שר הביטחון בני גנץ חתם היום (רביעי) על הסכם ראשון לשיתוף פעולה ביטחוני עם מרוקו. ההסכם, שנחתם בין השר גנץ לשר ההגנה המרוקני עבד אל-לטיף לודיי, מספק מסגרת עבודה ליחסי הביטחון בין שתי המדינות, ויאפשר להתחיל בשיתוף פעולה ביטחוני ביניהן באופן רשמי. גורם ביטחוני במשלחת למרוקו אמר ל-N12 כי מהלך זה משלים את מערך הבריתות האזורי של ישראל וציין כי "שירותי הביטחון המרוקנים הם מהמובילים בעולם במלחמה בטרור".

בין השאר, יכלול ההסכם את הסדרת שיתוף הפעולה המודיעיני ויאפשר קשרים בין התעשיות, הרכש הביטחוני וקיום אימונים משותפים. לאחר החתימה על ההסכם, הסביר גורם ביטחוני במשלחת כי "זהו חלק מהביטוי של הסכמי אברהם. שיתוף פעולה כלכלי וביטחוני". לדברי הגורם, "מרוקו בשנה האחרונה היא אירוע רגשי להרבה יהודים וישראלים, ומדהים מבחינה אסטרטגית".

"טיסה ישירה של מטוס אל-על לפה זה אירוע מרגש, ואנחנו בונים ומפתחים את מערכת היחסים בין המדינות", ציין אותו גורם במשלחת. לדבריו, מרוקו מתמודדת בעצמה עם איומים כמו הברחות אמל"ח, טרור וסמים - מכיוון הסהרה ומאלג'יריה, וממרוקו לאירופה. "הרבה אירופאים חייבים להם את חייהם", הבהיר הגורם.

מרוקו וישראל
שר הביטחון גנץ ושר ההגנה המרוקני עבד אל-לטיף לודיי בחתימה על ההסכם

במשלחת הישראלית ציינו כי "כל הצמרת הביטחונית במדינה נפגשה עם גנץ. זה אומר הרבה. אנחנו נסייע להם בכל מה שהם צריכים". במעמד החתימה על ההסכם ביקש שר הביטחון להודות למלך מוחמד החמישי ולשר ההגנה על פעולתם לחיזוק והרחבת היחסים בין המדינות. מוקדם יותר ערך גנץ טקס במאוזוליאום של המלך, יחד עם ח"כ יעקב מרגי, ח"כ רות וסרמן לנדא וחברי המשלחת הישראלית.

שר הביטחון הדגיש בפגישתו עם שר ההגנה המרוקני את חשיבות האצת שיתוף הפעולה ליציבות האזור ולשגשוגו, והביע תקווה שהוא יהיה פתיח להרחבה נוספת של הסכמי הנורמליזציה. "הסכם המסגרת שעליו חתמנו לשיתוף פעולה ביטחוני בכל המובנים עם מדינת מרוקו, זה דבר מאוד משמעותי שיאפשר לנו גם להחליף דעות, להיכנס לפרויקטים משותפים ויאפשר ייצוא ישראלי לכאן", אמר גנץ. "אני חושב שהיחסים בין המדינות צריכים להמשיך להתפתח ולהתרחב, ואני שמח שיש לנו חלק בעניין הזה".