בצה"ל מתחילים לסכם: לאחר 11 ימי לחימה ועם כניסת הפסקת האש לתוקף - בצה"ל החלו היום (שישי) לסכם את נתוני המבצע. בצה"ל אמרו כי חלקים נרחבים מפרויקט המנהרות של חמאס, ה-"מטרו", הושמדו - כולל יותר מ-100 קילומטרים של מנהרות תת-קרקעיות. עוד דיווחו בצבא כי כ-70 משגרים מרובי-קנים נפגעו, כ-200 פעילי טרור חוסלו כמו גם 25 בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי. בין הבכירים שחוסלו: 20 מפקדים בדרג בינוני ובכיר ועוד 5 מפקדי חטיבות. בתוך כך, דובר צה"ל עדכן הבוקר כי בתום הערכת המצב בפיקוד העורף הוחלט על הסרת הגבלות ההתגוננות, למעט ההגבלות על פעילויות חינוכיות באזורים שלגביהם היו מגבלות ב-24 שעות האחרונות.

עוד אמרו בצה"ל כי במהלך המבצע כוחותינו רשמו כ-340 פגיעות ביכולות לירי תלול-מסלול, כ-230 פגיעות ביכולות לירי רקטות קרקע-קרקע, כ-35 משגרי מרגמות וכן לדברי צה"ל נעשתה פגיעה משמעותית ביכולת ייצור הרקטות. כמו כן, צה"ל תקף מבני משטר, 10 משרדי חמאס, 9 מבנים רבי-קומות ששימשו תשתית לטרור, 11 משרדים לביטחון פנים, 5 בנקים ועשרות מחנות, מוצבים וחמ"לים.

דובר צה"ל הצהיר כי שעות ספורות לפני כניסת הפסקת האש לתוקף עשרות מטוסים חמושים ומוכנים לתקיפה מוקמו מעל הרצועה בכדי "להעביר מסר לחמאס לפיו לא נהסס לתקוף אם נידרש לכך". עם זאת, מטחים נרשמו לעבר עוטף עזה דקות לפני כניסתה של הפסקת האש לתוקף. על כישלון הניסיונות לחיסול מוחמד דף אמר דובר צה"ל: "עשינו כל מה שאפשר לעשות כדי שאנשים רעים לא יסיימו את המבצע בחיים".

במקביל לתקיפות ברצועה, בצה"ל מסכמים גם את נתוני הירי הבלתי פוסק לעבר ישראל במהלך היממה האחרונה. בשעתיים שבין חצות לשתיים בלילה, שעת תחילת הפסקת האש, נורו לעבר שטח ישראל כ-40 רקטות. לפי שעה לא נורו מטחים נוספים מאז כניסתה של הפסקת האש לתוקף.

הפגזה היום ברצועת עזה (צילום: AP)
תקיפת צה"ל בעזה במהלך מבצע שומר החומות | צילום: AP

כתוצאה מהירי במהלך הלילה נרשמה פגיעה ישירה במבנה תעשייתי, שבעקבותיה נפגע גבר כבן 53 נפצע באורח קל. הגבר, שנפצע בגפיו מרסיסים, פונה לבית החולים סורוקה. גם במהלך הדיון על הפסקת האש נורו מטחי רקטות לעבר נתיבות, אשקלון, אשדוד ויישובי עוטף עזה. כמו כן, לאורך כל יום חמישי נורו מטחים כבדים, בין היתר גם לעבר באר שבע ודרום השפלה.

שכונת רימל עזה (צילום: BASHAR TALEB, AFP)
"עשינו כל מה שאפשר כדי שאנשים רעים לא יסיימו את המבצע בחיים" | צילום: BASHAR TALEB, AFP