הממשלה אישרה היום (שני) את מינויו של רונן בר לתפקיד ראש השב"כ הבא, אחרי שהוועדה למינוי בכירים עשתה זאת ביום שישי. בר בן ה-55, נשוי ואב לשלושה, ייכנס לנעליו של ראש השירות היוצא נדב ארגמן, שמסיים את תפקידו אחרי 5 שנים וחצי. בר בעל תואר במדע המדינה בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב, ותואר במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד. מוקדם יותר היום ועוד לפני האישור הרשמי של מינויו, שוחח בר עם עיתונאים שהמתינו מחוץ לביתו והודה לראש הממשלה על הבחירה: "מחכה כבר להתחיל לעבוד עם העובדים המצוינים שלנו".

ראש הממשלה, נפתלי בנט, בירך על המינוי ואמר: "רונן הוא לוחם אמיץ ומפקד נועז, שעסק לאורך כל חייו במשימה העליונה מכולן - הגנה על ביטחון ישראל. הוא סיכן את חייו לא פעם למען המולדת. רונן צמח בשורות הארגון ושירת בו בשורה של תפקידים שונים, בהם תרם תרומה כבירה לשמירה על ביטחון המדינה ואזרחיה. עם כניסתו כעת לתפקיד ראש השב"כ, אני בטוח כי הוא יצעיד את השירות קדימה לפסגות חדשות של עשייה ומצוינות".

בר שירת בסיירת מטכ"ל וצמח במסלול המבצעי של השב"כ. לאורך שנות שירותו השתתף בפעולות רבות ביהודה ושומרון. לפני שהתגייס לשירות הוא היה הבעלים של פאב אופנתי בתל אביב בשם "קפה בגדד", שם גם הכיר את אשתו - שעבדה כמלצרית. אחיה הוא יזם הייטק מפורסם.

ראש השב"כ המיועד התקדם בסולם הדרגות ואף עמד בראש אגף המבצעים של הארגון. בהמשך כיהן כראש אגף המטה האחראי על בניין הכוח והתכנון האסטרטגי של השב"כ, ובין השאר פיתח את תחום הטכנולוגיה והסייבר תחת כהונתו של נדב ארגמן. בתפקידו האחרון כיהן כסגן ראש השב"כ והיה אמון על הפעילות המבצעית של הארגון.

רונן בר ראש השב"כ הנכנס עם ראש הממשלה נפתלי בנט (צילום: תקשורת שב״כ)
בנט: בטוח שבר יצעיד את השירות קדימה לפסגות חדשות | צילום: תקשורת שב״כ

הוא יידרש לאתגרים לא פשוטים במהלך הקדנציה שלו, ובראשם המצב הנפיץ בעזה, ההחלטה להגביר את מעורבות השב"כ בטיפול באלימות ובפשיעה בחברה הערבית, והאפשרות שבזמן כהונתו יתחלף מנהיג הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

המינוי של בר לא עבר בצורה חלקה, לאחר שמכתב אנונימי שמתח עליו ביקורת קשה נשלח לחברי הוועדה למינוי בכירים. מכתב דומה נשלח כבר בשנת 2019, ובו כתב אדם אנונימי: "מפכ"ל המשטרה או סגנו עוברים מערך תחקור לווידוא ניקיון כפיהם ולובן מוסריותם לפני קבלת התפקיד. שלא כמותם, בשב"כ ובמוסד לא בודקים בציציות, לא שואלים שאלות ובעלי התפקידים חוסים בצל הדממה, בתואנת ביטחון המדינה".

רונן בר, ראש השב"כ הנכנס, ושר הביטחון בני גנץ (צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)
"בטוח שתבצע את תפקידך במסירות, במקצועיות, ובממלכתיות". גנץ ובר | צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

על אף הטענות שעלו במכתב, חברי הוועדה החליטו לאשר את המינוי: "לא נמצא פגם בטוהר מידותיו של המועמד, ולא נמצא פגם בטוהר המידות בשיקולים שעמדו בבסיס ההחלטה למנות אותו". ראש השב"כ היוצא, נדב ארגמן, בירך על ההחלטה: "משוכנע שבר יוביל במקצועיות את שירות הביטחון הכללי".