בחמאס מפעילים לחץ - וישראל מאשרת הקלות: לארגון הטרור חמאס אזלה הסבלנות, לאחר שמאז מבצע "שומר החומות" המעברים ברצועת עזה סגורים, פרט לציוד הומניטרי - וגם בישראל מבינים את המצב הנפיץ, והודיעו הבוקר (שני) בתום הערכת מצב על שורה של הקלות לרצועה: מרחב הדיג יוגדל, תתאפשר הכנסת ציוד וייצוא סחורות דרך מעבר כרם שלום.

חלוקת הכסף הקטרי בעזה, ארכיון (צילום: N12)
חלוקת המענק הקטרי. תמונת ארכיון | צילום: N12

על פי הדיווח בעיתון הלבנוני אל-אח'באר, המתווכים המצריים העבירו לישראל מסר מחמאס, שלפיו המשך סגירת המעברים ומניעת הכנסת הסחורות לעזה - עלולים להביא ל"פיצוץ" באזור בעקבות הסחבת. בחמאס דרשו כי צעד זה והכנסת המענק הקטרי לרצועה יהיו לפני חג הקורבן שיחל ב-20.7.

חמאס: "ההתנגדות צופה בזהירות, הסחבת תביא שוב למתיחות"

עוד מסרו המקורות המצריים בדיווח כי לחמאס אין התנגדות לשינוי במנגנון של העברת הכסף הקטרי לרצועה - שאותו פרסמנו ב"חדשות סוף השבוע". על פי המתווה, שהוצג אתמול לקבינט המדיני-ביטחוני, הסכום לא ישתנה ומדי חודש יוזרמו לעזה 30 מיליון דולר. 10 מיליון יועברו מהקטרים למימון רכישת דלק, 10 מיליון נוספים יועברו למשפחות נזקקות ברצועה דרך בנק הדואר בעזה - אולם רק לאחר שיעברו בחינה מדוקדקת של השב"כ, שיוודא שהן לא קשורות בביצוע פעילות טרור.

"ההתנגדות צופה בזהירות. המשך הסגירה של המעברים ומניעת הכנסת הסחורות יביאו שוב למתיחות", הדגישו בדיווח. בתוך כך, מקורות פלסטיניים דיווחו כי השליח הקטרי מוחמד אל-עמאדי נכנס הלילה לרצועה - לראשונה מאז מבצע "שומר החומות". הוא צפוי לקיים פגישות עם בכירים ברצועה ולעקוב אחר הפרויקטים לשיקום עזה שמקדמת קטר.

הדרג המדיני החליט: אלו ההקלות לרצועת עזה

על פי הודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ההחלטה על הקלות לרצועת עזה התקבלה באישור הדרג המדיני - "לאור השקט הביטחוני הנשמר בעת האחרונה" ומותנית "בהמשך השמירה על היציבות הביטחונית". בהתאם לכך, הוחלט על הרחבת מרחב הדיג ברצועת עזה מ-9 ל-12 מיילים ימיים, החל מהבוקר. עוד יתאפשר ייבוא ציוד רפואי, ציוד דיג, חומרי גלם לתעשייה וטקסטיל מישראל לרצועה דרך מעבר כרם שלום. בנוסף, יתאפשר ייצוא חקלאי וייצוא טקסטיל מהרצועה לישראל.

הישראלים שנפגעים מהמתיחות בדרום (צילום: רויטרס, חדשות)
העברת סחורות דרך כרם שלום. תמונת ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ניר דבורי ותמיר סטיינמן סייעו בהכנת הידיעה.