המוסד סיכל סדרת פיגועים אירניים נגד ישראלים באפריקה – כך חשפנו הערב (ראשון) ב"מהדורה המרכזית". הודות למודיעין מדויק שהעבירו גורמי מודיעין מערביים, כוחות הביטחון בטנזניה, בגאנה ובסנגל עצרו 5 פעילים שגויסו בידי כוח קודס במטרה לפגוע בתיירים ובאנשי עסקים ישראלים.

המידע המודיעיני שהגיע לידי המוסד הצביע על ניסיון אירני נוסף לפגוע במטרות יהדיות וישראליות ובישראלים. כוח קודס של משמרות המהפכה גייס 5 פעילים, כולם בעלי דרכונים אפריקניים, ושלח אותם לאימונים מיוחדים בלבנון שם קיבלו את האמצעים הדרושים למשימה.

מהמזרח התיכון שבו החשודים בחזרה לאפריקה במסווה של לימודי דת, כשמטרתם העיקרית הייתה לאתר יעדים אפשריים למתקפה. בראש הרשימה עמדו תיירים ישראלים בספארי של טנזניה, ואנשי עסקים במרכזים יהודיים וישראליים בגאנה ובסנגל. עם זאת, שירותי המודיעין באותן מדינות הגיעו אליהם לפני שהמזימה הבשילה לכדי פיגוע, וחוקרים אותם בימים אלה.

משמרות המהפכה באירן נגד ישראל (צילום: רויטרס, חדשות)
משמרות המהפכה, תמונת ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מדובר בניסיון נוסף של אירן לפגוע במטרות ישראליות ויהודיות, ובישראלים עצמם. זהו מאמץ מתמשך, שלחלקו נחשפנו לאחרונה בעקבות סיכול מזימות אירניות בקפריסין ובקולומביה. מודיעין מדויק מנע את הוצאת הפיגועים לפועל, וככל הנראה הציל חיים של ישראלים.

בפברואר השנה פרסם ה"ניו יורק טיימס" שתא טרור אירני נחשף באתיופיה. על פי הדיווח, 15 פעילים נעצרו בחשד שהתכוונו לפגוע בשגרירות איחוד האמירויות באדיס אבבה, וכמו כן בחשד שאספו מידע על נציגויות ישראל וארה"ב. על פי גורמים ישראלים ואמריקנים, החשודים חיפשו באפריקה נקודות תורפה שבאמצעותן בהן תוכל אירן לנקום את חיסולם מדען הגרעין מוחסן פח'ריזאדה ומפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, שחוסל בידי ארה"ב.

בטהרן הכחישו כצפוי את ההאשמות נגדה וכינו אותן "חסרות כל בסיס, שמקודמות רק בידי התקשורת הזדונית של המשטר הציוני".