ה"ניו יורק טיימס" חשף היום (שני) פרטים חדשים על תא הטרור האירני שפעל באדיס אבבה ותכנן פיגוע נגד שגרירות האמירויות באתיופיה. עוד מתברר מהדיווח שתפקידו של התא היה גם לאסוף מודיעין גם על השגרירויות של ישראל וארה"ב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרשויות באדיס אבבה עצרו בתחילת החודש 15 חשודים שברשותם תחמושת רבה וחומרי נפץ שעל ובכך סיכלו לטענתן פיגוע קשה, אך לא ציינו מי עומד מאחוריהם. הן רמזו למעורבות אירנית כשהודיעו על מעצרו של החשוד ה-16 בשוודיה, אחמד איסמעיל, בשיתוף פעולה עם גורמי מודיעין "ידידותיים" מאסיה, אפריקה ואירופה.

לפי הדיווח ב"טיימס", גורמים ישראלים ואמריקנים מאשרים כי מי שעומד מאחורי החשודים זו אירן, שסוכנויות הביון שלה הפעילו תא רדום באדיס אבבה בסתיו האחרון, עם פקודה לאיסוף מידע גם על שגרירויות ארה"ב וישראל ביבשת.

זירת החיסול של ראש תוכנית הגרעין באיראן (צילום: סוכנות הידיעות פארס)
זירת החיסול של מוחסן פח'ריזאדה | צילום: סוכנות הידיעות פארס

לפי אותם גורמים, תא הטרור חיפש ביבשת נקודות תורפה ופרצות אבטחה בהן תוכל אירן לנקום על חיסולם של "אבי הפצצה האירנית" מוחסן פח'ריזאדה ומפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני.

אירן הכחישה את ההאשמות: "אלה טענות חסרות כל בסיס שקודמו רק ע"י התקשורת הזדונית של המשטר הציוני", אמרה דוברת השגרירות האירנית באדיס אבבה. "לא אתיופיה ולא איחוד האמירויות אמרו משהו על התערבות אירנית בנושא זה".

דובר משטרת אתיופיה, שפרסם רק שני שמות מתוך 15 האנשים שנעצרו, סירב לומר מדוע אתיופיה לא הצביעה על אירן כאחראית לפעולה. כמה דיפלומטים אמרו כי אתיופיה, כבירה הדיפלומטית של אפריקה וכביתו של מטה האיחוד האפריקאי, מנסה להימנע מלהסתבך בפומבי בנושאים הקשורים למעצמות הגדולות.