ישראל ומרוקו משדרגות את היחסים: שר החוץ, יאיר לפיד, שעורך בימים אלה ביקור מדיני היסטורי במרוקו, הודיע הערב (חמישי) במסיבת עיתונאים בקזבלנקה כי בתוך חודשיים ייפתחו שגרירויות מלאות בין ישראל ומרוקו - מה שמעיד על שדרוג משמעותי של היחסים בין שתי המדינות, עד לרמה של נורמליזציה מלאה. 

מוקדם יותר היום, במעמד סגן שר החוץ המרוקאי, מוחסין ג׳זולי, חנך לפיד את הנציגות הישראלית ברבאט, בירת מרוקו. במהלך הטקס גזרו השרים את הסרט, חשפו את הלוט - וראש הנציגות הישראלי דוד גוברין קבע מזוזה בפתח הנציגות.

חניכת הנציגות של מדינת ישראל במרוקו (צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)
חניכת הנציגות הישראלית ברבאט, בירת מרוקו | צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

במהלך הביקור, העביר לפיד למקבילו, שר החוץ המרוקאי, נאסר בוריטה, אגרת ברכה מטעם נשיא המדינה, יצחק הרצוג: "בשם העם ובשם מדינת ישראל, הכבוד הוא לי להעביר להוד מעלתך, את ברכותינו לרגל יום המלך. אנא קבל את איחולינו הטובים להמשך שגשוגה ורווחתה של ארצך ואנשיה".

חניכת הנציגות של מדינת ישראל במרוקו (צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)
השרים לפיד וכהן גוזרים את הסרט | צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

"המחויבות הארוכה לאורך הדורות אשר החלה עם אבותיך הינה סימן לסולידריות", הוסיף הרצוג, "אני מעריץ את התרומה המשמעותית של הוד מעלתו לטובת הפיוס הישראלי-הערבי באזורנו. אנו מקווים להרחיב ולהעמיק את שיתוף הפעולה בשנים הקרובות לרווחת עמינו. אדגיש בנוסף את תרומתה החשובה של הקהילה היהודית בממלכת מרוקו ליהודי העולם ולמדינת ישראל". 

במכתבו, העביר הנשיא הזמנה למלך מרוקו, מוחמד השישי - וקרא לו להיפגש בהקדם: "הוד מעלתך, אודה להזדמנות להיפגש עמך בעתיד הקרוב. אנא קבל את ברכותיי לכל משפחת המלוכה ולכל העם בממלכת מרוקו לרגל האירוע המשמח".