם של האסירים הישראלים".

הדיווח לא נוקב בשמם של "האסירים הישראלים" ולא מפרט על מצבם. נזכיר כי צה"ל קבע את מותם של החיילים אורון שאול והדר גולדין ז"ל שנפלו במבצע "צוק איתן" ב-2014 וגופותיהם מוחזקות בידי חמאס, אך תעמולה של חמאס טענה כי לפחות אחד מהם עדיין חי. מצבם של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד עדיין לא ידוע.

אגרנש מנגיסטו (צילום: מתוך "עובדה")
אגרנש מנגיסטו, אימו של אברה | צילום: מתוך "עובדה"

אותם מקורות אלמוניים הדגישו כי הביקור האחרון של משלחת חמאס בקהיר העלה את כל התיקים על השולחן "בכנות". לדבריהם, ישראל דרשה הודנה ארוכת טווח  - וחמאס קבע שהמהלך יכלול את עסקת האסירים. עבאס כאמל, ראש המודיעין המצרי, אמור לבקר בסוף החודש בישראל, וייתכן שביקורו ירמז על התקדמות.

בחמאס ממשיכים לעסוק במגעים - אך להכחיש התקדמות. דובר חמאס בעזה, מושיר אל-מסרי, אמר לפני כשבועיים: "אנו מנהלים בתבונה את תיק המשא ומתן העקיף עם הכיבוש הישראלי על עסקת חילופי השבויים ונעשה עסקה שתשחרר את האסירים שגזר דינם גבוה".

לפני כחודש וחצי נפגש ראש הממשלה נפתלי בנט עם משפחתו של אברה מנגיסטו. הפגישה התקיימה במסגרת פגישות עדכון שמקיים ראש הממשלה מעת לעת עם משפחות השבויים והנעדרים.

בהודעה שנמסרה מטעם בנט לאחר הפגישה, נכתב כי הוא מחויב באופן אישי להשבת החיילים והאזרחים המוחזקים בעזה. הפגישה נערכת יממה לאחר שנועד ראש הממשלה בנט עם נשיא מצרים א-סיסי. השניים דנו בשורת סוגיות, ובהן גם השבויים והנעדרים.