חילופי אש כבדים הלילה (ראשון) בין כוח צה"ל לחמושים פלסטיניים בכפר ברוקין שבצפון יהודה ושומרון, סמוך לג'נין. האירוע התרחש במסגרת מבצע מעצרים נרחב שביצעו כוחות הביטחון בשטחי הרשות הפלסטינית.

באירוע נוסף, כוחות הימ"מ חיסלו 3 חמושים פלסטיניים בכפר בידו, סמוך לרמאללה. הכוח הגיע לכפר במסגרת המבצע הנרחב - במטרה לעצור פעילים בתשתית טרור שנמצאת בו.

חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין

חילופי האש עדיין נמשכים וישנה פעילות נרחבת של צה"ל ביהודה ושומרון. במהלך הפעילות נעצרו שורה של מבוקשים, חלקם בכירים. המבוקשים תכננו לבצע פיגועים בתקופה הקרובה.

ראש הממשלה נפתלי בנט, שעושה את דרכו לכינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, עודכן בפרטי ההתרחשויות שאירעו הלילה ביהודה ושומרון, ומסר: "כוחות הביטחון פעלו הלילה ביהודה ושומרון כנגד מחבלי חמאס שעמדו להוציא לפועל פיגועי טרור בטווח הזמן המיידי. החיילים והמפקדים בשטח פעלו כמצופה מהם, חתרו למגע ואנו מגבים אותם באופן מלא".

דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, אמר בעקבות האירועים: "האירוע עוד לא הסתיים. אלה חמישה אירועים נפרדים הקשורים לתשתית חמאס שמולה פעלנו הלילה". תא"ל כוכב ציין כי בכלל הזירות נהרגו לפחות ארבעה מחבלים, והוסיף: "תמיד יש אפשרות שחמאס ינסה להגיב. אנחנו ערוכים גם לאפשרות של ירי מהרצועה". 

חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין

דובר חמאס, עבד א-לטיף אל-קאנוע, איים: "דמם של חללי ירושלים וג'נין לפנות בוקר ימשיך להניע את המשך המהפכה של עמנו נגד הכובש הציוני ואת הנחישות לעקור אותו מאדמתנו. העלייה בהרוגים היא תוצאה של התיאום הביטחוני המתמשך עם הכיבוש הציוני ושל פגישות הנורמליזציה שקיימו מנהיגי הרשות עם שרים ציונים וחברי כנסת ברמאללה לפני כמה ימים. הם אלו שעודדו את הכיבוש שוב לרדוף אחר ההתנגדות, להרוג את הצעירים ולבצע פשעים נוספים נגד עמנו".

חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין

"הבחירה להתעמת עם הכיבוש ולהתמודד מולו, להתנגד לו בכל האמצעים היא הטובה ביותר כדי לבלבל את הכיבוש ולאלץ אותו לעצור את פשעיו, מה שמחייב את הרשות לסיים את התיאום הביטחוני עם הכיבוש ולהפסיק את פגישות הנורמליזציה עימו", הוסיף דובר חמאס.

הפעילות באה בעקבות ניסיונות של החמאס לבנות ולפתח תאי טרור ביהודה ושומרון כדי לייצר אי יציבות - גם אל מול הרשות הפלסטינית וגם אל מול ישראל. בחמאס פרסו אנשים שהקימו תאי טרור בכמה מוקדים מחברון ועד ג'נין. הלילה, אחרי שבשלו התנאים, יצאו למבצע נרחב כדי לשבש ניסיונות להוציא לפועל פיגועים.

חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין
חילופי אש בג'נין

מדובר במבצע מעצרים נרחב שנועד לעצור מבוקשים ואמצעי טרור. האירועים באים על רקע תקופה מתוחה בצפון השטחים. עיקר הפעילות הלילה היא באותם כפרים שקשורים לבריחת האסירים מכלא גלבוע, מקומות עם הרבה מאוד נשק.

נתפסו כל המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע (עיבוד: N12, פלאש 90)
נתפסו כל המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע | עיבוד: N12, פלאש 90

לפני שבוע הושלם המצוד אחר האסירים הנמלטים. שני המחבלים האחרונים, איהם כממג'י ומונדאל אינפיעאת, נתפסו בג'נין לאחר כשבועיים של חיפושים. כוחות הביטחון נכנסו לעיר באישון לילה וכיתרו את הבית שבו הסתתרו הנמלטים. לאחר שסירבו המחבלים לצאת ולהסגיר את עצמם, פתחו הלוחמים באש לעבר הבית - ואז יצאו המחבלים בריצה מהבניין בידיים מורמות וללא נשק - והסגירו את עצמם לידי כוחות הביטחון.