"פגישה חשובה וטובה מאוד, נחזק את הקשרים בין המדינות": בצל המתיחות הביטחונית שכוללת 3 ימים רצופים של שיגורי רקטות מעזה ופיגוע דקירה שהתרחש מוקדם יותר היום (שני) בירושלים, ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש בשארם א-שיח' עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. זהו הביקור הראשון של ראש ממשלה ישראלי במצרים מאז 2011. 

בנט וא-סיסי דנו בשורת סוגיות, ובהן גם סוגיות אזוריות: הרחבה משמעותית של היקפי הסחר בין ישראל למצרים, הרחבת היקפי התיירות בין המדינות וסוגיית הרגעת המצב בעזה ומניעת התעצמות חמאס באמצעות הידוק הפיקוח במעבר רפיח – ובסוגיית השבויים והנעדרים. עוד דנו בגרעין האירני ובתוקפנותה של אירן, במשבר בין מצרים לאתיופיה וגם בנוגע לטורקיה – בהקשר למלחמה בלוב.

בהודעת ראש הממשלה בנט, שפורסמה אחרי הפגישה, צוין כי שני המנהיגים דנו בדרכים להעמקת ולחיזוק שיתופי הפעולה בין המדינות, בדגש על הרחבת היקף הסחר ההדדיים, וכן בשורה ארוכה של סוגיות אזוריות ובינלאומיות. שני המנהיגים סיכמו על המשך העמקת שיתוף הפעולה והשיח בין המדינות בכלל המישורים.

בנט וא-סיסי בשארם א-שיח'
בנט וא-סיסי בשארם א-שיח'

"ראש הממשלה בנט הודה לנשיא א-סיסי על תפקידה החשוב של מצרים באזור, וציין, כי בחלוף למעלה מארבעה עשורים הסכם השלום בין המדינות מוסיף לשמש אבן יסוד בביטחון המזרח התיכון וביציבותו", צוין בהודעה הרשמית, ובנוסף צוין כי בנט "הדגיש את התפקיד המשמעותי שמצרים ממלאת בשמירה על היציבות הביטחונית ברצועת עזה, ובמציאת פתרון לסוגיית השבויים והנעדרים". 

נפתלי בנט, עם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בשאר (צילום: לע"מ)
ביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי במצרים בעשור האחרון | צילום: לע"מ

עם המראתו חזרה לישראל, אמר ראש הממשלה בנט: "סיימתי עכשיו ביקור ראשון אצל נשיא מצרים. הפגישה הייתה חשובה מאוד וטובה מאוד. במהלך הפגישה, בראש ובראשונה, יצרנו תשתית לקשר עמוק להמשך הדרך. דנו בשורה של סוגיות בתחום המדיני, בתחום הביטחוני, בתחום הכלכלי, ובדרכים להעמיק את הקשר ולחזק את האינטרסים של המדינות שלנו. ישראל הולכת ונפתחת למדינות האזור, והבסיס להכרה ארוכת השנים הזו היא השלום בין ישראל למצרים. לכן, בשני הצדדים אנחנו חייבים להשקיע בחיזוק הקשר הזה, ואת זה עשינו היום". 

בהודעת דובר נשיא מצרים, נכתב: "הנשיא א-סיסי נפגש היום בעיר שארם א-שיח׳ עם ראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט. בין השניים התקיימה שיחה שעסקה ביחסי ישראל-מצרים בתחומים השונים ובהתפתחויות האזוריות והבינלאומיות. במהלך הפגישה הדגיש א-סיסי את חשיבות התמיכה של הקהילה הבינלאומית במאמצי מצרים לשקם את השטחים הפלסטיניים. כמו כן הוא הדגיש את תמיכתה של מצרים בכל המאמצים להשיג שלום כולל במזה״ת על בסיס פתרון של שתי מדינות וההחלטות הבינלאומיות". 

נפתלי בנט, עם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בשאר (צילום: לע"מ)
בנט וא-סיסי בפגישתם, היום | צילום: לע"מ

בסוף חודש יוני, זמן קצר לאחר שהחל לכהן כראש הממשלה, שוחח בנט לראשונה עם א-סיסי, שבירך אותו לרגל כניסתו לתפקיד. על פי ההודעה שיצאה מטעמו של ראש הממשלה הישראלי, השניים דנו בסוגיות אזוריות ובין-לאומיות, ובנט הודה למקבילו המצרי על העבודה המשותפת בסוגיות הקשורות לפלסטינים ולמצב ברצועת עזה.

פסגה בשארם א-שייח: בנט נפגש עם נשיא מצרים (צילום: לע"מ)
הצוותים מישראל וממצרים בפגישה, היום | צילום: לע"מ

בנט הודה בשיחתם לא-סיסי על "תפקידה החשוב של ארצו בביסוס היציבות, הביטחון והשלום באזור, וכן על תיווכה בסוגיה הפלסטינית, בדגש על מאמציה לקידום פתרון לנושא השבויים והנעדרים הישראלים". מן העבר השני, נשיא מצרים הדגיש את הצורך לבסס ולחזק את הפסקת האש ברצועת עזה, לפשר את מצבם ההומניטרי של תושביה ולחדש את התהליך המדיני.